قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برگزاری ورکشاپ آموزشی ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی در ایام انتخابات ریاست جمهوری برای خبرنگاران زن در هرات

برگزاری ورکشاپ آموزشی ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی در ایام انتخابات ریاست جمهوری برای خبرنگاران زن در هرات

هرات

۷ سپتمبر و ۱۶ سنبله ۱۳۹۸

ورکشاپ دو روزه آموزشی تحت نام « ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی زنان خبرنگار در انتخابات ریاست جمهوری » از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و به همکاری مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات به تاریخ ۱۱ و ۱۲ سنبله برای ۲۰ تن از خبرنگاران زن در شهر هرات برگزار گردید.

فریده نیکزاد، ترینر و مسوول مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان، در مورد تدویر ورکشاپ نامبرده، گفت:« این برنامه نخست در کابل برگزار گردیده بود، اکنون در ولایت هرات و سپس در بلخ، کندز و دور دوم هم در کابل تدویر خواهد یافت».

خانم نیکزاد، هدف از راه اندازی این ورکشاپ را پررنگ نمودن نقش زنان خبرنگار در آگاهی‌دهی و تشویق زنان در انتخابات عنوان نموده، افزود:« راه اندازی این چنین برنامه‌ها برای خبرنگاران زن می‌تواند رهنمای خوبی برای آینده آنان جهت گزارش‎دهی بهتر باشد».

اشترک کنندگان نیز از موضوعاتی که در این ورکشاپ برای آنها آموزش داده شد، رضایت داشته و از نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها می‌خواهند تا برنامه‌های آگاهی‌دهی از حقوق خبرنگار به خصوص حقوق زنان ژورنالیست را برای مسوولان و مالکین رسانه‌ها نیز آموزش دهند تا آنان بتوانند محیط و شرایط مناسب کاری را برای خبرنگاران زن آماده کرده و آنان را با خاطر آسوده به خبرنگاری و گزارش‌دهی فرا خوانند.

ساجده جمشیدی، خبرنگار تلویزیون محلی در هرات می‌گوید که مردم مخصوصا زنان از حقوق خود برای انتخاب شدن و انتخاب کردن، آگاهی لازم ندارند و این خبرنگاران هستند که می‌توانند با خبر‌رسانی دقیق و همه جانبه برای برگزاری یک انتخابات شفاف، کار و فعالیت نمایند:« وظیفه خبرنگار در پروسه‌های مردمی مثل انتخابات، خیلی مهم و ارزنده است فلهذا رهنمایی و آموزش خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست، می‌تواند جهت آگاهی‌دهی و گزارش‌دهی خوب خیلی موثر واقع گردد».

از سوی دیگر ملکه محمودزاده یکی دیگر از اشتراک‌کنندگان این ورکشاپ و خبرنگاران محلی هرات با اشاره به نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری، این ورکشاپ را برای بالا بردن ظرفیت کاری زنان خبرنگار در تهیه و تولید گزارش‌های انتخاباتی مفید دانسته، گفت:« من در جریان این  ورکشاپ، موضوعات جدید و خیلی خوب را در خصوص گزارش‌دهی در ایام انتخابات آموختم که برایم خیلی جالب بود».

گل مکی بهار، خبرنگار محلی در ولایت فراه که از جمله اشتراک‌کنندگان این برنامه در شهر هرات بود نیز تدویر همچو برنامه‌های آموزشی را زمینه رشد و ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی خبرنگاران زن عنوان نموده، گفت:« ارزو دارم در آینده نیز من و همقطاران رسانه‌ای‌ام در چنین ورکشاپ های آموزشی اشتراک بتوانیم تا از مزایایی این برنامه‌ها بیشتر مستفید شویم».

گفتنی است در این برنامه آموزشی در کنار خبرنگاران زن از ولایت هرات، ژورنالیستان زن از ولایت‌های فراه و غور نیز اشتراک نموده، بودند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از زمان ایجاد (۷ مارچ ۲۰۱۷ میلادی تا کنون) برای بیش از ۱۰۰ خبرنگار زن در عرصه‌های مصوونیت فردی و شغلی، مدیریت و تصمیم‌گیر همچنان اساسات خبرنگاری، برنامه‌های آموزشی مفید را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز برگزار نموده است.

گزارشگر: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *