قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ناامنی مانع حضور خبرنگاران زن برای تهیه گزارش در غور‎

ناامنی مانع حضور خبرنگاران زن برای تهیه گزارش در غور‎

 

غور

۲ اکتوبر/۱۰ میزان ۱۳۹۸

ناامنی‌ها در اطراف شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور، مانع کار خبرنگاری برای خبرنگاران زن شده است.

در کنار عرف و عنعنات ناپسند، در این اواخر نبود امتیاز برای خبرنگاران زن از سوی مسوولان رسانه‌ها، لت و کوب خبرنگاران، عدم مسلکی بودن خبرنگاران زن و به خصوص ناامنی‌ها دراطراف شهر فیروزکوه، نگرانی خبرنگاران زن را در ولایت غور برانگیخته است.

شماری از این خبرنگار می‌گویند که با بدتر شدن وضعیت امنیتی، بیشتر آنان احساس خطر می‌کنند و این وضعیت سبب شده تا اکثر خبرنگاران زن از تهیه گزارش در ساحات مربوطه، اجتناب نمایند.

سیما علی‌زاده، خبرنگار رادیو تلویزیون ملی غور می‌گوید که دامنه ناامنی‌ها در ولایت غور به خصوص در اطراف شهر فیروزکوه، خیلی زیاد شده است و آنان نمی‌توانند به درستی کار خبرنگاری خود را انجام دهند.

به گفته او در گذشته آنان میتوانستند در روستاهای همجوار فیروزکوه برای تهیه برنامه و یا گزارش‌های خبری سفرکنند، اما اکنون از محدوده شهر بیرون رفته نمی‌توانند.

روشن خبرنگار آزاد در ولایت غور گفت:« وضعیت بد امنیتی واقعا ما را نگران کرده است و با رفتن به ساحه جان ما به خطر می‌افتد.

او افزود که آنها در گذشته در مناطق دوردست مثل کاسی و الندر می‌رفتند و گزارش تهیه می‌کردند، اما حال رفته نمی‌توانند؛ چون تهدیدهای وجود دارد و ممکن تهیه گزارش به قیمت جان شان تمام شود.

معروف سیدی، مدیر مسوول رادیو سرحد در غور نیز موجودیت ناامنی‌ها در این ولایت را تایید کرده  می‌گوید که جنگ و ناامنی‌ تهدید بزرگ برای کار خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در غور شده است.

به گفته او اکنون خبرنگاران زن نمی‌توانند به درستی در همه نقاط شهر فیروزکوه برای تهیه گزارش سفر کنند، او افزود:« ما از ناگزیری، مجبور هستیم برای پوشش گزارش‌های بیرون از استدیو از گزارشگران مرد کمک بگیریم».

مدیر مسوول رادیو سرحد در غور گفت، ناامنی و تهدید جانی که وضعیت کار خبرنگاری را در ولایت غور با چالش مواجه کرده است، مانع کار و فعالیت رسانه‌ای خبرنگاران زن گردیده و آنان را از تهیه گزارش آنچنان که علاقه دارند، دل سرد می‌کند». 

از سوی دیگر منصور خسرو، مسوول انجمن ژورنالیستان افغانستان در غور نیز نگرانی خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن را در مورد بلند رفتن تهدیدات امنیتی در این ولایت تایید کرده، می‌گوید که فعلا کار خبرنگاری برای زنان و مردان در این ولایت دشوار شده است.

به گفته مسوول انجمن ژورنالیستان افغانستان در غور، آنان بارها در جلسات کمیته مصوونیت و طی مکتوب‌های جداگانه، نگرانی‌های خبرنگاران را با مسوولان در جریان قرار داده‌اند و خواهان تامین امنیت خبرنگاران شده‌اند، ولی توجهی از سوی مقامات امنیتی صورت نگرفته است:« ما حتا این مشکل بزرگ خبرنگاران را با والی غور در کمیته مصوونیت خبرنگاران مطرح کرده‌ایم. همچنان طی مکتوب‌های جداگانه، نگرانی‌های خبرنگاران غور را با مقامات امنیتی این ولایت نیز شریک ساخته‌ایم، ولی تا هنوز مشکل پابرجا است».

با این حال عبدالسمیع نژاد، سخنگوی پولیس غور با آنکه نگرانی خبرنگاران را به جا می‌داند، اما می‌افزاید که آنان برای تامین امنیت همه شهروندان به خصوص خبرنگاران، بیشتر از پیش تلاش می‌کنند و در نظر دارند تا تامین امنیت جان خبرنگاران را جدی‌تر از گذشته تامین کنند.

سخنگوی پولیس غور هرچند وضعیت امنیتی فعلی را در این ولایت تا حدی نگران‌کننده نمی‌داند که خبرنگاران نتوانند، کار و فعایت رسانه‌ای شان را به شکل درست آن انجام ندهند، اما می‌گوید:« ما از یکسال به اینسو تیم‌های سیار را برای تامین امنیت ساختمان‌های رسانه‌های محلی غور از طرف شب تنطیم کرده‌ایم و وعده می‌دهیم که این تلاش ها را بیشتر سازیم».

نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی در مقابل کار و فعالیت رسانه‌ها به خصوص در برابر زنان خبرنگار در حالی مطرح می‌گردد که از دوسال به اینسو، دو رسانه محلی غور با نام‌های رادیو صدای عدالت و رادیو سرحد از سوی افراد ناشناس به آتش کشیده شد و تا اکنون هم در پیوند به این وقایع شخص یا گروهی دستگیرنشده است، مشکلی که سبب افزایش نگرانی جامعه رسانه‌ای غور هم گردیده است.

گزارشگر: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان 

مطلب پیشنهادی

تدویر نمایشگاه بزرگ مطبوعات افغانستان در کابل

کابل ۵ سپتامبر و ۱۵ سنبله ۱۳۹۹ نمایشگاه مطبوعات افغانستان شامل روزنامه‌ها، مجلات و کتاب‌های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *