قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم حضور خبرنگاران مسلکی زن در رسانه های کندز

عدم حضور خبرنگاران مسلکی زن در رسانه های کندز

 

کندز

۵ آگست/۱۴ اسد ۱۳۹۸

بیشتر از یک دهه است که رسانه‌ها در کندز فعالیت دارند. در سال‌های آغازین فعالیت‌های این رسانه‌ها، زنان با حضور گسترده شان؛ نقش خود را در این رسانه‌ها ایفا نمودند و روی همرفته نبود امنیت کافی وعدم امکانات مالی، این حضور پررنگ زنان در رسانه‌ها را کاهش داد.

این روزها دیده می‌شود که زنان در رسانه‌های محلی کندز منحیث کارمند رسانه‌ای یا مجری برنامه‌های زنده فعالیت می‌کنند نه خبرنگار در بخش اطلاع رسانی.

ثنا ستایش، کارمند یکی از رسانه‌ها در این ولایت می‌گوید:« من دو سال است که در رسانه‌ای کار می‌کنم و فعالیت های روزمره من تنها گویندگی برنامه‌های زنده رادیو است که همه روزه به تماس‌های شنونده‌ها پاسخ می‌دهم».

او افزود که در این مدت نه استادی داشته است که برایش خبرنویسی وگزارش‌دهی را آموزش بدهد و نه هم ورکشاپ یا کارگاه آموزشی را دیده تا بیاموزد.

وی می‌گوید:« تمام برنامه‌های ظرفیت‌سازی خبرنگاران زن، در کابل برگزار می‌شود که ولایات هیچ سهمی در این بخش ندارند حتا سفرها به خارج از کشور برای فراگیری آموزش مسلکی خبرنگاری نیز برای خبرنگاران زن در مرکز کشور در نظر گرفته می‌شود».

بانو ستایش، از حامیان خبرنگاران زن به خصوص زنان خبرنگار که پیشکسوتان خبرنگاری حرفه‌ای هستند، تقاضا دارد تا در مورد ظرفیت‌سازی زنان خبرنگار در ولایات کشور هم توجه کنند:« به همان اندازه که اطلاع‌رسانی در مرکز لازم است در ولایات نیز ضروری است».

ثنا ستایش افزود که تمام افغانستان به داشتن خبرنگار زن نیاز دارد. آنان می‌خواهند ورکشاپ‌های آموزشی و دوره های عملی خبرنگاری جهت رشد استعداد‌های خبرنگاران به خصوص زنان ژورنالیست در ولایت کندز راه اندازی شود.

صدف رسا که شش ماه است در یکی از رسانه‌های شنیداری کندز کار می‌کند، گفت: « من به مسلک خبرنگاری زیاد علاقه دارم و زمانیکه به رادیو آمدم، برایم وظیفه داده شد تا صرف گوینده خبر باشم آن هم خبرهای که از سایت‌ها گرفته می‌شود».

خانم رسا افزود که در رسانه‌های ولایت کندز تمام خبرها و واقعاتی را که روزانه رخ می‌دهد، خبرنگاران مرد به رسانه‌های شان اطلاع‌رسانی می‌کنند، او گفت:« دلیل نبود خبرنگار زن مسلکی این است که در کندز فاکولته ژورنالیزم در چوکات پوهنتون این ولایت نیست و زمینه‌های آموزش خبرنگاری هم وجود ندارد به همین خاطر در کندز خبرنگار زن نیست و زنان کندزی همه کارمندان رسانه‌ای هستند نه خبرنگار مسلکی».

شکوه عیسی‌زی، تقریبآ 3 سال است در یکی رادیوی‌های محلی این ولایت کار می‌کند. او که اعلانات و برنامه‌های میز گرد را تهیه می‌کند، در بخش خبرنگاری و تهیه گزارش‌ها، مهارتی ندارد، وی می‌گوید:«هرگاه در کندز حادثه‌ای رخ می‌دهد و یا نیاز می‌شود تا خبری در رادیو داشته باشیم، نزد مدیر مسوول رادیو می‌رویم و از او کمک می‌خواهیم تا خبر را بنویسد:« تا هنوز هیچ نهادی توجه به زنان در کندز در این بخش نداشته و ما در این ولایت با کمبود خبرنگار زن مسلکی سخت مواجه هستیم».

خالده یکی دیگر از خبرنگاران در این ولایت می‌گوید:«هزاران پروژه‌ در این بخش تطبیق شد، پول‌های گزاف در این ولایت به مصرف رسید، نهادهای رسانه‌ای و جامعه مدنی به نام ما خبرنگاران ورکشاپ‌های را روی دست گرفتند، ولی دوستان و خویشاوندان شان را دعوت نمودند که اصلا در رسانه کار نمی‌کردند. به حق ما زنان رسانه‌ای جفای بی حد شده است».

از سوی هم محسن احمدی، مسوول رادیوی زهره در کندز می‌گوید:« بنابر دلایل ناامنی که قبلا شماری زیادی از خبرنگاران زن در کندز کار می‌کردند، وظایف شان را ترک کردند حتا به خارج از کشور فرار نمودند. حال جای این خبرنگاران مسلکی را، کارمندان رسانه‌ای اشغال کرده است که نه خبر نوشته کرده می‌توانند و نه هم گزارش تهیه کرده می‌توانند ».

به گفته احمدی که آنها از نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص نهادهای حامی زنان خبرنگار تقاضا دارند که به این مساله توجه جدی کنند و زمینه‌های آموزش‌های مسلکی را برای زنان در رسانه‌های کندز مهیا سازند:« عدم توانایی کاری زنان رسانه‌ای و نبود خبرنگاران مسلکی زن یک چالش بزرگ در راستای فعالیت‌های مطبوعاتی در این ولایت است. ما از این وضیعت خیلی نگران هستیم و نیاز است تا به این مساله توجه جدی صورت گیرد».

فیصل نوری، مسوول انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان در ولایت کندز، دلیل عمده نبود زنان خبرنگار مسلکی را عدم موجودیت فاکولته ژورنالیزم در پوهنتون کندز، عدم  فعالیت‌های نهادهای حامی خبرنگاران جهت فراهم نمودن آموزش‌های حرفوی خبرنگاری، عدم مصوونیت شغلی و ناامنی در این ولایت را از چالش‌های اساسی در راستای عدم حضور زنان در بخش خبررسانی و اطلاع رسانی در این ولایت می‌داند.

نوری گفت:« ما حتا با کاهش حضور کارمندان رسانه‌ای نیز مواجه شده‌ایم. از سوی هم  این زنان خبرنگار و رسانه‌ای هنوز هم با تهدیدات امنیتی مواجه اند».

فیصل نوری مسوول انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان افزود که تا کنون هیچ مقام مسوول صدای این‌ها را نشندیده است و هیچ نهادی برای بلند بردن ارتقای ظرفیت زنان ژورنالیست یا کارمندان رسانه‌ای در کندز کار مثبتی نکرده است:« ما به مراتب این موضوع مهم را به دفاتر مرکزی و نهادهای حامی خبرنگاران در مرکز شریک ساخته‌ایم، ولی اکثریت نهادها در کندز برنامه‌های پروژه‌ای دارند و این نهادها به مرکز کسانی را دعوت می‌کنند که حتا کارمند رسانه‌ای نیستند و به کارمندان رسانه‌ای که جهت آموزش به مرکز دعوت شوند، چانس داده نمی‌شود.

نوری با نگرانی از این وضیعت افزود که اگر شرایط آموزش‌دهی مسلکی به همین شکل ادامه یابد، ما هیچگاهی خبرنگار زن و آنهم خبرنگار مسلکی نخواهیم داشت و این بخش از خبررسانی برای زنان در ولایت جنگ زده مثل کندز مفلوج خواهد بود.

قابل ذکر است از آنجای که آزادی بیان و نقش گسترده رسانه‌ها از دستآوردهای بی بدیل سال‌های گذشته در افغانستان است، نقش و حضور زنان خبرنگار نیز مثبت پنداشته شده و در این بخش که کندز ولایت ناامن است، مشکلات زنان در این ولایت نیاز مبرم و ضروری به زنان خبرنگار مسلکی دارد. اگر زنان در بخش‌های اطلاع‌رسانی، آموزش‌های مسلکی و معیاری را فرا نگیرند، رسانه‌های کندز در این بخش ناکارا و غیر مثمر خواهد بود و از سوی هم صدای زنان متضرر خاموش خواهند ماند و برای تغییر زندگی هیچ زن کندزی، هیچ خبرنگار زن نخواهد بود تا گام‌های راستین بردارد.

گزارش: صدیقه شیرزی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *