قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / شبکه زنان افغان: زنان افغان از ابهامات موجود در مذاکرات صلح نگران اند

شبکه زنان افغان: زنان افغان از ابهامات موجود در مذاکرات صلح نگران اند

کابل

۱۷ آگست/ ۲۶ اسد ۱۳۹۸

شبکه زنان افغان امروز ‌شنبه (۲۶ اسد) در یک نشست خبری و اعلام بیانیه مطبوعاتی در کابل ابراز داشتند، این شبکه در حالیکه برای تامین صلح و قطع جنگ مبارزات بی‌شماری نموده و از هرگونه اقدامات برای صلح پایدار در کشور حمایت می‌کنند، ولی از ابهامات موجود در مذاکرات صلح و عدم شفافیت در این پروسه سخت نگران است.

ماری اکرمی، مسوول شبکه زنان افغان طی سخنانش گفت که هدف از برگزاری این نشست شریک ساختن نگرانی و اعتراض‌های زنان در رابطه به ابهامات روند مذاکرات صلح، روشن نبودن جایگاه زنان پس از صلح با طالبان و شایعاتی که از سوی شبکه های اجتماعی مبنی بر نقش زنان افغان در روند مذاکرات صلح به نشر می رسد، است.

خانم اکرمی که به نمایندگی از زنان افغان در نشست بین‌الافغانی دوحه اشتراک کرده بود گفت که زنان در این نشست با جرات کامل توانستند که تمام خواست‌ها و موضوعات مربوط به زنان را به سمع نمایندگان طالبان برسانند، ولی به گفتۀ وی کدام پاسخ از سوی این گروه دریافت نکرده‌اند.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن و عضو این شبکه طی سخنانش در این نشست گفت:” مردم به خصوص زنان هنوز آگاهی ندارند که با چی شرایط قرار است همراه  شان صلح شود، زیرا صلحی که تنها جلو قتل و کشتار گرفته شود قابل قبول مردم نیست؛ چون زنان و اتباع کشور صلح همه شمول که در آن حقوق زنان، حقوق کودکان و حق انسانیت در آن شامل باشد را قبول دارند”.

از سوی هم شینکی کروخیل، نماینده مردم در پارلمان ضمن ابراز نگرانی از ابهامات موجود در روند صلح گفت:

« ضرورت است تا بعد از صلح با گروه طالبان، مانند دیگر کشورهای اسلامی برای زنان افغان هم حقوق شان داده شود و دستآاوردهای هجده ساله زنان افغان باید حفظ شود».

همچنان بهشته ارغند، یک تن از خبرنگاران در کابل به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت تا زمانی که از سوی حکومت به صورت پیش‌شرط، صلح برای طالبان بیان نشود، چنین نشست‌ها موثر نخواهد بود.

همچنان در متن بیانیه مطبوعاتی که از سوی این شبکه با رسانه‌ها شریک ساخته شد، آمده است که عدم شریک ساختن معلومات درست و موثق از سوی مراجع مسوول، شایعه پراگنی‌ها از طریق صفحات اجتماعی و رسانه‌ها، افواهات در مورد عدم برگزاری انتخابات، تبلیغات سوء در مورد تشکیل حکومت موقت وامضای تفاهمنامه میان ایالات متحده امریکا و تحریک طالبان در حالیکه از محتوای آن مردم افغانستان آگاه نیستند، ابهامات در مورد مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اعتبار و اعتماد به این پروسه را تضعیف نموده و به این روند صدمه میرساند.

همچنان در متن این بیانیه ذکر شده است که زنان افغان برای ایجاد صلح پایدارو باعزت ازهمه جوانب ذیدخل صلح افغانستان از جمله ایالات متحده امریکا، کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن، سیاسیون کشور و نیزحکومت افغانستان  و تحریک طالبان تقاضا مینماید که :

  • ما هرگونه توافق صلح را درقبال افغانستان از مسوولیت‌ها و صلاحیت‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان دانسته و حضور نمایندگان دولت و مردم افغانستان را اعم از زنان، مردان و جوانان حتمی و ضروری میدانیم .
  • ما از ایالات متحده امریکا می‌خواهیم تا محتوای تمامی مذاکرات صلح را به صورت واضح، روشن و به موقع  با دولت و مردم افغانستان شریک سازند.
  • در رابطه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان از سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا در تطبیق معاهدات و تعهدات بین‌المللی به خصوص پیمان امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا مطابق به اصول و قوانین بین‌االمللی نظارت کنند.
  • ما از ایالات متحده امریکا، کشورهای منطقه و جهان و جناح‌های ذیدخل در گفتگوهای صلح افغانستان می‌خواهیم از همه اولتر روی آتش بس عمومی در افغانستان صحبت نموده و توافق نمایند.
  • انتخابات برای ما اولویت داشته و یکی از ارزش‌های دیموکراسی و مردم سالاری بوده، از جمله دستآوردهای مردم افغانستان است که فقط و فقط از طریق آن می‌توان حکومت مشروع داشت.

شبکه زنان افغان از تمامی سیاسیون، حکومت افغانستان و کاندیدای ریاست جمهوری جداٌ تقاضا دارد تا به خواست‌های برحق مردم افغانستان توجه خاص مبذول داشته و منافع ملی را بر منافع شخصی و سیاسی خویش ارجعیت دهند و در برگزاری انتخابات و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت ازطریق مشروع ، حفظ نظام و حاکمیت قانون حمایت و همکاری نمایند.

  • ایجاد هرنوع حکومت موقت از سوی مردم افغانستان مردود بوده و به منفعت ملی نمی‌باشد .
  • سرنوشت مردم افغانستان تنها مربوط و منحصر به تصمیم‌گیری سیاسیون نبوده، بلکه مردم افغانستان اعم از مرد و زن حق دارند در تصمیم‌گیری‌ها در مورد سرنوشت کشور خود سهم داشته باشند و هیچ صلحی بدون مشارکت همه شمول مردم افغانستان پایدار نخواهد بود.

این در حالی است که زنان افغان طی نشست‌های متعدد، بیانیه‌ها و گرد‌همایی های را از آغاز پروسه صلح راه اندازی نموده و با یک صدا می‌گویند که آنان نمی‌خواهند و نمی‌گذارند که قربانی معاملات پس پرده حکومت، جامعه بین‌المللی، احزاب سیاسی و جناح‌های مخالف برای صلح شوند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر جلسه مشورتی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی

کابل ۲۱ جنوری/ اول دلو ۱۳۹۸ جلسه مشورتی، نظر‌خواهی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *