قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / برگزاری ورکشاپ آموزشی جهت ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی زنان خبرنگار در ایام انتخابات ریاست جمهوری

برگزاری ورکشاپ آموزشی جهت ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی زنان خبرنگار در ایام انتخابات ریاست جمهوری

 

۲۵ اگست، ۳ سنبله ۱۳۹۸

ورکشاپ دو روزه آموزشی تحت نام« ارتقای ظرفیت گزارش‌دهی زنان خبرنگار در انتخابات ریاست جمهوری» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و به همکاری مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات برای ۲۰ تن از خبرنگار زن در کابل برگزار گردید.

این برنامه که به هدف تقویت شفافیت انتخابات ۲۰۱۹ ریاست جمهوری و افزایش مشارکت زنان در انتخابات از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان تدویر گردیده بود، برای ۲۰ تن از خبرنگاران زن از مرکز و ولایات( ننگرهار، کندهار، لغمان و میدان وردگ) رهنمودهای گزارش‌دهی را در روز انتخابات ریاست جمهوری آموزش داد.

خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، ضمن معرفی برنامه آموزشی برای اشتراک‌کننده ها، از همکاری مرکز اروپایی حمایت از انتخابات قدردانی نموده، گفت که برگزاری چنین برنامه‌ها برای خبرنگاران زن، جهت ارتقای ظرفیت این خبرنگاران در نحوه گزارش‌دهی، گام مثبت بوده و رهنمای خوب برای آنان در آینده نیز می‌باشد.

در ضمن مرضیه مینه، متخصص جامعه مدنی و توانمندسازی زنان در مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات گفت که این مرکز سابقه کاری بیش از ۱۰ سال را در عرصه‌های مختلف چون صلح، انتخابات و حقوق زنان دارد که هدف از همکاری این مرکز را جهت برگزاری این برنامه آموزشی، ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن، افزایش سهم زنان در عرصه‌های سیاسی و انتخابات عنوان نمود. او گفت:« نیاز است تا این چنین برنامه‌ها جهت افزایش شفافیت انتخابات در افغانستان برای خبرنگاران زن برگزار گردد».

از سوی هم عبدالمهیمن منصوری، متخصص آموزشی و ارتقای ظرفیت در مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات، ضمن قدردانی از کارکرد مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، گفت:« مرکز اروپایی برای حمایت از انتخابات همواره کوشش نموده تا نقش مفید را در انتخابات افغانستان و مشارکت زنان در این انتخابات ایفا کند».

در ادامه شبو اخندزاده یک تن از خبرنگاران که از ولایت لغمان در این برنامه آموزشی شرکت نموده، گفت:« این اولین برنامه است که در رابطه به انتخابات از سوی یک نهاد معتبر آموزشی تدویر می‌گردد»

خانم اخندزاده افزود:” من که از سوی رسانه‌ای مربوطم همیشه جهت گزارش‌دهی از روز انتخابات در ساحه فرستاده می‌شدم، در گذشته با موارد و نکات سودمندی که در این ورکشاپ ارایه گردید آشنایی نداشتم، ولی حالا می‌توانم مسلکی‌تر و بهتر از گذشته در عرصه انتخابات گزارش‌دهی کنم».

در ادامه خانم خیرالبنات سادات، خبرنگار کلید گروپ که در این برنامه اشتراک نموده بود، برگزاری چنین برنامه‌ها را در پررنگ شدن حضور زنان در انتخابات و ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن مفید دانسته، افزود:« با راه اندازی چنین برنامه‌ها شاهد انتخابات شفاف و همه شمول خواهیم بود».

این درحالی است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از زمان ایجاد (۷ مارچ ۲۰۱۷ میلادی تا کنون) برای بیش از ۱۰۰ خبرنگار زن در عرصه‌های مصوونیت فردی و شغلی، مدیریت و تصمیم‌گیر همچنان اساسات خبرنگاری، برنامه‌های آموزشی مفید را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز برگزار نموده است.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *