قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار ناممکن است

بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار ناممکن است

کابل

27 سنبله/ 18 سپتمبر 2019

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان، سازمان گزارش گران بدون مرز و تعدادی از رسانه‌های افغانستان، فراخوان مشترکی را در پیوند به گفتگوهای صلح، روز چهارشنبه (27 سنبله/ 18 سپتمبر 2019) در مرکز رسانه‌های حکومت با رسانه‌ها و خبرنگاران شریک ساختند.

رضا معینی مسوول افغانستان و ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز، ضمن شریک ساختن این اعلامیه با رسانه‌ها و خبرنگاران گفت که هر چند افغانستان در آستانۀ انتخابات قرار دارد، اما در مسایل کشوری، صلح به نحوی در اولویت قرار گرفته است، ولی صلحی که ضامن آزادی بیان، فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران در این کشور نباشد، صلح عادلانه و پایدار نیست پس صلح در افغانستان باید بر مبنای معیارهای بین‌المللی برقرار گردد.

به گفته معینی:« خبرنگاران و رسانه‌ها، افراد و اماکن غیر نظامی هستند و این غیرنظامیان باید در جریان جنگ و پروسه صلح  از آسیب محفوظ بمانند و در این بیانیه رسانه‌ها، نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران به عنوان اماکن و افراد غیر نظامی درج شده است».

رضا معینی مسوول افغانستان و ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز ضمنا تاکید نمود، تنها جای که از افکار عمومی حمایت و دفاع می‌کند، اماکن رسانه‌ای و آنچه را که باید مردم بدانند، آگاهی‌دهی رسانه‌ها می‌باشد از اینرو آزادی رسانه‌ها در گفتگوهای صلح در اولویت قرار دارد.

معینی، گفت:” این بیانیه مشترک، کمپاینی است که برای حفظ آزادی بیان توسط سازمان گزارشگران  بدون مرز، فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، نهاد‌های بین‌المللی و خبرنگاران، پیش برده خواهد شد.

همچنان عزیزالله تسل، عضو فدراسیون نهادهای ژورنالیستان طی سخنانش در این کنفرانس گفت که خشونت علیه خبرنگاران نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است، او افزود:« در سال قبل خشونت‌ها علیه خبرنگاران به 150 مورد می‌رسید، ولی امسال تنها با گذشت چند ماه خشونت‌ها علیه ژورنالیستان به بیش از 100 مورد رسیده است».

همچنان خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در این کنفرانس ضمن ابراز نگرانی‌ در رابطه به گفتگوهای صلح، بیان داشتند که دستآوردهای هجده سال گذشته در عرصه آزادی بیان نباید قربانی طرف‌های گفتگوکننده صلح شود.

حمیده مددی خبرنگار رادیو سلام وطندار، به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت:

” در این 9 دور مذاکرات در رابطه به آزادی بیان و سرنوشت خبرنگاران زن اصلا بحثی صورت نگرفته است از اینرو نگرانی ما جایز است و ما خواهان حق خود در این پروسه هستیم».

از سوی هم نجیبه آرین، یکی دیگر ازخبرنگاران که در این کنفرانس شرکت کرده بود گفته در 9 دور مذاکرات صلح میان طرفین گفتگوکننده، هیچگاهی در باره حق کار زنان به خصوص حقوق خبرنگاران زن بحث صورت نگرفته است.

به گفته وی:« نگرانی زنانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند، این است که مبادا بار دیگر زنان به دوره تاریک دو دهه قبل برگردند روی همین نگرانی مردم و خبرنگاران زن می‌خواهند تا مذاکرات عقب دروازه‌های بسته و بدون در جریان گذاشتن عام مردم صورت نگیرد، چون ممکن با سرنوشت مردم و به خصوص خبرنگاران زن بازی صورت گیرد».

گفتنی است که فدراسیون ژورنالیستان، نهادهای رسانه‌ای افغانستان و سازمان گزارشگران بدون مرز خواست های خود را طی بیانیه‌ای با طرفین ذیدخل در گفتگوهای صلح و جامعه بین‌الملل شریک کردند.

در متن بیانیه ذکر گردیده است که ما مدافعین آزادی رسانه‌ها در افغانستان، اعلام می‌داریم که صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز در افغانستان را بدون مشارکت جامعه، نمی‌توان ساخت. تضمین آزادی برای رسانه‌های آزاد و مستقل، بازتاب دهنده صدا و نظر مردم و تضمین کنندۀ این مشارکت به شمار می‌رود.

همچنان در متن بیانیه کمپاین ” بدون تضمین آزادی رسانه‌ها، صلح عادلانه و پایدار ممکن نیست” ذکر است که برای بسیج افکار عمومی ملی و بین‌المللی در دفاع از آزادی رسانه‌ها و تضمین امنیت شهروندان غیر نظامی و از این میان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان می‌خواهیم که مذاکرات صلح را به سرعت آغاز کنند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که بعد از دور نهم مذاکرات صلح افغانستان و در پی اعلام دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور امریکا مبنی بر توقف گفتگوهای صلح امریکا با طالبان و لغو دیدار او با رهبران طالبان، رییس ‌جمهور غنی در این مورد گفت که  صلح با طالبان زمانی صورت می‌گیرد که خشونت‌ها متوقف شود.

تا هنوز سرنوشت گفتگوها میان طرفین گفتگوکننده در حالت بی سرنوشتی قرار دارد و معلوم نیست در نهایت چه تصمیمی در مورد صلح افغانستان میان طرفین اتخاذ خواهد شد.  

گزارش : بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *