قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به معلومات، مشکل خبرنگاران زن در ولایت فراه

عدم دسترسی به معلومات، مشکل خبرنگاران زن در ولایت فراه

فراه

۵ اکتوبر/ ۱۳ میزان ۱۳۹۸

اکثریت از خبرنگاران زن در فراه عدم دسترسی به اطلاعات را یکی از چالش‌های عمده سد راه کار خبرنگاری خوانده، می‌گویند که شماری از نهاد های حکومتی و سایر نهادها در این ولایت، بنابر دلایل مختلف مانع تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات می‌شوند.

خبرنگاران زن در فراه بر این باور اند که قانون حق دسترسی و آزادی به اطلاعات جزو بهترین قوانین دنیا است و این قانون در افغانستان تصویب شده است، اما فاصله‌ زیادی بین حرف و عمل در تطبیق این قانون از سوی ادارات دولتی وجود دارد.

از اینرو عسل عدیل، خبرنگار دیگر در فراه می‌گوید که تعدادی از ادارات دولتی به قانون حق دسترسی به اطلاعات، شکل اجرایی نمی‌دهند، روی همین دلیل در بسا مواقع ما شاهد آن بوده‌ایم که خیلی از ادارات دولتی از دادن اطلاعات با آنکه معلومات بر نفع منافع ملی و مردم می‌باشد، باز هم با خبرنگاران شریک نمی‌کنند.

عدیل، دلیل تطبیق نشدن قانون حق دسترسی به اطلاعات را در بعضی از ادارات دولتی نبود نهاد نظارت‌کننده حق دسترسی به اطلاعات می‌داند.

همچنان فرشته ناظر، خبرنگار آزاد در فراه بدین باور است که ملی سازی قانون دسترسی به اطلاعات نیازمند یک برنامه آموزشی گسترده است که طی این برنامه آموزشی از یک سو مسوولان و کارمندان ادارات دولتی به مسوولیت‌های خود در ارتباط با این قانون، آگاه می‌شوند و از سوی دیگر مردم و خبرنگاران با مفاد قانون دسترسی به اطلاعات، مزایا و محدودیت‌های آن آشنا شده و تنها در چارچوب قانون، حق خودشان را مطالبه می‌کنند تا نحوه گزارش‌دهی به شکل درست آن صورت گیرد.

ازسوی هم مینه مروت، خبرنگار در یکی از رسانه‌های فراه، می‌گوید:« ادارات دولتی دسترسی آنها را به اطلاعات اندک کرده و در بسا موارد حتا اجازه نمی‌دهند تا خبرنگاران به اطلاعات دسترسی پیدا کنند».

وی افزود:”ادارات دولتی پابند اصول و قواعد نبوده از بیان اطلاعات خودداری کرده و در بعضی موارد که ادارات طرف واقع باشند، حقایق را نیز کتمان می‌کنند”.

او گفت:« در جامعه ما نیاز است تا یک مرجع نظارت‌کننده با صلاحیت از وضعیت خبررسانی و خبرنگاری ژورنالیستان بررسی‌های خود را داشته باشد تا ما خبرنگاران بتوایم در همکاری با این نهاد با صلاحیت از حق آزادی بیان دفاع کرده و در تهیه گزارشات معلومات موثق را از سوی ادارات دولتی در اختیار داشته باشیم».

این در حالی است که حق دسترسی به اطلاعات در قانون اساسی این کشورها به رسمیت شناخته شده و دولت‌ها موظف گردیده اند که اطلاعات لازم را در اختیار شهروندان قرار دهند.

کمیته مصوونیت خبرنگاران در فراه اعلام کرده است که نبود دسترسی کامل و آزادانه به اطلاعات در ولایت فراه، سبب شده تا خبرنگاران نتوانند رسالت اصلی خود را به گونه درست آن به جا آورند.

وحید سکوت، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران می‌گوید:” کارمندان برخی ادارات از ارایه اطلاعات سر باز می‌زنند و آن را هدایتی از مراجع بالاتر مبنی بر عدم همکاری با خبرنگاران عنوان می‌کنند”.

سکوت، نهادهای حامی رسانه‌ها را مکلف می‌داند تا به صورت همه جانبه از خبرنگاران حمایت کرده و برای ایجاد سهولت‌ها جهت پوشش خبری و یا تهیه گزارش، آنان را حمایت کنند.

از سوی هم فاضل فیاض، آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه ‌می‌گوید:« دسترسی به اطلاعات پیشینه زیادی در افغانستان ندارد و بسیاری از ادارات دولتی فکر می‌کنند که معلومات باید حفظ شود به همین دلیل از ارایه معلومات به خبرنگاران خودداری می‌کنند ».

آمر ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، افزود:« ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت برای رشد خبرنگاران نیز سعی و تلاش به خرج می‌دهد که خبرنگاران غیر مسلکی را با برگزاری ورکشاپ‌ها، ظرفیت‌سازی کند تا آنان بتوانند به گونه معیاری کار و فعالیت‌های رسانه‌ای شان را انجام دهند».

این در حالی است که چندی قبل کنفرانسی در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات در ولایت فراه با حضوری تعدادی از خبرنگاران و مقامات دولتی راه اندازی شده است، اما با آن هم خبرنگاران با مشکلات عدم دسترسی به معلومات لازم از سوی مسوولان حکومتی مواجه اند.

گزارش: پریسا زمانی

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *