قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / علاقمندی زنان فراهی برای اشتراک در انتخابات

علاقمندی زنان فراهی برای اشتراک در انتخابات

فراه

۱۹ سپتمبر/۲۸ سنبله ۱۳۹۸

از آنجایی که انتخابات رکن اساسی هر جامعه بوده و تمثیل‌کننده  قدرت سیاسی جوامع می‌باشد، اشتراک زنان و مردان در این پروسه حیاتی و خیلی ارزنده دانسته می‌شود.

در کشور ما بعد از روی کار آمدن حکومت موقت، در طول هجده سال اخیر برای زنان نقش داده شد تا در انتخابات شرکت نموده، در قدرت سیاسی کشور نیز سهیم شوند.

بی‌بی‌گل، باشنده ولایت فراه که با درک این موضوع در چند دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری و ولسی جرگه شرکت نموده و از این حق خود دفاع نموده است، گفت:« اشتراک در انتخابات یکی از حقوقی اساسی و سیاسی شهروندان کشور است و باید از آن استفاده کنند».

او می‌افزاید که اگر زنان در انتخابات شرکت نکنند، به حقوق خود دست یافته نمی‌توانند:« من با وجودی که از سوی شوهر و خانواده شوهرم با ممانعت جدی روبرو بودم، اما بازهم با تلاش زیاد توانستم شوهر و خانواده‌ای او را قناعت بدهم تا در پروسه انتخابات شرکت کنم».

مرضیه، یکی دیگر از باشنده‌های فراه می‌گوید که هر زن باید تلاش کند تا اعضای خانواده‌اش را در صورت ممانعت، قناعت بدهد که از حق رای خود استفاده نماید، او افزود:« من در دو دور انتخابات گذشته در مرکز فراه در سایت لیسه دخترانه میرمن نازو رای دادم. اگرچه افراد زیادی برایم گفتند که رای در انتخابات نتیجه‌ای ندارد، اما من برای نهادینه شدن انتخابات و اینکه از رای خود استفاده کنم، به پای صندوق رای رفتم».

مرضیه رسولی، از دیگر زنان فراه می‌خواهد که همه چیز را پشت سر گذاشته و در انتخابات آینده اشتراک نمایند. بزرگترین آرزوی وی این است که زنان به همه حقوق اجتماعی و سیاسی خود دسترسی پیدا کنند و حداقل همه بدانند که زن افغان نیز می‌تواند در انتخابات شرکت نموده و در مورد آینده سیاسی کشور خود سهم بگیرید.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت فراه نیز از افزایش اشتراک زنان در انتخابات ولسی جرگه سال گذشته و هم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ خبر می‌دهند.

منیر پارسا، رییس این کمیسیون می‌گوید که به تناسب مردان در انتخابات ولسی جرگه سال گذشته، زنان اشتراک فعال‌تر و بیشتری داشتند، به گفته او:« در انتخابات ولسی جرگه سال گذشته، حدود 28 هزار زن اشتراک کرده بود که حدود 40 فیصد تمام اشتراک کننده‌ها در انتخابات را تشکیل می‌داد و امسال نیز زنان زیادی علاقه دارند که در پروسه انتخابات بپیوندند و برای کاندیدا مورد نظر شان رای بدهند».

قابل یادهانی است هرچند ولایت فراه با داشتن یک جامعه سنتی، موانع زیادی در برابر اشتراک زنان درانتخابات را دارد، اما زنان فراه تلاش دارند تا سهم بارزی در این پروسه داشته باشند.

امروزه کاندیداهای انتخابات متوجه شده‌اند که اشتراک زنان برای پیروزی آنها هم خیلی مهم بوده و باید این قشر را تشویق نمایند تا پیروزی را نصیب خود بگرداند.

اکثر از خانواده ها نیز حالا به این حقیقت پی برده‌اند که اشتراک زنان در انتخابات خیلی مهم بوده و باید برای پیروزی نامزد مورد نظر خود به زنان خانواده شان اجازه اشتراک در انتخابات را بدهند.

پروین توفان، یک تن از فعالان حقوق زن در ولایت فراه می‌گوید که اشتراک زنان در انتخابات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به گفته او:« زنان باید با اراده خود و با رای خود آینده شان را تعین نمایند».

او افزود که با در نظر داشت رسوم و عنعنات ناپسند جامعه، اکثر خانواده‌ها، زنان و دختران شان را برای اشتراک در انتخابات اجازه نمی‌دهند و اگر بگذارند از زنان هم می‌خواهند که به نامزد مورد نظر مردان خانواده رای بدهند و این عمل حق رای را از زنان سلب می‌کند.

خانم توفان، بیان داشت:« از زنانی که با این مشکل روبرو می‌شوند، می خواهم که وقتی پشت صندوق رای رفتند، رای خود را به کسی بدهند که مورد نظر خود شان است و نگذارند که نظریه فامیل در این مورد تاثیری بالای آنان داشته باشد».

در حالیکه انتخابات پیش رو نزدیک است، شهلا نظر، باشنده فراه می‌گوید که با قبول هر نوع مشکلات می‌خواهد این بار نیز در انتخابات شرکت نموده و از حق رای خود استفاده نماید، به گفته او:« اگر رای من باعث تعین نظام سیاسی کشور هم نشود باز هم در انتخابات شرکت می‌کنم و از این حق خود استفاده می‌نمایم و زمانی که در عقب صندوق رای ایستاد شدم، خلاف فشاری که خانواده‌ام بالای من همیشه تحمیل می‌کنند، رای خود را برای کاندیدای مورد نظرم استعمال می‌کنم».

دیده شود که حکومت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش تا چه اندازه می‌توانند از رای زنان افغانستان که با مشکلات تمام به پای صندوق‌های رای می‌روند، دفاع و پاسبانی می‌کنند، انتظاری که همه زنان افغان از حامیان روند انتخابات در کشور دارند.

گزارشگر: گل‌ مکی بهار

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

به ادامه کمپاین های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به گفتگوی های روند صلح

بیش از ۱۰  تن از مسوولان رسانه ها با امضا در بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *