قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زنان میدان وردک : اشتراک وسیع در انتخابات ریاست جمهوری را اولویت می دهیم

زنان میدان وردک : اشتراک وسیع در انتخابات ریاست جمهوری را اولویت می دهیم

میدان وردک

۲۲ سپټمبر / اول میزان ۱۳۹۸

انتخابات یک پروسه ملی ، دموکراتیک و استوار بر اراده مستحکم مردمی است که با در نظر داشت قانون اساسی و قانون انتخابات هر فرد جامعه که واجد شرایط رای دهی باشد ، می تواند به کاندید مورد نظر خود رای بدهد.

زنان نیم نفوس جامعه را می سازند. در کنار این که نقش زنان در تنظیم و برابری زندگی خانوادگی و اجتماعی مفید است، پس اشتراک وسیع شان در پروسه انتخابات نیز یک فرصت خوب است.

 داکتر نعمت الله وردک ، رییس کمسیون انتخابات میدان وردک در نشست شورای ولایتی گفت:” ما به مردم اطمینان می دهیم که انتخابات ریاست جمهوری شفاف ، منظم و مطابق با چوکات قانون اساسی برگذار خواهد شد و به خاطر اشتراک وسیع زنان همه وقت با رسانه های محلی و امکانات ممکن ، آگاهی عامه داده ایم. این بار اشتراک زنان پر رنگ و وسیع خواهد بود.”

آقای وردک افزود که در روز انتخابات برای زنان هم سهولت های زیادی مهیا خواهد بود که از آن جمله ، تامین امنیت مطمین ، بودن محل رای دهی جداگانه و موجودیت کارکنان انتخاباتی زن ، که زنان بتوانند بدون مشکلات امنیتی و کلتوری رای بدهند. در کنار این ، رییس کمسیون از زحمات رسانه ها به خصوص زنان خبرنگار اظهار قدردانی نموده ، افزود که کمسیون انتخابات میدان وردک آماده هرگونه همکاری قانونمند با رسانه ها می باشد.   

بانو ظریفه غفاری شاروال میدان وردک در سخنرانی خود گفت:” مسوولیت مسوولان انتخابات این است که مواد انتخاباتی را به وقت و زمان به حوزه های انتخاباتی برسانند و مطابق به تقسیم اوقات انتخاباتی کار های خود را انجام دهند. از مواد انتخاباتی به نفع هیچ کاندید استفاده نکنند. به شکایات مردم رسیدگی کنند و نهاد های نظارت از انتخابات (فیفا و تیفا) باید وظیفه خود را بی طرفانه انجام دهند.

بانو غفاری با ابراز خرسندی و اطمینان خاطر نشان نمود که انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ به گونۀ شفاف و مطابق به تاریخ معین برگزار خواهد شد. خانم غفاری در برگزاری انتخابات شفاف و سالم بر نقش رسانه ها به خصوص بانوان خبرنگار تاکید نموده و خاطر نشان نمود که بانوان خبرنگار در حفظ شفافیت انتخابات و از محلات رای دهی در شریک ساختن معلومات رسانه ای نقش کلیدی دارند و باید برای مصوونیت جانی شان گام های استوار برداشته شود.

 اجمل عثمانی ، رییس یک رسانه خصوصی صوتی  محلی حمایت کننده زنان می گوید:” انتخابات یک پروسه ملی بوده و هر فرد یک جامعه حق دارد که با استعمال رای خود، آیندۀ خود را انتخاب کند و با اشتراک در انتخابات وجیبۀ ایمانی ، وجدانی و ملی خود را ادا نماید.

آقای عثمانی اضافه نمود که خبرنگاران میدان وردک نیز با حمایت نهاد های حمایت کننده رسانه ها در مورد انتخابات از سمینار های آموزشی گزارش دهی مستفید شدند و از رسانه ها خواست که مسوولیت خود را در چوکات قانون اساسی و قانون انتخابات با در نظر داشت اصل بی طرفی ، امانت داری ، مستقل بودن ، صداقت ، مسوولیت های اجتماعی و اخلاقی انجام دهند.

همچنان بانو خدیجه خانمی که قبلا منحیث خانم خانه از حق و حقوق خود بی خبر بود ولی اکنون کارمند یکی از محلات انتخاباتی می باشد و سال گذشته از ولسوالی دایمیرداد به مرکز میدان شهر کوچ آمده چنین حکایت می کند:” هنگامی که من در خانه بودم از طریق رادیو ها در مورد انتخابات خبر ها را می شنیدم . اخبار انتخابات ریاست جمهوری گذشته و پارلمانی را می شنیدم که برگزار گردیده و در مناطق دیگر، در کنار مرد ها زنان هم در انتخابات اشتراک می نمودند.

اما به گفتۀ وی ، ما در منطقۀ خود از این چانس بی بهره بودیم و نمی توانستیم در انتخابات اشتراک نموده و به کاندید مورد نظر خود رای بدهیم.

بانو خدیجه می افزاید که در ولسوالی دایمیرداد زنان در حالت محروم و محدود زندگی می کنند و از همین سبب با مشکلات زیاد رو به رو استند. وی از دولت می خواهد تا به مشکلات مناطق دور دست توجه جدی نموده و در حل آن گام های استوار بردارد.

میدان وردک از جمله ولایت های مرکزی به شمار می آید که نظر به ولایت های دیگر با مرکز فاصله نزدیک دارد و باشندگان محلی آن از مشکلاتی که در برابر مردم بعضی ولسوالی ها و مناطق وجود دارد شاکی بوده می گویند:” نا امنی ، کمبود امکانات صحی ، نبود مکاتب دختران و همچنان بیکاری جوانان از جمله مشکلاتی است که از پانزده سال بدینسو مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند.”

در حالی که به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ چند روز بیش باقی نمانده ، تعدادی از زنان این ولایت به آن خوشبین نیستند، زیرا آن ها خود را از اشتراک در آن محروم می دانند.

آن ها می گویند که در اکثریت ولسوالی های میدان وردک به سبب نا امنی ها و حاکمیت طالبان بر این مناطق برای شان زمینه رفتن به صندق های رای دهی مساعد نیست و آن ها نمی توانند از حق قانونی و مردم سالاری خود استفاده نموده و مانند مردان در این پروسه اشتراک کنند.

انتخابات ریاست جمهوری جهت انتخاب زعیم ( رییس جمهور) در هر پنج سال یک مرتبه برگزار می گردد و مردم رهبر خویش را از طریق استعمال رای خود ، انتخاب می کنند.

مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۳۹۸ بین هژده کاندید به تاریخ ششم میزان برگزار خواهد شد و برنده بیشترین آرا ، رییس جمهور آیندۀ کشور اعلان خواهد شد.

گزارش: آسیه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

عدم دسترسی به اطلاعات عمده ترین چالش اطلاع رسانی خبرنگاران زن در فراه

فراه ۷ حوت ۱۳۹۹ و ۲۵ فبروری ۲۰۲۱ شماری از مسولان رسانه ها و خبرنگاران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *