قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / اکثر خبرنگاران زن در بغلان از آزار و اذیت اجتماعی( خیابانی) شکایت دارند

اکثر خبرنگاران زن در بغلان از آزار و اذیت اجتماعی( خیابانی) شکایت دارند

بغلان

۲۹ اگست، ۷ سنبله ۱۳۹۸

آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) یک سنت ناپسند در جامعه افغانی و عملی است که رایج‌ترین روش‌های دلسرد‌کننده و بازدارنده زنان از سهم‌گیری آنها در بسیاری از امور اجتماعی به خصوص در بخش خبرنگاری را ترویج می‌کند.

این پدیده زشت در بسیاری موارد باعث بروز خشونت گردیده و عامل به وجود آمدن احساس خطر، آسیب‌پذیری در زنان گردیده و سرانجام مانع بیرون شدن آنها از خانه جهت انجام امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌گردد.

معمولا آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) زنان در برگیرنده نثار نمودن حرف‌های خنده‌آور و یا رکیک، کنایه‌ها و حتا تماس‌های فزیکی می‌باشد و خبرنگاران زن نیز از این چالش دور نبوده در هنگام تهیه گزارش که نیاز است در کوچه و سرک ها با مردم عام مصاحبه داشته باشند، تلخی این پدیده زشت را چشیده، نمی‌توانند با خاطر جمع و اطمینان کامل کار خبرنگاری شان را انجام دهند.

از سوی هم آگاهان امور اجتماعی، علت اصلی آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) زنان را افزایش بیکاری، ناامنی، فقر، تفاوت‌های جنسیتی و پایین بودن سطح آگاهی مردم می‌دانند.

عبدالقیوم شریعتی، استاد پوهنتون بغلان و آگاه مسایل دینی؛ این عمل را از دیدگاه اسلام، گناه بزرگ دانسته از حکومت می‌خواهد جلو افزایش این فرهنگ ناپسند را بگیرد تا آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) زنان، مانع سهم فعال زنان به خصوص زنان ژورنالیست که مشکلات و چالش های موجود در جامعه به خصوص در باره زنان را انعکاس می‌دهند، نشود.

امروزه آزار و اذیت خبرنگاران زن، دختران و زنان در کوچه و بازار نه تنها در بغلان بلکه در سطح افغانستان به پدیده جنجال برانگیزی تبدیل شده است. شماری از خبرنگاران زن در بغلان می‌گویند این آزارها گاهی فرصت‌های کاری، تعلیمی، تحصیلی و فعالیت‌های اجتماعی را در جامعه از آنان می‌گیرد.

خدیجه یقین، رییس امور زنان ولایت بغلان می‌گوید که خبرنگاران زن و همچنان زنانی که همه روزه به سوی محل کار، مکتب، مراکز آموزشی و یا پوهنتون‌ها می روند، هر روز با پدیده آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) مواجه شده و این عمل ترس و هراس را در دل‌های شان جا می‌دهد.

رییس امور زنان بغلان در مورد راه حل این مشکل چنین توضیحات داد:« خطری را که این مشکل اجتماعی برای زنان دارد، خیلی جدی و واقعی است و نیاز است تا در مقابل آن برخورد جدی مطابق قانون و رسمی از سوی دولت، نهادهای حمایت از حقوق خبرنگاران و نیروهای امنیتی صورت گیرد».

در همین حال حلیمه وردگ، مسوول انجمن زنان ژورنالیست در بغلان به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، علت افزایش آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) زنان خبرنگار و دیگر زنان را بیکاری، بی‌سوادی، ناامنی و عدم آگاهی تعدادی از مردان از امور دین مبین اسلام عنوان می‌کند.

او در مورد می‌افزاید:« خاموشی، رایج‌ترین پاسخ زنان به آزار و اذیت آنان در کوچه و سرک است که بیشتر زنان در چنین موارد فقط خاموش می‌مانند، ولی راه دیگری که اخیرا و در موارد اندک، دختران جوان آن را در پیش می‌گیرند، مقابله بالمثل است که ممکن این عمل هم به زیان زنان به خصوص زنان ژورنالیست باشد، چون امکان دارد به آنان صدمه برساند».

از سویی هم صالحه گلزار، محصل سال چهارم پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون بغلان و عضو شبکه زنان در رسانه‌ها؛ آزار و اذیت اجتماعی(خیابانی) زنان به خصوص خبرنگاران زن را یک عمل زشت و ناپسند خوانده، از مسوولان حکومت می‌خواهد که از طریق علما و قوه اجراییه جلو آن را بگیرند.

او گفت:« به نظر من همه دست به دست هم داده و باید به خطرناک بودن این پدیده شوم پی ببریم تا توانسته باشیم آن را از طریق مشارکت گسترده و آگاهی مردم از بین ببریم».

انجیلا اشرفی خبرنگار در یکی از رسانه‌های محلی بغلان می‌گوید که نهادهای فعال حقوق خبرنگاران و مدافعین حقوق زنان با آن که بارها راهپیمایی‌ها و سمینارهایی را در رابطه به آزار و اذیت کوچه و بازار خبرنگاران زن و دیگر زنان و دختران برگزار کرده‌اند، اما این پدیده هنوز در جاده‌ها، محل کار، بازار و مراکز تحصیلی دیده می‌شود. وی از حکومت خواهان از بین بردن این پدیده شد.

با آن که پس از شکست طالبان، زنان، دختران و خبرنگاران زن حق کار، تعلیم، تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی را به دست آورده‌اند؛ ولی خبرنگاران و زنان هنوز هم در سطوح مختلف در بغلان و دیگر ولایات کشور با مشکلات اجتماعی(خیابان آزاری) دست و پنجه نرم می‌کنند و در اکثر موارد عملا نمی‌توانند از حقوق حقه شان برخوردار باشند.

گزارشگر: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *