قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن از عدم مصوونیت کاری شان در بغلان

نگرانی خبرنگاران زن از عدم مصوونیت کاری شان در بغلان

 

بغلان

۹ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸

خبرنگاران زن یک بار دیگر در بغلان از عدم مصوونیت کاری شان نگرانی کرده می‌گویند که نبود امنیت جانی یکی از بزرگترین چالش‌ سد راه فعالیت‌های خبرنگاری آنان می‌باشد.

این زنان فعال در عرصه رسانه و دیگر خبرنگاران از حکومت خواستار تامین امنیت شان شده و از گروه‌های مخالف دولت می‌خواهند که به پروسه صلح بپیوندند.

تعدادی از خبرنگاران که در این اواخر بی امنیتی را عامل کاهش فعالیت‌های خبرنگاران به طور اخص کار و فعالیت زنان ژورنالیست در بغلان می‌دانند، مدعی اند که نیروهای امنیتی در قسمت تامین امنیت جان خبرنگاران باید کوشا و جدی عمل کنند.

فتانه متوکل، خبرنگار و عضو شبکه زنان رسانه‌ای در بغلان از عدم مصوونیت کاری ژورنالیستان زن در این ولایت نگران بوده، می‌گوید:« نبود امنیت نه تنها بزرگترین تهدید در برابر خبرنگاران بلکه برای تمام اقشار جامعه می‌باشد؛ چون جنگ زندگی عادی هر افغان را با چالش مواجه کرده است از این رو صلح و تامین امنیت یک نیاز حتمی برای همه مردم می‌باشد».

از سوی هم فروزان سادات، خبرنگار و عضو شبکه زنان در رسانه از حکومت می‌خواهد که برای شان تامین امنیت نموده و از گروه های مخالف حکومت نیز خواستار ۤپیوستن شان به پروسه صلح را نماید.

در همین حال احمدفرید بسیم، والی بغلان می‌گوید که موجودیت فضای مصوون، حق هر خبرنگار زن و مرد می‌باشد و نیاز است تا همه ژورنالیستان در فضای امن و دیموکراتیک، حقایق جامعه را برملا و کاستی‌های نهادهای دولتی و خصوصی در قبال مردم عام را انتقاد کنند، وی افزود:« مسوولان محلی و امنیتی که متحد به آزادی بیان می‌باشند، در تلاش برای تامین امنیت به خصوص جهت گزارش‌دهی خبرنگاران هستند تا ژورنالیستان ما بتوانند در فضای امن با اتخاذ تدابیر جدی امنیتی از سوی نیروهای امنیتی کشور در هر نقطه به خصوص در بغلان، فعالیت رسانه‌ای خود را به شکل بهتر آن انجام دهند».

با وجود این همه مشکلات، آقای بسیم بر خبرنگاران زن و سایر ژورنالیستان این ولایت وعده می‌دهد که در بخش مصوونیت کاری و تامین امنیت شان از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نمی‌ورزد:« ما مسوولیت در برابر تامین امنیت شهروندان کشور و هم در مقابل خبرنگاران را داریم و جهت برآورده شدن این مرام، تدابیر جدی و ویژه امنیتی را نیز روی دست داریم که انشاالله با تطبیق این برنامه امنیتی به خبرنگاران ما در هنگام گزارش‌دهی، تامین امنیت بهتر خواهد شد».

قابل یادآوری است که این نگرانی‌ها در حالی از سوی خبرنگاران زن و فعالان رسانه‌ای بغلان مطرح می‌گردد که در تازه ترین مورد، کارمند یکی از تلویزیون‌های خصوصی در کابل و در حمله گروهی از مخالفان مسلح دولت، کشته شد.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *