قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / کمپاین مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

کمپاین مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

به کاندیدهای رای دهید که از حقوق خبرنگاران زن حمایت می‌کنند

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان، به ادامه کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها و کمپاین‌های انتخاباتی، جهت حمایت و دفاع از حقوق خبرنگاران زن، کمپاین “به کاندیداهای رای دهید که از حقوق خبرنگاران زن حمایت می‌کنند” را دو شنبه ۱۱ سنبله ۱۳۹۸ آغاز کرد.

هدف از این کمپاین از یک جهت، حمایت از کاندیدان ریاست جمهوری است که از حقوق زنان به خصوص روزنامه نگاران زن با تعهد شان در قبال اجرایی شدن و تطبیق یکسان قوانین، حمایت و دفاع می‌کنند و از جانب دیگر بهرمند شدن از سهم و مشارکت زنان در انتخابات می‌باشد.

قوانین افغانستان با وجود داشتن کاستی‌ها‌، در سطح منطقه بی‌نظیرمی‌باشد، اما مشکل اساسی تطبیق و اجرایی شدن این قوانین بوده که کاندیدای ریاست جمهوری بعد از انتخاب و موفق شدن به این سمت تعهد می‌نمایند که در این راستا  در چارچوب قانون اساسی، قوانین مربوط به حقوق زن به خصوص روزنامه نگاران زن را حمایت قانونی می‌نماید.

اکنون که افغانستان در فضای کاملا سیاسی قرار دارد و مذاکرت صلح و انتخابات ریاست جمهوری دو پروسه ملی و اساسی همزمان به بحث و اجرا قرار دارد، مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در حالیکه از هر نوع حرکت جهت صلح عادلانه و سراسری افغانستان حمایت و استقبال مینماید، کمپاینی را نیز در این رابطه راه اندازی نموده که در آن نگرانی و پشنهادات مشخصی را برای طرفین مذاکرات صلح و حکومت افغانستان ارایه نموده که هنوز هم ادامه دارد.

خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان و روزنامه نگاران زن نگران وضع محدودیت بر آزادی بیان، عدم حضور آنان در رسانه‌ها، عدم حفظ و ادامه دستآوردهای هجده سال اخیر و چرخش اطلاعات آزاد می‌باشند که مبادا این ارزش‌ها و دستآورد ها قربانی و معامله صلح گردد.

زنان روزنامه نگار با ابراز نگرانی تاکید میکنند : « صلحی را نمی‌خواهیم که در آن دستآوردهای هجده ساله ما قربانی گردد”

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از حکومت و رییس جمهور منتخب آینده افغاسنتان می‌خواهد که :

  • کنوانیسون‌های بین المللی را که افغانستان به آن ملحق شده است ، از آن جمله کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان که  افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی عضو آن شده است و تعاریف کاملتری از خشونت و آزارگری علیه زنان دارد، تطبیق نماید.
  • حکومت جدید باید در مذاکرات صلح با طالبان، جایگاه زنان و ارزش‌های آنها را که هجده سال اخیر با قربانی‌های فراوان به دست آورده اند، حفظ کند.
  • حکومت جدید باید برای زنان به خصوص خبرنگاران زن، زمینه‌های آموزش‌های مسلکی را به صورت معیاری و تا حدی با معیارهای جهانی ایجاد کند.
  • حکومت جدید باید زمینه توانمند سازی زنان با استخدام خبرنگاران زن بر اساس شایستگی و استعداد شان، حضور الزامی زنان در مدیریت‌های تصمیم‌گیری و شامل ساختن زنان مجرب درمدیریت رسانه‌ها را ایجاد کند.
  • حکومت جدید باید برابری حقوق و امنیت زنان به ویژه زنان خبرنگار را در تحریره ها و در مناطق ماموریت شان تضمین کند.
  • حکومت  جدید باید  برای نکوهش و مجازات آشکار و تعین جزای انظباطی برای عاملان آزار و اذیت جنسی در محل کار که رسانه را نیز در بر می‌گیرد، جهت کاهش این اعمال زشت، غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای راهکارهای عملی و سازنده را روی دست گیرید.
  • حکومت جدید باید ایجاد کمیته‌ای با رعایت تناسب جنسی جهت تشخیص، پیگیری و رسیدگی به شکایات از آزار‌ها و تبعیض جنسی علیه زنان، خبرنگاران و کارکنان زن در داخل و بیرون از رسانه و حل مشکلات آنان در کمترین مدت زمان ممکن با تطبیق قانون حمایت کند.

مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان بر این باور است که امروز در دیموکراسی جوان کشور، حمایت از حقوق زنان حمایت از آزادی رسانه‌ها است.

مرکزحمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان بالای همه کاندیدان این دوره ریاست جمهوری صدا میزند و دعوت می‌نماید  تا از این کمپاین مرکز، جهت حفظ و تامین حقوق  زنان روزنامه نگاران زن حمایت خود را اعلان بدارند.

مرکز هم چنان از همه زنان کشور به ویژه خبرنگاران و کارکنان زن رسانه‌ها، جامعه مدنی و نهادهای مدافع حقوق بشر، خبرنگاران و رسانه‌ها می‌خواهد این آواز را برای حفظ ارزش‌ها و حقوق ژورنالیستان زن  بلند کنند ” به کاندیدانی رای دهید که از حقوق زنان خبرنگار حمایت می‌کنند”

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، سازمان جهانی دفاع از آزادی رسانه‌ها در همکاری با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نیز از این کمپاین حمایت خود را اعلام کرده است.

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به ترور ملاله میوند خبرنگار مرکز در ننگرهار

کابل ۱۰ دسمبر/ ۲۰ قوس ۱۳۹۹ با تاسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که ملاله میوند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *