قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / هیچ زن فوتو ژورنالیست در غور فعالیت نمی‌کند

هیچ زن فوتو ژورنالیست در غور فعالیت نمی‌کند

غور

۵ سپتمبر، ۱۴ سنبله  ۱۳۹۸

فوتو ژورنالیزم که شکل ویژه‌‌ای از رشته مطبوعات می‌باشد، تصاویری را خلق می‌کند تا داستان خبری را بازگو کند و کار و فعالیت در این بخش، اساس خبرنگاری، تاریخ نویسی و گزارش‎دهی در جامعه می‌باشد.

غور که در قدیم الایام پایتخت پادشاهان غوری بود و از آن زمان تا اکنون مناظر، ساحات باستانی و آثار تاریخی زیادی از جمله منارهای تاریخی جام غور در این ولایت وجود دارد و شایان تصویربرداری نیز می‌باشد، ولی با تاسف که تا اکنون هیچ زن فوتو ژورنالیست در این ولایت کار و فعالیت ندارد تا این همه آثار و مناظر تاریخی و باستانی این دیار را به نوبه خود به تصویر بکشد.

فعالان رسانه‌ای و مسوولان حکومتی، علت اساسی عدم حضور زنان در بخش فوتو ژورنالیزم را علاقه نداشتن خود زنان به این مسلک، نبود پوهنتون و موجودیت فاکولته هنرهای زیبا، فعالیت اندک رسانه‌های تصویری و عدم برگزاری برنامه‌های آموزشی در بخش هنر عکاسی از سوی نهادهای حمایت از خبرنگاران زن عنوان می‌کنند.

یارمحمد یاور، خبرنگار آزاد در ولایت غور که علاقمندی زیاد به عکاسی دارد، می‌گوید عدم دسترسی درست جوانان به کمره، تیوری خواندن ‌دروس در پوهنتون و کمتر کار کردن عملی در این بخش از سوی پوهنتون باعث عدم علاقمندی جوانان به خصوص دختران به این مسلک گردیده است. به باور وی اگر زمینه و امکانات بهتر برای فراگیری این مسلک فراهم گردد، جوانان زیادی به این بخش ژورنالیزم روی خواهند آورد.

مریم ندا که فارغ‌التحصیل رشته ژورنالیزم و خبرنگار در غور است از اینکه در دوران تحصیل در بخش فوتو ژورنالیزم کارهای عملی و نظری را به شکل جدی آن آموزش نگرفته اند، می‌گوید:« ما دیپارتمنت مشخص در رشته فوتو ژورنالیزم نداشتیم روی همین دلیل محصلان به این بخش علاقمند نبودند و همچنان نبود کمره یکی دیگر از مشکلات برای آموختن این بخش بود که متاسفانه همه این مسایل دلسردی محصلان ژورنالیزم به خصوص زنان خبرنگار را به بار آورده است.

انجیلا شریفی، یکی دیگر از خبرنگاران محلی در غور؛ نبود رسانه‌های تصویری، نبود وسایل عکاسی(کمره، لایت…)، عدم آشنای دختران با کمره و نبود فاکولته ژورنالیزم را از جمله مشکلاتی می‌داند که زنان نتوانسته‌اند به این مسلک رو بیاورند.

به گفته او اکنون تعداد زیادی از دختران علاقمند عکاسی هستند، اما عدم برگزاری برنامه‌های آموزشی در این بخش باعث شده که زنان به این مسلک رو نیاورند، او افزود:« نهادهای حامی رسانه‌ها به خصوص نهادهای که برای توانمند سازی زنان خبرنگار در این ولایت فعالیت می‌کنند، باید تلاش نمایند تا در سطح ولایت غور، فوتو ژورنالیستان مستعد زن را آماده عکاسی و فوتوگرافی بکنند.

ازسوی دیگر فخرالدین آریاپور، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت غور نیز بر مشکلات مطرح شده مهر تایید گذاشته و می‌گوید:« واقعا تا هنوز هیچ زن غوری در این بخش کار نمی‌کند هرچند ما از جانب ریاست اطلاعات و فرهنگ چند بار جهت ظرفیت‌سازی خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در بخش فوتوژورنالیزم؛ پیشنهاداتی را برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فرستاده‌‌ایم، اما تااکنون جوابی را دریافت نکرده‌ایم».

آریاپور افزود، زنانی هستند که علاقه دارند از ساحات مختلف و در مسایل متفاوت عکس‌برداری کنند، اما به خاطری که برای آنان زمینه آموزش فراهم نگردیده است، زنان نتوانسته‌اند در ساحات خبری عملا کار و فعالیت نمایند.

از سوی هم عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور موجودیت فوتو ژورنالیستان زن را در این ولایت نیاز عمده در ساحه خبرنگاری عنوان کرده، می‌گوید که تعدادی از زنان در غور مورد انواع خشونت‌ها قرار می‌گیرند و باید این وضعیت زنان تحت خشونت توسط زنان فوتوژورنالیست به تصویر کشیده شود تا دیگر فردی جرات نکند بالای زنی خشونت را تحمیل نماید.

وی سنتی بودن جامعه، نبود امکانات و عدم برگزاری برنامه‌های منظم آموزشی در این بخش را از مشکلات بارز عدم حضور فوتوژورنالیستان زن در رسانه‌های غور عنوان می‌کند:« ما تلاش های خود را برای حضور زنان غور در ساحه عکاسی برای اطلاع رسانی مردم می‌نماییم تا با همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، بتوانیم این مشکل را حل کنیم».

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که مسوولان نهادهای حامی رسانه‌ها در غور می‌پذیرند که آنان نتوانسته‌اند به دلیل عدم بودجه کافی، برنامه‌های آموزشی را در سطح این ولایت برای خبرنگاران برگزار کنند. مشکلی که بیشتر برنامه‌های آموزشی از بابت آن برگزار نمی‌شود و چاش‌ها همچو عدم آموزش و تربیت فوتوژورنالیستان پا برجا باقی می‌ماند.

 

گزارش: جمیله  کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر جلسه مشورتی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی

کابل ۲۱ جنوری/ اول دلو ۱۳۹۸ جلسه مشورتی، نظر‌خواهی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *