قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / انتخابات و ذوق رای‌دهی اکثر زنان هراتی برای اولین بار

انتخابات و ذوق رای‌دهی اکثر زنان هراتی برای اولین بار

هرات

۲۴ سپتمبر/ ۲ میزان ۱۳۹۸

چند روز محدود تا برگزاری پروسه ملی انتخابات مانده و قرار است مردم افغانستان زعیم ملی کشوررا به خواست خودشان برگزینند.

ششم میزان روز سرنوشت ساز ملت افغانستان، روزی که تعیین‌کننده آینده افغانستان خواهد بود و یک بار  دیگر این روز به یادماندنی در تاریخ کشور ما به ثبت خواهد رسید، فرا می‌رسد.

مبارزات انتخاباتی با ثبت نام هجده کاندیدا به شمول محمداشرف غنی، رئیس جمهور فعلی و عبدالله عبدالله رئیس اجراییه در تاریخ ششم اسد ۱۳۹۸ آغاز گردید، اما سوال اساسی این است که آیا مردم در این پروسه حضور گسترده‌ خواهند داشت یا نه؟

شبانه گنجی هجده ساله، باشنده هرات باستان که در شهر علم و فرهنگ پرورش یافته اکنون برای نخستین بار است که در سرنوشت سیاسی کشور سهیم می‌شود.

وی احساس‌اش را اینگونه بیان می‌کند« از کودکی منتظر هجده سالگی‌ام بودم، آرزو داشتم روزی من هم در انتخابات شرکت کنم. من حال حس خوبی دارم، چون می‌توانم به گونه سری و بدون دخالت کسی در تعین سرنوشت کشورم شامل شوم».

شبانه از نقش زنان در این پروسه می‌گوید که زنان نیمی از پیکر جامعه اند و برای پیشرفت و تغییر در جامعه باید در تمام عرصه‌ها هماهنگ با مردان کار کرد.

او می‌افزاید:« پس از دوره تاریک و دور از علم و قانون طالبان، جامعه افغانستان دچار تغییرات زیادی شده است که نمی‌توان نقش زنان در این تغییرات را نادیده گرفت. این بار هم زنان باید بر ادامه این روند مسوولانه قدم بردارند و از این حق شان استفاده درست نمایند».

باید گفت افراد زیادی وجود دارند که برای اولین بار در این پروسه سهم می‌گیرند. ضیاگل نظری نیز همانند شبانه از اشتیاق خود برای تجربه کردن انتخابات و رای دادن، می‌گوید:« برایم جای افتخار است که در صف رای دهند‌گان ایستاده باشم و این حضورم برایم احساس غرور می‌دهد».

ضیاگل پنجاه و پنج ساله، می افزاید در گذشته زنان افغان شاهد دید جنسیتی بوده و بیشتر اوقات به دلیل وجود همین دیدگاه‌ها از حق رای دادن محروم شده بودند، ولی اکنون می‌توانند به گونه مستقل برای کشور شان فرد لایق و شایسته را انتخاب نمایند.

وی در ادامه گفته‌هایش اضافه می‌کند که تنها راه پیشرفت و همتراز شدن با جهانیان این است که باید این دو ستون اساسی یعنی مرد و زن در کنار یکدیگر به گونه فعال حضور یابند.

در همین حال عبدالصبور محمدی، یکی دیگر از شهروندان هرات انتخابات را آینده ‌از می‌داند و می‌گوید که در انتخابات پیش‌رو باید تک تک افغانان واجد شرایط اعم از زن و مرد ااشتراک نمایند تا همه یک انتخاب صحیح داشته باشیم و در همفکری و همکاری باهم رهبر مناسبی را برای آینده خود ما انتخاب نماییم.

گزارش: ذکیه حسینی

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *