قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / زنان کاپیسا تحول اساسی را در جامعه با رای خود رقم می‌زنند

زنان کاپیسا تحول اساسی را در جامعه با رای خود رقم می‌زنند

کاپیسا

۳ اکتوبر/۱۱ میزان ۱۳۹۸

کشور ما مهم‌ترین رویداد سیاسی، اجتماعی و تاریخی را که انتخابات ریاست جمهوری بود به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ پشت سر گذاشت و مردم سرنوشت سیاسی خود را در سطح ملی برای پنج سال آینده رقم زدند. لذا، مشارکت گسترده‌‌ای مردم (زن و مرد) در انتخابات و حضور آنان در پای صندوق‌های رای‌دهی از اهمیت اساسی برخوردار است. در این میان، سهم‌گیری و اشتراک زنان در انتخابات، خیلی مهم و حیاتی پنداشته شده و مشارکت آنان در مراکز رای‌دهی به تعین زعیم کشور به خواست خود شان، شفافیت و سلامتی انتخابات را به همایش می‌گذارد.

ولایت کاپیسا از جمله ولایتی است که در نزدیکی کابل قرار دارد و میزان مشارکت شهروندان خاصتا زنان با اشتراک شان در این پروسه ملی؛ تعهد شان را برای تحول و رسیدن به آرامش نشان می‌دهد.

زنی که ۴۵ سال عمر دارد و با چادری آبی رنگ، خودش را به مرکز رای‌دهی لیسه نسوان اشترگرام رسانده است، می‌گوید:« آمدم تا رای بدهم و پادشاه عادل را انتخاب کنم. می‌خواهم‌ افغان‌کشی ختم شود».

او در حالیکه با گفتن اخبار ناخوش انفجار و انتحار، گلویش را خشکی می‌گیرد، ادامه می‌دهد:

« زندگی افغان‌ها مخصوصا از زنان افغان جهنم شده و ضرور است که یک رییس جمهور دلسوز بیاید و مردم را از این آتش نجات دهد».

زنان که بیشتر در وابستگی مصرفی متکی به مردان خانواده، پدر، برادر و شوهر هستند امروزه بیشتر آنان برای خودکفایی فردی خود تلاش می‌ورزند که از آن جمله محبوبه، دختری است به گفته خودش که تازه وظیفه پیدا کرده و ضمن اینکه مصارف خودش را تامین می‌کند، خانواده‌اش را نیز حمایت مالی می‌نماید.

او می‌گوید:« من در انتخابات شرکت کردم تا بتوانم از حقی که قانون برایم داده، مستفید شوم. برای اینکه حکومت با ثبات به قدرت بیایید و قوت زنان را بیشتر از همیشه بسازد، رای دادم».

زنان در حکومت، در بدنه های سیاسی، فراهم سازی شرایط تحصیلی، رشد صنایع دستی، دسترسی به صحت و عدالت را با استعمال رای شان از حکومت آینده انتظار دارند.‌

شمیلا مشعل بیگی فعال مدنی در کاپیسا، اشتراک زنان در انتخابات را تکمیل‌کننده این پروسه خوانده و می‌گوید این زنان هستند که با اشتراک شان در پروسه انتخابات، می‌توانند تضمین‌کننده یک انتخابات مشارکتی و مشروع  باشند و در با ثباتی کشور نقش کلیدی شان را ایفا‌ کنند .

خوشبو اکبری، کارمند بخش آگاهی‌دهی ولایتی کمیسیون انتخابات می‌گوید برای اینکه زنان به طور وسیع به مراکز رای دهی شرکت کنند، قبل از برگزار انتخابات، تلاش‌های زیادی صورت گرفته بود و کارمندان زن آموزش دیده در محلات زنانه رای‌دهی حضور داشتند که این می‌تواند مشارکت بیشتر زنان را در انتخابات و هم سطح بلند آگاهی‌دهی برای آنان را نشان دهد.

وسیمه امیری، محصل در دارالمعلمین کاپیسا که آگاهی لازم را در مورد انتخابات از کارمندان بخش آگاهی‌دهی کمیسیون انتخابات در کاپیسا فرا گرفته است و در پروسه انتخابات رای خود را به نفع کاندیدا دلخوا‌ه‌اش استفاده نموده، می‌گوید:« حالا زنان می‌توانند با آگاهی از اوضاع جاری، در باره‌ حال و آینده‌ زندگی خود و کشور تصمیم گرفته و به مردم‌سالاری، پاسخ مثبت بدهند. آنان، اکنون انتخاب می‌کنند که چه سرنوشتی را برای خود و کشور خود رقم بزنند. آنان می‌خواهند تصمیم‌گیران، مدیران و رهبران آینده‌ کشور خود بوده و از هر نقطه‌ این خاک، صدای شان را بلند کنند.

روند رای‌دهی انتخابات ریاست جمهوری کشور با استعمال نخستین رای توسط عبداللطیف مراد والی کاپیسا ساعت ۷ صبح در یکی از مراکز رای‌دهی در این ولایت آغاز گردید.

کمیسیون مستقل انتخابات در کاپیسا گفته است که میزان مشارکت مردم(زن و مرد) در ولایت کاپیسا در ۸۰ مرکز رای‌دهی با باز بودن  مرکز به ۷۸ ۳۴ هزار و ۴۳۵ تن  می‌رسد که زنان نیز مشمول رای‌دهندگان در مراکز مختلف این ولایت بوده اند.

امروزه، زنان کشور در تمامی صحنه‌ها و زمینه‌ها، با وقار، متانت، کرامت و پاکی فعالیت کرده و حق دارند دارای فرصت، مصوونیت و حقوق اجتماعی و سیاسی برابر با مردان باشند. معیارهای اسلامی نیز، نه مرد را جنس اول می‌داند و نه زن را جنس دوم؛ بلکه زن و مرد را برابر با یکدیگر دانسته و بر همکاری هر دو پیکر اجتماعی در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاکید کرده است.

.

گزارش: ساره سیرت

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *