قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / علاقمندی زنان پنجشیر برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

علاقمندی زنان پنجشیر برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸

پنجشیر

۳ اکتوبر و ۱۱ میزان ۱۳۹۸

انتخابات فرآیندی رسمی است که با گام‌ها و مراحل از پیش تعیین شده این امکان را فراهم می‌کند که مردم برای مدت مشخصی از آیندهٴ حاکمیت در کشورشان تصمیم‌گیری کنند. انتخابات اصلی‌ترین شیوه اعمال حاکمیت مردم بر مردم بوده و شاخصی برای دیموکراسی محسوب می‌شود.

خوشبختانه این فرآیند طی دو دهه اخیر در کشور ما نیز به طور عملی اجرا می‌گردد و اکثریتی از هموطنان ما اعم از زن و مرد  آگاهانه به سوی صندوق‌های رای رفته و رییس جمهور کشور را با خواست خود شان انتخاب می‌نمایند.  

تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ خورشیدی، درست روزی است که انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار گردید، هرچند در بعضی ولایت‌ها مشکلات امنیتی اندک، تهدیدهای گروه طالبان و چالش‌های موجود در تهیه و تدارک وسایل و افزار روند انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات، مانع حضور تعداد بیشماری از هموطنان ما در پروسه رای دادن شد، اما این روند مردمی در ولایت پنجشیر در فضای امن و با علاقمندی باشنده‌های این ولایت به خصوص زنان، در ۹۵ مرکز رای‌دهی برگزار گردید.  

در مرکز رای‌دهی مسجد مارشال قسیم فهیم در مرکز ولایت پنجشیر که ۹ محل رای‌دهی( ۶ برای مردان و ۳ برای زنان) تنظیم شده بود، محلات رای‌دهی زنان خیلی پررنگ و اشتراک رای‌دهنده‌ها به شکل وسیع به نظر می‌رسید.

خانم صابره ۴۳ ساله که از یک قریه دور دست این ولایت به مرکز رای‌دهی جهت رای دادن خود را رسانده است، می‌گوید:« در فامیل ما ۱۲ نفر زندگی می‌کنیم که در بین همه شان تنها من آمدم تا رای بدهم.».

او افزود که رای دادن و انتخاب رییس جمهور آینده، حق مردم است و باید به خواست مردم انجام شود:

« در فامیل من هیچ‌کس در باره انتخابات معلومات ندارند، مگر من از معلم عاطفه که خواهرخوانده نزدیکم است، شنیدم و معلومات به دست آوردم که باید رای بدهم، چون زنها هم حق رای دادن را دارند».

خانم صابره گفت که وی صلح و آرامی را در کشور می‌خواهد و از رییس جمهور آینده خواهان حقوق و امتیازاتی که همه زنان مستحق آن می‌باشند، است.

در محل دیگر رای‌دهی مربوط زنان، خانمی به اسم مرضیه‌گل ۳۲ ساله که از قسمت پا معلول است، با تحمل مشکلات دوری راه و معلولیت خودش حاضر شده، رای خود را استعمال کند.

‌مرضیه‌گل که چند سال قبل بر اثر انفجار ماین مقناطیسی در نزدیک مزرعه شان معلول گردیده، انتخابات شفاف را راهی برای اعاده حقوق زنان بی‌بضاعت و معلول خوانده، گفت:« با رای دادن خود می‌خواهم یک انسان صادق و دلسوز، رییس جمهور ما شود و به ما زنان فقیر و مریض زمینه تداوی و کمک را فراهم کند».

در بازارک، مرکز ولایت پنجشیر که ۱۲ مرکز و ۴۲ محل رای‌دهی وجود داشت و حضور زنان در بعد از ظهر بیشتر از دیگر ولسوالی‌های این ولایت در همین محلات دیده ‌شد، زنان در صف‌های نسبتا طولانی سقف بستند و منتظر نوبت شان جهت رای دادن بودند، لیکن  حضور خبرنگاران زن در این همه محلات نادر بود.

رحیمه نور، خبرنگار آزاد که برای دقایقی، جهت پوشش خبری این مرکز، در آنجا حضور یافت، گفت:

« من تا اکنون که ساعت ۲ بعد از ظهر است به جز حضور خودم و خبرنگار زن از« مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان(لیدا اقدس)» دیگر خبرنگار زن را ندیده‌ام که در پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری سهم بگیرد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان( تیفا ) می‌گوید که اشتراک مردم (زن و مرد) و خبرنگاران در تمام ولایت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، اما چنان که باید پر‌رنگ می‌بود، دیده نشد.

این بنیاد اعلام داشت که با وجود فضای نسبتا امن، از ابتدای صبح تا ختم رای‌دهی، اشتراک به صورت چشم‌گیری در تمام ولایت‌ها به شمول مرکز افزایش نیافت.

به گفته رییس کمیسیون انتخابات پنجشیر، در همه مراکز رای‌دهی این ولایت مردم صف کشیدند، اما  شرکت مردم در این انتخابات نسبت به انتخابات ریاست جمهوری گذشته کمرنگ خوانده شد.

در پنجشیر نیز همانند اکثر ولایت‌ها دستگاه‌های بایومتریک کارایی چندانی نداشت و نیز نام هزاران رای دهنده در فهرست رای‌دهندگان وجود نداشت.

ازسویی هم رای دهندگان در پنجشیر از کند کاری کارمندان کمیسیون که گفته می‌شود ناشی از نابلدی آنان به دستگاه‌های رای‌دهی بود، به ستوه آمدند.

فداجان فراجی مسوول بخش آگاهی‌دهی کمیسیون انتخابات ولایت پنجشیر، گفت:« در انتخابات سال 1398 در این ولایت 19321 نفر به پای صندوق‌های رای دهی رفتند و رای خود را ریختند که از جمله 8015 تن آنان را زنان تشکیل می‌داد و 11306 تن  دیگر اشتراک‌کننده‌ها را مردان در بر می‌گرفت.

با این هم شهروندان پنجشیر با علاقمندی در  برابر مراکز رای‌دهی صف کشیدند و خواستند در این پروسه دیموکراتیک سهم خویش را ادا نمایند.

گزارش: لیدا اقدس

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *