قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نجوا عالمی، خبرنگار افغان مفتخر به دریافت جایزه پر انگر پرایز ۲۰۱۹ شد

نجوا عالمی، خبرنگار افغان مفتخر به دریافت جایزه پر انگر پرایز ۲۰۱۹ شد

نجوا عالمی، خبرنگار افغان با آنکه در افغانستان با وضعیت ناآرامی که دارد، زندگی می‌کند، به عنوان گزارشگر شجاع در میان خبرنگاران دیگر افغان شناخته شد.

او در گزارش‌‌های که تهیه می‌کند، موضوعاتی چون مشکلات اجتماعی، فقر، اعتیاد و حقوق زنان را انتخاب می‌کند و تهیه این گزارش‌ها وقت، توانمندی و جراات زیاد را می‌خواهد.

در کشوری مثل افغانستان که عرف و عنعنات ناپسند مانع کار و فعالیت تعدادی از زنان شده است و زنان به ندرت می‌توانند در رسانه‌ها کار کنند و یا بدون یک مرد از اعضای خانواده شان، از منزل بیرون بروند، نجوا در پرده تلویزیونی با نام« زن » گویندگی و گزارش‌دهی می‌کند، روی همین موفقیت وی، سازمان « گزارشگران بدون مرز شاخه سویدن »، نجوا عالمی را برای دریافت جایزه پر انگر پرایز نامزد کرده است.

نجوا عالمی موفق به دریافت جایزه پر انگر پرایز در برابر مبارزاتش در خصوص آزادی بیان و حقوق زنان شده است.

پر انگر پرایز، یک جایزه بین‌المللی مربوط به حکومت سویدن است که از سوی انجمن« تاریخ زنده » برای فعالیت در مورد حقوق بشر و دیموکراسی اهدا می‌شود.

خانم عالمی در این رابطه، می‌گوید: “من با کار و فعالیت در تلویزیونی، می‌خواهم به همه ثابت کنم که زنان افغان می‌توانند در نهادهای کار کنند که در جامعه‌ای سنتی افغانستان، گناه دانسته می‌شود».

او در ادامه بیان داشت که خبرنگاری کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به زنان در سراسر افغانستان است و وی می‌تواند از این شغل به عنوان سکوی مبارزه برای حقوق زنان استفاده کند.

نجوا عالمی، ۲۵ ساله است و در حال حاضر به عنوان گزارشگر در شبکه تلویزیونی« زن » کار می‌کند با تهدیدهایی نیز مواجه شده، حتا مورد حمله مسلحانه نیز قرار گرفته است، مگر این حوادث مانع کار او نگردیده برعکس نجوا با شجاعت و شهامت بیشتر، وضعیت حقوق زنان را به وسیله گزارشات جامع‌اش با مردم شریک کرده است.

اینگرید لومفورس، رییس انجمن« تاریخ زنده» و مدیر داوران جایزه پر انگر پرایز در مورد خانم عالمی، می‌گوید: ” نجوا عالمی نمونه‌ای از الهام و امید برای نسل جوان در افغانستان است».

خانم عالمی در رابطه به دریافت جایزه‌اش، گفت:« با گرفتن این جایزه، بیشتر متقاعد شدم که راه درستی را انتخاب کرده‌ام و باید به کارم ادامه دهم حتا بیشتر از گذشته کار کنم».

سازمان گزارشگران بدون مرز در سال 2017 میلادی، نخستین مرکز حمایت از خبرنگاران زن افغان را در افغانستان تحت نام « مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان» افتتاح کرد که این نهاد از کارمندان زن در رسانه‌های افغان حمایت می‌کند.

اریک هالکار، رییس گزارشگران بدون مرز سویدن می‌گوید:« وجود خبرنگارانی مانند نجوا در جهت روشن کردن نقض آزادی بیان و حقوق زنان، نیاز خیلی مبرم است».

قرار است خانم عالمی، جایزه پر انگر پرایز را در تاریخ هفدهم اکتوبر و طی مراسمی در تالار بزرگ گوتا لجون در شهر استکهلم پایتخت سویدن دریافت کند و خانم آماندا لیند، وزیر فرهنگ و دیموکراسی سویدن این جایزه را به خانم عالمی تقدیم نمایید.

جایزه پر انگر پرایز، از سوی حکومت سویدن برای فعالان حقوق زن و دیموکراسی اهدا می‌شود. این جایزه برای اولین بار در سال 2004 میلادی اهدا شد و هدف از آن گرامی‌داشت از پر انگر‌ پرایز، دیپلوماتی بود که به خاطر کارهای بزرگش در جریان جنگ دوم جهانی انجام داد.

برای معلومات بیشتر با این نشانی‌ها به تماس شوید:

دفتر مطبوعاتی انجمن تاریخ زنده: +46 70 259 38 19 و یا ایمیل  press@levandehistoria.se

آنا ویدمارک، مدیر گزارشگران بدون مرز سویدن: +46 72 308 05 23 یا ایمیل reportrarutangranser@rsf.org

معلومات بیشتر در باره جایزه پر انگر پرایز در وبگاه www.livinghistory.se  و یا دفتر گزارشگران بدون مرز در افغانستان www.rsf.org/en/afghanistan قابل دریافت است

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه‌ای آموزشی رسانه‌ها و گزارشگری صلح در تخار

تخار ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با همکاری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *