قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عدم مصوونیت شغلی از مشکلات مهم زنان خبرنگار در بامیان

عدم مصوونیت شغلی از مشکلات مهم زنان خبرنگار در بامیان

 

بامیان

۲۹ آگست/ ۷ سنبله ۱۳۹۸

بامیان یکی از ولایات مرکزی کشور است که برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری، مناسب‌ترین مکان می‌باشد و زنان و دختران در این ولایت آزادانه می‌توانند در برنامه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی حضور بیابند.

طی ۱۸ سال گذشته دختران و زنان افغان که در عرصه‌های مختلف از جمله در بخش تعلیم و تربیه رشد چشم‌گیری داشته اند، توانستند بیشتر از مزایایی سواد در سطح کشور به خصوص در ولایت بامیان برخوردار شوند.

به گفته مسوولان ریاست معارف بامیان که حدود ۵۰ درصد از دانش‌آموزان مکاتب بامیان را دختران تشکیل می‌دهند و آنان دوشادوش پسران به مکاتب می‌روند و مصروف آموختن علم اند.

اما این یک حقیقت روشن است که شمار دیگری از دختران در این ولایت به فعالیت‌های رسانه‌ای و خبرنگاری رو آورده‌اند و کار و فعالیت چشم‌گیری را نیز در این راستا انجام می‌دهند.

آنان در رسانه‌های محلی و ملی به عنوان گزارشگر، گوینده و ایدیتور ایفای وظیفه می‌نمایند، اما اکثر این زنان خبرنگار از عدم مصوونیت شغلی شکایت داشته و می‌گویند که در کنار مشکلات مالی رسانه‌ها هستند شماری از دختران که به عنوان رضا‌کار در بعضی از رسانه‌های محلی این ولایت هم کار می‌کنند.

صابره نیکزاد که حدود یک سال است به عنوان گزارشگر در یکی از رسانه‌های محلی بامیان ایفای وظیفه می‌نماید، می‌گوید:« در این اواخر بحران مالی در رسانه‌های این ولایت خیلی زیاد شده و اکثر مسوولان رسانه‌ها به کارمندان شان در وقت و زمان معین آن معاش نمی‌دهند».

وی افزود که این مشکل می‌تواند در آینده سبب کمرنگ شدن حضور زنان خبرنگار در سطح ولایت بامیان شود.

این تنها خانم نیکزاد نیست که از عدم پرداخت معاش خبرنگاران زن شکایت دارد بلکه شمار دیگری از زنان رسانه‌ای نیز با این مشکل روبرو بوده و می‌گویند که رسانه‌های محلی با مشکل اقتصادی روبرو اند و از اینکه دختران بامیانی علاقمند کار در بخش خبرنگاری هستند، ناگزیر تعدادی از آنان به شکل رضاکار با رسانه‌های محلی همکاری می‌کنند.

نرگس امینی که از دو سال به این سو با اخذ پنچ هزار افغانی معاش، با یکی از رسانه‌های محلی بامیان کار می‌کند، می‌گوید:« زنان خبرنگار مصوونیت شغلی ندارند و بعد از شش ماه و یا یک سال از کار بر‌طرف می‌شوند و یا به خاطر نداشتن معاش، دست از کار خبرنگاری بر می‌دارند و شغل دیگری را انتخاب می‌کنند که این نوع پیشآمد در مقابل خبرنگاران زن قابل نگرانی می‌باشد».

اما مسوولان اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان، مشکل اساسی و مهم برای زنان خبرنگار را عدم پرداخت معاش از سوی مسوولان رسانه‌های محلی؛ کمبود امکانات، برخورد نا مناسب مردم و عدم دسترسی آنان به معلومات می‌دانند.

احمد حسین احمدپور، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان، می‌گوید:« کدام ممانعت اجتماعی و امنیتی فرا راه زنان خبرنگار در این ولایت وجود ندارد، ولی در نظر نگرفتن معاش از طرف نهادهای رسانه‌ای، یکی از مشکلات عمده فرا راه فعالیت‌های زنان در بخش خبرنگاری است».

قابل ذکر است که در ولایت بامیان بیش از ۱۰ تن از زنان خبرنگار در چهار رادیو خصوصی، چهار رسانه‌ چاپی، تلویزیون بامیان و رادیو و تلویزیون ملی این ولایت مصروف کار خبرنگاری اند، ولی همه‌ای آنان از پائین بودن و یا هم نداشتن معاش شکایت دارند.

همچنان عدم دسترسی به اطلاعات، چالش دیگری فرا راه زنان خبرنگار در بامیان است که در مقایسه با مردان، زنان خبرنگار در امر دسترسی به اطلاعات با مشکلات بیشتری رو به رو اند که شماری از مسوولان دولتی، اطلاعات را در اختیار آنان قرار نمی‌دهند.

اسحق اکرمی، مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در بامیان می‌گوید که دسترسی به اطلاعات در بامیان نسبت به سایر ولایات بهتر است، اما بعضی مشکلات فرا راه خبرنگاران زن در این ولایت وجود دارد، او اضافه می‌کند:« زنان خبرنگار بامیانی با پائین بودن معاش و عدم مصوونیت شغلی روبرو اند و دلیل اساسی این همه جنجال‌ها، مشکلات اقتصادی رسانه‌های محلی، بلند بودن قیمت برق و عدم حمایت دولت و موسسات همکار در این خصوص می‌باشد».

علی سامی، مدیر عمومی تلویزیون بامیان، بلند بودن قیمت برق، کمبود اعلانات تجارتی و بحران مالی رسانه‌های محلی بامیان را تایید کرده، می‌افزاید:« در بامیان یک کیلو وات برق ۴۶ افغانی می‌باشد و این یک چالش بزرگ در برابر کار و فعالیت منظم رسانه‌ها است».

وی همچنان اضافه کرد که رسانه‌های محلی خصوصآ تلویزیون بامیان به اندازه توانش برای کارمندان خود معاش پرداخت می‌نماید و هیچ زن خبرنگار در نهاد رسانه‌ای آنان، بدون معاش کار نمی‌کند، اما این یک واقعیت عینی است که شماری از رادیوهای محلی به زنان خبرنگار در مقابل کار شان معاش نمی‌دهد».

سیما امیری، یکی دیگر از زنان خبرنگار می‌گوید که در این ولایت فرصت‌های زیاد کاری برای زنان به خصوص در بخش خبرنگاری وجود دارد و دختران بامیانی می‌توانند آزادانه در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری سهم بگیرند و گویندگی کنند.

به گفته وی:« برای زنان خبرنگار هیچگونه مشکل امنیتی و اجتماعی در بامیان وجود ندارد و علاقمندی دختران به فعالیت‌های رسانه‌ای زیاد هم می‌باشد، اما نبود معاش و یا پرداخت حق‌الزحمه کم در برابر کار و فعالیت رسانه‌ای این قشر فعال، از مشکلات جدی و مهم فرا راه زنان خبرنگار در این ولایت است.

باید افزود در ولایت بامیان که از وضعیت خوب امنیتی برخوردار است، اما مشکلات بلند بودن قیمت برق و نبود مطبعه از مشکلات جدی برای کار و فعالیت بهتر رسانه‌های چاپیی، تصویری و شنیداری در این ولایت می‌باشد.

گزارش: فاطمه امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *