قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زنان در غزنی از حق رای شان استفاده کردند

زنان در غزنی از حق رای شان استفاده کردند

غزنی

اول اکتوبر/۹ میزان ۱۳۹۸

زنان در ولایت غزنی با وجود ناامنی، سنت‌های حاکم در جامعه، تهدیدهای امنیتی و عدم باورمندی بر پروسه انتخابات، روز شنبه ۶ میزان ۱۳۹۸ به پای صندوق های رای رفته، به کاندید مورد نظر خود رای دادند.

ماجبین نیکزاد، خانمی است که مدت ۱۱ سال می‌شود در رسانه‌های مختلف صوتی در ولایت غزنی فعالیت دارد. او فعلا  خبرنگار برحال رادیو صدای امریکا در غزنی است و هر روزه از بام تا شام در پی جمع‌آوری رویدادها و اخباری است که در گوشه و کنار ولایت غزنی اتفاق می‌افتد .

ماجبین که بسیار روزهای تلخ و شیرین زندگی را در طول فعالیت‌های خبرنگاری‌اش سپری نموده است، وحرف‌های دلش که چگونه توانسته خود را به قله‌های از موفقیت و پیشرفت برساند، چنین می‌نگارد:« من از دوران مکتب رو به کارهای رسانه‌ای نمودم.در اوایل فعالیت‌های خبرنگاری‌ام تهیه گزارش برایم خیلی مشکل تمام می‌شد، چون که در کار ژورنالیستی تجربه نداشتم و شرایط زندگی هم برایم اجازه نمی‌داد که با دوستان واقاریم از وظیفه گویندگی و خبرنگاری‌ام چیزی بگویم».

ماجبین که با رسم و عنعنات ناپسند و خود ساخته‌ای مردم در قریه و منطقه خود زندگی می‌کرد، باید صبورانه و خاموش، دشواری‌ها و حرف های تلخ دیگران را پشت گوش می‌زد و وظیفه‌اش دنبال می‌نمود، وی در مورد گفت:« من مدتی وظیفه خبرنگاری و گویندگی را مخفیانه پیش بردم، ولی روزی رسید که دیگر حقایق زندگی من در مورد کار و وظیفه‌ام برای همه برملا گردید و آن درست زمانی بود که من قدم به خانه و کاشانه جدید گذاشتم و  ازدواج نمودم».  

ماجبین که بعد از عقد ازدواج و با رفتن به وظیفه با چالش‌ها و مشکلات جدید خانوادگی مواجه شد در تنگنای از اضطراب و استرس قرار گرفت ولی باز هم با متحمل شدن باری از خشونت و ممانعت به کار و فعالیت رسانه‌ای خود ادامه داد و ساکت ننشست.

وی گفت:« این زمان دیگر وقت مجادله و مبارزه من در برابر خشونت‌ها و ممانعت های خانوادگی آغاز گردید، چون نمی‌خواستم متوقف شوم و صدایم خفه گردد».

ماجبین در ادامه گفت:« روزها و شب‌ها با اعضای خانواده شوهرم در مورد وظیفه خبرنگاری‌ام و رسالت این مسلک مقدس، بحث‌ها کردم و گاه ناآگاه بار مشقت و نابسامانی را نیز در داخل خانه  و خانواده نیز تجربه نمودم، ولی باز هم کار کردم و برای دیگران در مورد فعالیت‌هایم، وضاحت دادم».

در نهایت، ماجبین نه تنها اینکه به ادامه کار خبرنگاری‌اش پرداخت بلکه با فراگیری دوره‌های آموزش در مورد انتخابات، به تاریخ ۶ میزان برای پوشش خبری و نیز  رای دادن به سوی مرکز رای دهی برود.در ولایت غزنی رفت.

او گفت:« خوشبختانه با فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ و طی نمودن دو ساعت فاصله راه خود را به مرکز رای‌دهی رساندم و با قبول همه مشکلات و چالش از جمله آزار و اذیت خیابانی موفق به تهیه گزارش و نیز رای دادن شدم».

به گفته ماجبین که وی به خواست و درک خودش به پای صندوق رای رفت و به کاندیدا مورد نظرش رای داد.

او حالا مثل سال های نخست خبرنگاری‌اش، خانمی است که از ساعت ۷ صبح الی ۵ عصر برای جامعه و مردم به خصوص زنان ولایت غزنی صادقانه خدمت نمود.

 به گفته ماجبین وی همیشه کوشش و تلاش دارد تا صدای رسایی از زنان و جامعه افغان باشد تا بتواند با این کار و فعالیت‌اش، برای اعاده حقوق زنان و به خصوص خبرنگاران زن مبارزه نماید و از جمع زنانی باشد که هیچگاه ساکت نماند. 

از سویی هم بیشتر زنان در غزنی شاکی ازمحروم بودن شان ازحق رای هستند که نتواستند در جریان انتخابات به پای صندوق‌های رای بروند و از حق رای شان استفاده کنند. از آن جمله زنانی که محروم ازحق رای شدند یکی هم خنم زهرااست.

زهرا احمدی خانمی است که در روز انتخابات با وجود تلاش‌ها وعلاقمندی زیادی که برای تعین سرنوشت سیاسی افغانستان داشت و می‌خواست به پای صندوق رای برود، با مخالفت‌های خانوادگی مواجه شد، ولی او هم مثل ماجبین ساکت نماند.

زهرا به وسیله مراوده و گفتگوی صمیمانه با اعضای خانواده‌اش توانست رضایت آنها را حاصل و در آخرین لحظات باقیمانده از اوقات رای‌دهی خود را به یکی از مراکز رای‌دهی برساند ورای بدهد:

« من خود را به عجله به مرکز رای‌دهی رساندم که خوشبختانه صف زنان هنوز وجود داشت. در قطار ایستاد شدم و بعد رسیدن نوبت، به پای صندوق رای رفته و از حق رای خود استفاده کردم».

این در حالی است که مسوولان کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی به تاریخ ۸ میزان اعلام کردند که  ۷۱ هزار و ۷۴۴ رای‌دهنده در همه مراکز رأی‌دهی در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این ولایت اشتراک کردند.

عبدالنصیر مومند، رییس کمیسیون انتخابات غزنی طی نشستی خبری با حضور مقام‌های رسمی این ولایت گفت که حدود ۷۱۷۴۴ رای دهنده، در روز انتخابات در حدود ۲۳۱ مرکز رأی‌دهی که در غزنی باز بود، رأی خود را به صندوق‌ها ریختند

 مومند همچنان از انتقال صندوق‌های رأی به مرکز غزنی از بیشتر ولسوالی‌ها جز ولسوالی‌های جاغوری، مالستان، آب‌بند و مقر خبر داد.

قابل ذکراست که انتخابات ریاست جمهوری درغزنی به دلایلی چون ناامنی، سنت‌های حاکم در جامعه، تهدیدهای امنیتی و عدم باورمندی و آگاهی باشنده‌های غزنی به خصوص زنان؛ حضور زنان برای رای دادن در مراکز رای‌دهی کمرنگ بود، اما حضور زنان برای رای دادن و یا خبرنگاری می‌تواند ارزشمندی خود را داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *