قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان

۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸

با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان می گویند:”مصوونیت خبرنگاران هدف ماست.” خبرنگاران در این ولایت نگران مصوونیت جان شان هستند.

نادیه رسا، یک تن از خبرنگاران این ولایت می‌گوید که وی به اثر بلند رفتن گراف جرایم و زیاد شدن ناامنی در این ولایت، مصوونیت کاری نداشته وهراس دارد که مبادا روزی در گردابی از مشکلات با ارایه گزارش‌هایش گیر بماند.

خانم رسا اضافه نمود:« افزایش ناامنی در این ولایت باعث شده که در مجموع همه خبرنگاران، مصوونیت کاری شان را از دست داده و در ساحات کاری هم احساس آرامش نداشته باشند».

او تاکید دارد که در ساحات کاری کارمندان رسانه‌ای، نیاز است تا حکومت تدابیر جدی امنیتی گرفته و توجه بیشتر در تامین امنیت خبرنگاران نماید که این تصمیم را همیشه نیروهای امنیتی در نظر داشته اند.

مرینا ناصری، خبرنگار دیگر در ولایت بغلان می‌گوید که وظیفه اساسی خبرنگاران، انعکاس صدای مردم در برابر زورگویی‌ها و مشکلات اجتماعی شان در مقابل زورمندان، افراد سودجو و بیان مشکلات درون حکومتی در پیوند به کار و زندگی مردم عام است و این روند به خودی خود برای مقامات حکومتی و زورمندان که دست شان در فساد اداری دخیل است و یا هم عامل ناامنی هستند، ناخوشایند می‌باشد. او از حکومت در این خصوص می‌خواهد:« نیروهای امنیتی و ارگان‌های امنیتی در ولایت بغلان باید به امنیت جان خبرنگاران افغان به خصوص زنان ژورنالیست که با تحمل مشکلات زیاد به این پیشه می‌پردازند ارزش قایل شده و در تامین امنیت آنها سخت کوشا باشند».

احمد فهیم نیکزاد، مسوول ولایتی کمیته مصوونیت خبرنگاران ولایت بغلان طی مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که به خاطر مصوونیت خبرنگاران به خصوص زنان خبرنگار در این ولایت، چندین بار سیمنارهای دراز مدت و کوتاه مدت را تحت عنوان مصوونیت جانی خبرنگاران هنگام گزارش‌دهی در ساحه؛ تدویر کرده اند، او افزود:« کمیته مصوونیت در این ولایت یک تعداد برنامه‌های دیگر را هم روی دست دارد تا بتواند کارمندان رسانه‌ای را در ساحات کاری شان رهنمای کرده و آنان نیز در هنگام گزارش‌دهی، احساس مصوونیت کنند».

احمد فرید بسیم، والی بغلان در مورد گفت که آزادی بیان یکی از اساسی‌ترین حقوق شهروندی هر انسان است. همچنان آزادی بیان می‌تواند راه حلی برای مشکلات اجتماعی و سیاسی یک جامعه باشد پس نیاز است تا از آزادی بیان دفاع کرد و مصوونیت جانی علم‌برداران این اصل جامعه مترقی و مدنی را بر دوش کشید.

والی بغلان اضافه کرد:« همه مقامات مسوول و به خصوص مقام ولایت بغلان متحد به آزادی بیان بوده و برای اخذ تدابیر جدی امنیتی غرض گزارش‌دهی بهتر ژورنالیستان، به ادارات امنیتی این ولایت امر صادر کرده‌ام تا در بخش تامین امنیت کارمندان رسانه‌ای و نهادهای مسوول خبرنگاران، توجه بیشتر نمایند».
این در حالی است که در کنار بی‌توجهی حکومت در تامین بهتر امنیت خبرنگاران، طالبان مسلح هم در بعضی موارد به اعمال خشونت علیه خبرنگاران در این ولایت متهم هستند.

شگوفه خبرنگار آزاد در این ولایت می‌گوید که بیشتر ترس و هراس آنها در هنگام گزارش‎‌دهی از سوی طالبان مسلح است و از اینکه جان شان مورد سو قصد آنان قرار نگیرد، با خاطر جمع به هر ساحه‌ جهت گزارش‌دهی نمی روند، ادعای که طالبان مسلح آن را رد کرده و به گفته خود شان که این گروه هیچ وقتی قصد جان خبرنگاران را نداشته است.

از سویی هم ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در تماس تلیفونی با مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ولایت بغلان در این باره گفت:« گاه گاهی در برخی موارد از طرف طالبان بر علیه خبرنگاران، خشونت‌های صورت می‌گیرد که آنهم در رویدادهای غیر منتظره به وقوع می‌پیوندد».

به گفته مجاهد که گروه مسلح طالبان، هیچگاهی قصدآ جان خبرنگاری را نگرفته اند و در برابر خبرنگاران اقدام خشونت‌باری هم نداشته اند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که خبرنگاران در ولایت بغلان از موجودیت ناامنی در ساحات مختلف این ولایت شاکی بوده و برای تهیه و ارایه گزارش های یومیه شان از بابت عدم مصوونیت جانی خود نگران می‌باشند، خواستی که مقامات حکومتی در بغلان همیشه بر برآورده شدن آن تاکید دارند و بر تامین امنیت کارمندان رسانه‌ای به خصوص زنان اطمینان می‌دهند.

گزارشگر:آمنه وردگ

ولایت: بغلان

مطلب پیشنهادی

به ادامه کمپاین های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به گفتگوی های روند صلح

بیش از ۱۰  تن از مسوولان رسانه ها با امضا در بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *