قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / رای زنان، سرنوشت ساز کشور است

رای زنان، سرنوشت ساز کشور است

کابل

۲ اکتوبر/۱۰ میزان ۱۳۹۸

 چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار شد . مردم از سراسر افغانستان به پای صندوق‌های رای رفتند و به کاندیدا مورد علاقه خود رای دادند. هر چند حضور مردم در این انتخابات خیلی کمرنگ بود، اما افغان‌ها خواستند یک بار دیگر دیموکراسی را در جامعه سنتی مثل افغانستان تمثیل کنند و احمایت شان از مردم سالاری را به نمایش بگذارند .

این در حالی است که شرکت زنان هم در انتخابات ریاست جمهوری مانند مردان کمرنگ بود و زنان کمتر علاقه گرفتند تا به پای صندوق‌های رای بروند.

به گفته کمیسیون مستقل انتخابات که بیشتر زنان به ویژه در ولایت‌های جنوب و شرق کشور به دلیل اجباری شدن عکس زنان، از دادن رای، خود‌داری کردند.

 شماری از آگاهان سیاسی نقش زنان را در تعیین سرنوشت سیاسی کشور مهم دانسته و اشتراک کمرنگ زنان در انتخابات ریاست جمهوری را هم، یک دستآورد خوب شمردند.

اکرم افضلی استاد پوهنتون کابل، گفت که زنان افغان با رفتن به پای صندوق‌های رای، دموکراسی را به قیمت جان شان خریدند و ثابت ساختند که می‌خواهند به آینده بهتر و مترقی زنان افغان بیندیشند.

افغانان که در تمام ولایت‌ها به شمول کابل با وجود تهدیدهای امنیتی باز هم به پای صندوق‌های رای‌دهی رفتند و نامزد مورد نظر شان را انتخاب کردند و در هر مرکز رای‌دهی، زنان نسبت به مردان بیشتر حضور یافتند و برای انتخاب رییس جمهور آینده شان صف بستند، اما حضور این زنان در هر ولایت متفاوت بود.

به گفته عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات که تا هنوز فیصدی و ارقام دقیق اشتراک زنان در انتخابات به گونه دقیق در مرکز و ولایت‌ها مشخص نشده است، ولی به زودی این ارقام را برای هموطنان گرامی ما اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات آقای عبدالعزیز ابراهیمی می گوید تا هنوز فیصدی و ارقام دقیق اشتراک زنان در انتخابات به گونه دقیق مشخص نشده است و به زودی این ارقام را اعلام خواهد کرد

قرار گزارش کمیسیون مستقل انتخابات، مشارکت زنان در کابل و ولایت‌های مرکزی پررنگ بود، اما در ولایت‌های جنوب و شرق کشور زنان کمتر به مراکز رای‌دهی مراجعه کردند و رای خود را استعمال نمودند.

کمیسیون مستقل انتخابات، دلیل حضور کمرنگ زنان را در ولایت‌های جنوب و شرق کشور اجباری شدن عکس زنان در دستگاه‌های بایومتریک عنوان کرد و شمار دیگری از زنان به علت نبود نام شان در فهرست رای‌دهندگان از دادن رای محروم شدند.

اما در این میان، در یکی از روستاهای دور دست ولایت کابل، خانمی به نام گل‌مکی ۴۷ ساله با وجود مشکلات امنیتی و اجتماعی از حق رای‌اش استفاده کرده و به کاندیدا دلخواه خود رای داد.

گل‌مکی که از مزایای سواد بی بهره است، همراه با دختر هجده ساله‌اش(نرگس) به یکی از مراکز رای‌دهی رفت و رای داد.

این زن می‌گوید که از میان نامزدان ریاست جمهوری تنها دو نامزد را می‌شناسد، ولی از برنامه‌های این دو کاندیدا اصلا آگاهی ندارد.

گل‌مکی گفت:« می‌خواهم با دادن رای، سرنوشت کشورم را تعیین کنم تا فقر و بیکاری از وطن ما ریشه‌کن شود».

او می‌افزاید که اگر وی و یا دیگر زنان رای ندهند پس سرنوشت وطن جی خواهد شد و کی رییس جمهور کشور خواهد شد.

خانم گل‌مکی که با چادری به سر و با مشکلات زیاد اجتماعی به پای صندوق رای رفت از کمیسیون انتخابات می‌خواهد که جلو تقلب را در پروسه رای‌دهی بگیرد و نگذارد رییس جمهور آینده کشور با رای غیر واقعی به ارگ برود.

گل‌مکی افزود: « من با وجود مشکلات زیاد اجتماعی و امنیتی که در یک منطقه دوردست کابل زندگی می‌کنمِ، توانستم خود را به محل رای‌دهی برسانم و از حق رای خود و دختر هجده ساله خود دفاع کنم، وظیفه هر زن افغان است که از هر نوع حق خود به شمول حق رای دادن استفاده کند و حق خود را بگیرد».

قابل ذکر است زنان که پنجاه در صد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و شرکت شان در انتخابات خیلی با اهمیت است، باید حق اشتراک و رای خود را ضایع نکنند؛ چون نقش زنان در انتخابات برای تعین رییس جمهور آینده کشور ما، سرنوشت‌ساز است .

انتظار می‌رود ۲۶ میزان سال روان، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود تا هر افغان بتواند با توقع و امیدی که به پای صندوق‌های رای رفته اند، مطمین شوند که اراده و نیت نیک آنها برای تعین آینده بهتر شان، ارزشمندی خود را دار است و می‌تواند استعمال رای آنان، مژده‌ای برای زندگی خوب‌تر آنها واقع گردد.

گزارش: بهانه محمدی

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *