قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خشونت علیه یک ژورنالیست زن در بلخ

خشونت علیه یک ژورنالیست زن در بلخ

بلخ

۲۴ جولای/ دوم اسد ۱۳۹۸

رحیمه یزدانی، خبرنگار صدای افغان ( آوا ) در بلخ میگوید روز سه‌شنبه اول اسد، زمانی که قصد تهیه گزارش از فروش غیرقانونی سیمکارت در سطح شهر مزارشریف را داشت با نزدیک شدن به نمایندگی شبکه مخابراتی« سلام » از سوی محافظان این دفتر مورد خشونت لفظی قرار گرفته است.

بانو یزدانی میگوید: ” من مصروف عکسبرداری از ساحه بودم که یکی از محافظان شبکه مخابراتی سلام به من نزدیک شد و تلیفون و کارت خبرنگاری‌ام را به زور از دستم گرفت. بعد دو سه محافظ مرا وادار نمودند که داخل دفتر شبکه مخابراتی سلام شوم. مسوولان این شبکه با وارد نمودن اتهام جاسوسی به من، قصد داشتند مرا به حوزه پولیس معرفی کنند”

با این حال مسوولان نهاد نی (مرکز حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان)، کمیته مصوونیت خبرنگاران و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان می‌گویند که در تلاش پیگیری جدی این قضیه اند.

این مسوولان برخورد خشن با خبرنگاران را نگران‌کننده می‌دانند و خواهان بررسی جدی این قضیه می‌باشند.

از سویی هم در پی این قضیه وزیر مخابرات دستور رسیدگی جدی به این مساله را به ریاست مخابرات بلخ صادر نموده است.

از سوی هم خانم فریده نیکزاد، مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن تقبیح نمودن این عمل غیر انسانی کارمندان شبکه مخابراتی سلام در برابر خبرنگار زن، از بدتر شدن وضعیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای ابراز نگرانی می‌کند.

خانم نیکزاد می‌گوید:”در این اواخر  فضا برای خبرنگاران شکننده‌تر شده است زیرا ما شاهد خشونت، تهدید، توهین و شهید شدن خبرنگاران هستیم.”

باید گفت این بار نخست نیست که خبرنگاران بلخ مورد خشونت لفظی قرار می‌گیرند. زنان ژورنالیست در بلخ عدم رسیدگی جدی به چنین موارد را مایه دلسردی زنان به ادامه فعالیت در رسانه‌ها دانسته، خواهان توجه جدی مسوولان اند.

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آزارگری خبرنگاران زن در بغلان؛ عامل اساسی عدم سهمگیری بهتر آنان در کار و فعالیت‌های رسانه‌ای

بغلان ‎۵ نوامبر و ۱۴ عقرب ۱۳۹۸ آزار و اذیت زنان و خبرنگاران زن در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *