قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / “مشکلات، مانع گزارش‌دهی خبرنگاران زن در فراه نمی‌شود”

“مشکلات، مانع گزارش‌دهی خبرنگاران زن در فراه نمی‌شود”

فراه

۲۳ جولای/ اول اسد ۱۳۹۸

هر چند شماری از خبرنگاران زن و فعالان رسانه‌ای در ولایت فراه از افزایش ناامنی در این ولایت نگران هستند و می‌گویند عدم مصوونیت جانی و کاری زنان ژورنالیست در فراه از چالش‌های عمده به شمار می‌رود و این وضعیت بیشتر خبرنگاران را مایوس کرده و شرایط کار را نسبت به گذشته برای آنان دشوار ساخته است، اما باز هم خبرنگاران زن در فراه با وجود این همه چالش‌هایی فراراه شان، با علاقمندی زیاد گزارش‌دهی می‌کنند و هر لحظه اخبار داغ و مهم آن ولایت را به گوش مردم  و مسوولان می‌رسانند.

خانم مهسا محمدی، یکی از خبرنگاران در این ولایت می گوید:« با وجود مشکلات زیادی که سد راه زنان خبرنگار درفراه وجود دارد باز هم تعداد کثیری از ژورنالیستان زن با امکانات بسیار اندک به کار خود در رسانه ها ادامه می‌دهند«.

او اضافه نمود با وجودی که افزایش ناامنی در این ولایت، اثرات منفی را بالای روحیه خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن بر جا گذاشته است و هم عامل کم علاقه گی تعدادی از زنان رسانه‌ای به اجرای وظیفه در نهادهای خبرنگاری شده استُ ولی باز هم زنان خبرنگار فراهی قلم در دست و با فکر و اراده استوار و متین آماده گزارش‌دهی در هر مقطع زمانی و مکانی می‌باشند.

به گفته خانم مرضیه احمدی یکی دیگر از  خبرنگاران در فراه،  در کنار اینکه وضعیت بد امنیتی باعث از بین بردن روحیه خبرنگاران به خصوص ژورنالیستان زن گردیده و ممکن است مانع فعالیت‌های رسانه‌ای شان در آینده نیز گردد، ولی خبرنگاران زن می‌خواهند صدای مردم خود در فراه باشند، اوگفت:«مردم فراه مشکلات زیادی در زندگی شان دارند که باید به گوش مسوولان رسانده شود و این وجیبه ما ژورنالیستان است».

از سویی هم مینه مروت، خبرنگار در فراه از بی توجهی در مورد خبرنگاران زن شاکی بوده و می‌گوید در کنار حکومت، نهادهای حمایت از خبرنگاران هم برای مصوونیت و دفاع از حقوق خبرنگاران زن باید کاری‌های مثمری را انجام دهند.

به گفته خانم مروت:« مشکلات و چالش‌های موجود در برابر کار خبرنگاران زن روز به روز در حال افزایش است. به نظر من زمانیکه مسوولان رسانه ها به خارج از کشور سفرهای رسمی و به دعوت نهادهای بین المللی دارند، باید در مورد بحران مالی خبرنگاران افغان دادخواهی های لازم را بکنند تا باشد یک راه حل مناسب برای رفع این معضل به دست آید».

به گفته خانم مروت در قسمت تامین امنیت خبرنگاران هم وزارت داخله و ریاست امنیت تلاش ها و فعالیت های خود را در سطه مرکز و ولایات افزون کنند ورنه به دلیل عدم مصوونیت ژورنالیستان، زیادی از خبرنگاران زن؛ وظایف خود را ترک خواهند کرد و یا ممکن منبعد تعدادی هم با این مسلک وداع کنند”.

در همین حال خبرنگاران در ولایت فراه می گویند در این اواخر تهدیدهای امنیتی در برابر کار و فعالیت خبرنگاری آنان زیاد شده است و در مقابل هیچگونه تشویق و تمجیدی از سوی نهادهای رسانه‌ای که آنها مصرف کار در آنجا هستند، وجود ندارد.

اما وحید سکوت، مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در فراه گفت: « وضعیت امنیتی فراه بسیار خراب است و خبرنگاران این ولایت به خصوص زنان ژورنالیست با مشکلات زیادی از جمله تهدیدهای امنیتی با سطح بلند مواجه اند، وی افزود:« با وجود این همه دختران خبرنگار با فداکاری و اراده متین خبر می‌دهند و گزارش می‌نویسند که افتخارآفرینی این قشر پرکار و فعال را نشان می‌دهد».

از سوی هم محب الله محب سخنگوی قومندانی امنیه ولایت فراه، در رابطه به وضعیت کنونی این ولایت میګوید که،وضعیت امنیتی فراه فعلا آرام است و تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. وی می افزاید؛ امنیت خبرنگاران یک مساله اساسی است که تاکنون در این بخش با ژورنالیستان همکاری های لازم صورت گرفته است و نیز تلاش ها برای تامین امنیت بهتر آنان همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که افزایش جنگ و تداوم ناامنی در فراه هر چند عامل کاهش حضور شمار اندکی از خبرنگاران در رسانه‌های این ولایت گردیده است، اما کار وفعالیت رسانه‌ای در این ولایت متوقف نبوده و ژورنالیستان رسالت ملی و آرمانی خود را به وجه احسن آن ادامه می‌دهند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *