قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خرسندی مردم بغلان از اطلاح‌رسانی دقیق خبرنگاران در روز انتخابات

خرسندی مردم بغلان از اطلاح‌رسانی دقیق خبرنگاران در روز انتخابات

بغلان

۲ اکتوبر/۱۰ میزان ۱۳۹۸

با توجه به مشکلات که در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت، ساکنان بغلان روند اطلاح‌رسانی خبرنگاران را به دیده قدر نگرسته، می‌گویند که آنها با وجود تهدیدهای بی‌شمار مخالفان دولت، از آراء خود استفاده کرده، هر لحظه اطلاح دقیق را با پذیرش خطر به دست نشر ‌سپردند  و به پای صندوق‌های رای نیز رفته، رای دادند.

در ساختار سیاسی جهان امروز، برگزاری انتخابات و گزینش افراد، یکی از متداول‌ترین اصول دیموکراسی محسوب می‌شود؛ بدین معنا آنچه که موجب قوام و حافظ این اصول است، مشارکت مردم و تداوم حضور سیاسی مردم، با بارزترین مؤلفه انتخابات، یعنی قانونمند شدن حق رأی شهروندان همراه است.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ که به تاریخ ۶ میزان در سراسر کشور برگزار شد، علاوه بر مشکلات فنی و امنیتی، در تمام ولایت‌ها از جمله ولایت بغلان انتخابات برگزار شد و چندین شکایت نیز در برخی مناطق به اتهام تقلب توسط برخی نامزدها مطرح گردید .

در همین حال، نورالله پیغام رییس کمیسیون انتخابات در بغلان گفت که با توجه به شفافیت در این پروسه، آرای سیاه از سفید حذف می‌شود و آرای نامعتبر یعنی بدون بایومتریک را اعلام نخواهیم کرد.

پیغام در گفته‌هایش افزود:« در ۲۰۵ مرکز رای‌دهی در بغلان مردم ار نقاط مختلف ولایت بغلان در پروسه انتخابات ریاست جمهوری، اشتراک کردند و رای خود را استعمال نمودند».

او همچنان علاوه کرد که انتخابات ریاست جمهوری با تدابیر جدی از سوی نیروهای امنیتی در بغلان برگزار شد.

صالحه گلزار محصل و یک تن ازفعالان مدنی در بغلان گفت که  انتخابات برای زنان افغانستان فرصت گران‌بهایی است که با اشتراک شان در این پروسه، برای خواست‌های سیاسی و تغییر و‌ضعیت عمومی زنان و اشتراک‌شان در تصمیم‌گیری‌های بزرگ سیاسی، می‌توانند بهره ببرند.

وی افزود:« زنان بغلانی برای یک تغییر کلی در وضعیت زندگی شان، با قبول تهدیدهای امنیتی و مشکلات خانوادگی باز هم در انتخابات شرکت کردند و رای خود را به کاندیدا مورد نظر شان استعمال نمودند».

مژگان احمدی، ژورنالیست و عضو شبکه زنان در رسانه‌ها که در روز انتخابات به مرکز رای‌دهی لیسه بی‌بی حوا رفته بود گفت که دید مردسالارانه در افغانستان و مهم‌تر از همه، ناامنی و تهدیدهای گروه مسلح طالبان که در بسیاری از مناطق بر حضور و شرکت زنان در انتخابات تاثیر منفی بر جا گذاشت، ولی باز هم زنان و خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن به شکل وسیع در مرکز و ولسوالی‌های این شهر به سوی مراکز رای‌دهی رفتند:« در روز انتخابات، زنان و خبرنگاران (زن و مرد) با تحمیل همه چالش‌ها و مشکلات سد راه شان، به اطلاح رسانی خود ادامه دادند و از حق قانونی و مسوولیت ملی شان شجاعانه استفاده کردند».

انجیلا اشرفی خبرنگار دیگر که در روز انتخابات برای اطلاع‌رسانی به چندین مراکز رای‌دهی رفته بود گفت خوشحال است که توانست با استعمال رای خود، مسوولیت ملی و دینی خود را ادا نماید.

وی افزود:« انتخابات یک پروسه ملی بوده و استعمال رای به کاندیدا مورد نظر، حق قانونی هر شهروندی هر افغان است».

خانم اشرفی از رییس جمهور آینده خواست، حمایت و توجه جدی به حل مشکلات خبرنگاران از جمله مشکلات مالی و عدم دسترسی به اطلاعات نماید تا خبرنگاران بتوانند بدون کدام چالش، اطلاع‌رسانی کنند.

حلیمه وردگ مسوول انجمن زنان ژورنالیست در بغلان نیز با استعمال رای‌اش در این روند ملی، از رییس جمهور آینده خواست تا از این قشر فعال و اطلاع‌رسان نیز حمایت نموده، در مورد بالا بردن ظرفیت‌های مسلکی آنان همچنان رفع هر نوع تبعیض و آزار و اذیت خبرنگاران در محیط کار و بیرون از کار، تلاش‌ بیشتر کند.

            گزارش: آمنه وردگ

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *