قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نقش اطلاع‌رسانی خبرنگاران زن در انتخابات ریاست جمهوری

نقش اطلاع‌رسانی خبرنگاران زن در انتخابات ریاست جمهوری

۲۹ سپتمبر/ ۷ میزان ۱۳۹۸

رسانه‌ها و گزارشگران به خصوص خبرنگار زن در بخش آگاهی‌دهی و اطلاع‌رسانی از انتخابات ریاست جمهوری  که در ۶ میزان سال روان در سرتا سر کشور برگزار گردید، نقش اساسی و مهمی را بازی کردند.

در جریان مبارزات انتخاباتی و روز رای‌دهی مردم اخبار مربوط به انتخابات را از منابع مختلفی دنبال کردند که رسانه‌های تصویری، صوتی، چاپی و شبکه‌های اجتماعی از منابعی می‌باشند که گزارشگران خصوصا خبرنگاران زن کوشیدند تا در عرصه اطلاع‌رسانی به موقع و گزارش‌دهی از جریان انتخابات برای مردم زحماتی را متحمل شوند.

زینب محمدی خبرنگار رادیو کلید که در چند مرکز رای‌دهی در غرب کابل جهت تهیه گزارش از جریان پروسۀ رای‌دهی رفته بود، گفت که تمام امکانات تخنیکی و مصوونیتی از جانب اداره رسانه برایش آماده شده بود.

این خبرنگار، افزود:«خودم شخصا در ساحه دشت برچی موقعیت داشتم و از آنجا گزارش می‌دادم و تعداد زیادی از زنان خبرنگار در ساحه حضور داشتند و با علاقمنمدی زیاد گزارش می‌دادند».

همچنان فاطمه امیری، خبرنگار تلویزیون صدای بامیان که از ولسوالی پنجاب ولایت بامیان اطلاع‌رسانی کرده، به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که میان خبرنگاران و کارمندان دولتی، نیروهای امنیتی و سخنگوها هماهنگی وجود داشت و اطلاعات را حتا از طریق تلیفون به دسترس خبرنگاران قرار می‌دادند. هیچ نوع مانع در مقابل گزارش‌دهی خبرنگاران به خصوص خبرنگار زن وجود نداشت.

این خبرنگار در رابطه به نحوه برخورد مردم با خبرنگار زن، گفت:” با وجودی که حضور مردم در این انتخابات نسبت به انتخابات پارلمانی سال قبل کمرنگ بود، ولی برخورد رای‌دهندگان با خبرنگاران رضایت‌بخش بود و آنها برای مصاحبه با خبرنگاران با علاقمندی زیاد حاضر شده و صحبت می‌کردند”.

رنگینه انوری خبرنگار تلویزیون هیواد در کندهار، از استقبال و نحوه برخورد مردم و نیروهای امنیتی با خبرنگاران زن ابراز خرسندی نموده گفت که هیچ مانع سد راه خبرنگاران زن در انتخابات وجود نداشت، ولی یگانه چالش این بود که زنان بنابر موارد سنتی و اجتماعی و هم تهدیدات امنیتی که قبل از برگزاری انتخابات مخالفان دولت تبلیغ نموده بودند، حاضر به مصاحبه نمی‌شدند.

از سوی هم وحیده فیضی مسوول خبرنگاران زن در کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان، طی یک مصاحبه اختصاصی در این رابطه به مرکز، گفت که نحوۀ پوشش رسانه‌ها به خصوص خبرنگاران زن پررنگ بود.

به گفته خانم فیضی:” خودم برای نظارت به مراکز انتخاباتی رفته بودم و خوشبختانه حضور خبرنگاران زن نسبت به انتخابات قبلی بیشتر بود و نقش این خبرنگاران در اطلاع‌رسانی و گزارش‌دهی هم خیلی ارزنده و درخور ستایش”

مسوول خبرنگاران زن در کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان گفت که از لحاظ مصوونیت هیچ نوع شکایتی در جریان انتخابات از سوی خبرنگاران زن به کمیته مصوونیت به ثبت نرسیده است و این پیشآمد، عملی است که خبرنگاران زن را بیشتر از گذشته علاقمند گزارش‌دهی و خبرنگاری می نماید.

این در حالی است که رسانه‌ها در انتخابات نقش چند بُعدی را ایفا می‌کنند. از یک سو، خواسته‌ها و آرای مردم و دیدگاه سیاسی و اجتماعی آنها را به مسوولان انتقال داده و به عنوان سخنگوی مردم و افکار عمومی، فعالیت می‌کنند و از سوی دیگر، تاثیرات و نتایج نظرات مردمی را در سیاست‌ها و فعالیت‌های کشور به نمایش می‌گذارند.


گزارش: بهشته ایوبی

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *