قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / “نقش خبرنگاران زن در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در افغانستان، چشمگیر خواهد بود”

“نقش خبرنگاران زن در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در افغانستان، چشمگیر خواهد بود”

۱۹ سنبله ۱۳۹۸ و ۱۰ سپتمبر

بغلان

انتخابات، مهم‌ترین مؤلفه‌ا‌ی نظام دموکراتیک مبتنی بر اراده مردم می‌باشد. در هر جامعه‌، زنان نیمی از پیکره جامعه را تشکیل می‌دهند، بر‌علاوه اینکه زنان نقش مهم را در تنظیم و ترتیب زندگی خانوادگی و اجتماعی دارند، در جوامعی که نابرابری جنسیتی و نظام مردسالاری‌ حاکم است و موانع اجتماعی و فرهنگی فرا‌‌راه حضور اجتماعی و فعالیت زنان و‌جود دارد، انتخابات فرصت خوبی است که زنان بتوانند توسط آن آرمان‌ها و خواست‌های حقوقی و سیاسی خویش را تبارز دهند و حمایت‌شان را از طریق رای و سهم‌گیری فعال و با تشخیص ضروریات و نیازهای‌شان به جهت و موضع سیاسی معطوف و متمرکز سازند.

حلیمه وردگ، معاون کمیته مصوونیت خبرنگاران و مسوول انجمن زنان ژورنالیست در ولایت بغلان، در مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که ‌زنان نسبت به مردان بیشتر علاقه دارند تا در پروسه رای‌دهی سهم بیشتر داشته باشند، چون زنان به خاطر هنجارهای فرهنگی و اجتماعی جامعه سنتی ما، اکثرا در خانه مصروف امور منزل هستند و به خاطر محدودیت‌های ناشی از ساختار نا‌برابر جنسیتی در جامعه افغانی به آنان اجازه داده نمی‌شو‌د که برای آموزش و کار به بیرون از خانه بروند. این امر باعث شده که زنان در تمام عرصه ها به خصوص در پروسه رای‌دهی به حاشیه کشانده شوند، روی همین دلیل امروزه بیشتر زنان با بینش روشنی که نسبت به حقوق شان دریافته اند بیشتر تمایل پیدا کرده‌اند تا در پروسه انتخابات سهم بگیرند و به گونه چشم‌گیر در شهرها و جاهایی که محدویت‌های فرهنگی و حساسیت‌های سنتی کمتر متمرکز باشد، سوی صندوق‌های رای بروند و رای شان را به کاندید دلخواه شان استعمال کنند.

خانم وردگ در ادامه گفت:«مردان به دلیل گرایش‌های سیاسی در روز برگزاری انتخابات، زنان را بیشتر تشویق می‌کنند که به ‌پای صندوق‌های رای‌دهی بروند، اما رای اکثر زنان بنا بر عواملی چون سطح پایین سواد و یا داشتن ذهنیت تابعیت از مردان خانواده، بدون خواست آگاهانه خود ‌شان، تحت تأثیر علایق و انتخاب مردان به صندوق‌های رای‌دهی ریخته می‌شود.

از سوی هم در بعضی موقعیت‌ها که به نحوی حساسیت‌های سنتی در قبال زنان و‌جود دارد، مردان با استفاده از کارت رای‌دهی زنان ‌شان، رای زنان را به صورت نیابتی به صندوق‌های انتخاباتی می‌ریزند‌. به این صورت، از رای زنان به خواست سیاسی مردان استفاده صورت می‌گیرد.

از سوی هم ریاست ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در بغلان که برنامه معلوماتی و ارزیابی جهت آگاهی‌دهی دقیق ژورنالیستان و نیز موثریت نقش خبرنگاران زن در پروسه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ را راه انداری کرده بود، سهم‌گیری خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست را در روند انتخابات، تضمین شفافیت و بیان حقایق در این پروسه مردمی عنوان نمود.

نورالله پیغام، رییس ولایتی اداره کمیسیون مستقل انتخابات در بغلان گفت:« انتخابات ۱۳۹۸ عاری از تفلب و به گونه‌ای شفاف برگزار خواهد شد که نقش خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در ارایه گزارش‌دهی دقیق و بی‌طرف از آن موثریت خود را خواهد داشت، چون نهادهای حمایت از خبرنگاران به خصوص حمایت‌کنندگان خبرنگاران زن، برنامه‌های آموزشی زیادی را جهت بهتر گزارش‌دهی ژورنالیستان در روز انتخابات در نقاط مختلف کشور، راه اندازی نموده‌اند».

در همین حال فروزان سادات، مدیر نشرات یکی از رادیوهای محلی بغلان و یک تن از اشتراک‌کنندگان در برنامه آموزشی از نحوه گزار‌دهی در روز انتخابات، گفت:« ما دیگر زنان گذشته نیستیم و هرگز به عقب بر نمی‌گردیم».

او افزود که زنان امروز، می‌توانند مطابق قانون از تمامی حقوق مشروع خود استفاده نموده و در تعین سرنوشت خود و کشور شان سهم فعالی را ایفا کنند.

از سوی هم عاطفه ملک زاده، خبرنگار محلی در بغلان می‌گوید:« اخذ تصاویر زنان غرض نصب در کارت‌های رای‌دهی برای شفافیت بیشتر پروسه انتخابات خیلی مهم بوده و خواهران ما باید با علاقمندی زیاد به گونه گسترده در این پروسه ثبت نام کنند».

در همین حال حسیبا سادات، خبرنگار آزاد در بغلان در مصاحبه به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ګفت که انتخابات یک پروسه ملی بوده و این حق هر فرد جامعه است که در این پروسه همگانی اشتراک بکند.

از سوی هم نبیلا محمدی، عضو شبکه زنان در رسانه می‌گوید که اکنون زنان افغان  می‌توانند از حق رای خود به گونه‌ای مشروع استفاده نموده و در سرنوشت کشور سهیم شوند.

نورگل اندروال، مسوول مرکز هماهنگی خبرنگاران در این ولایت گفت که جامعه‌ای افغانستان به خصوص بغلان یک جامعه‌ سنتی بوده و ساختار اجتماعی در این جامعه، طبقاتی می‌باشد روی همین چالش به نقش زنان و افراد طبقه‌ پایین جامعه در امور رهبری و تصمیم‌گیری‌های اجتماعی، اهمیت چندانی داده نمی‌شود:« بسیاری از خانواده‌های افغان نسبت به حضور زنان در جامعه حتا دید منفی دارند و به آنان اجازه اشتراک در پروسه‌های مردمی و ملی را نمی‌دهند که این خود یک مشکل بزرگ سد راه اشتراک زنان در انتخابات است».

قابل ذکر است که در انتخابات پارلمانی گذشته دستبردهای بیش از حد به دلیل ضعیف بودن سیستم بایومتریک و دستگاه‌های این بخش صورت گرفته بود که به گفته نورالله پیغام در انتخابات آینده این مشکل اصلا وجود نخواهد داشت و نیز سهم زنان در روند رای‌دهی و گزارش‌دهی به صورت گسترده قابل دید خواهد بود.

گزارشگر:آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *