قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زنان افغان: در مذاکرات صلح با طالبان حق ما محفوظ باشد

زنان افغان: در مذاکرات صلح با طالبان حق ما محفوظ باشد

میدان وردک

۷ جولای / ۱۶ سرطان ۱۳۹۸

تعدادی از زنان به مذاکرات حکومت، ایالات متحدۀ امریکا و برخی از رهبران سیاسی با طالبان به نظر مثبت نگریسته اما تاکید دارند که در تمامی دوره های مذاکرات باید به حقوق زنان توجه خاص صورت گیرد.

شافعه وردگ فعال سیاسی و خبرنگار می گوید که گفتمان های آغاز شده صلح با طالبان امیدوار کننده بوده و نتایج مثبت را در قبال خواهد داشت. شافعه وردگ می گوید ؛ با وجود این که جامعه بین المللی و حکومت افغانستان متوجه دست آورد های زنان افغان هستند اما با آن هم در این رابطه بعضی نگرانی ها و مشکلاتی وجود دارد که باید به آن توجه صورت گرفته و حل گردد.

خانم وردگ می افزاید:” زنان نگرانی دارند که شاید طالبان همۀ آن خواست هایی را که زنان در چوکات نظام دارند نپزیرند و قسمی که آن ها می خواهند ، خواست های شان در پیمان صلح در نظر گرفته نشود.”

وی از حکومت و به طور خاص از ایالات متحدۀ امریکا می خواهد که در این قسمت توجه جدی نماید تا حقوقی را که قانون اساسی کشور به زنان داده در مذاکرات صلح از بین نرود.

در همین حال زاهده افغان فعال حقوق زن نیز تاکید دارد که باید در تمام دوره های مذاکرات صلح ، زنان نقش ارزنده داشته باشند. بانو افغان می افزاید:” با آن که در این قسمت از جانب امریکا و حکومت به ما اطمینان داده شده ، اما شاید طالبان در آن قسمت توجه خاص مبذول ندارند.ما از طالبان نیز می خواهیم که به دست آورد ها و حقوق زنان نیز توجه و احترام داشته باشند.”

خانم دیگری که در جرگه مشورتی صلح به نمایندگی از مردم کابل شرکت نموده و نمی خواهد اسمش ذکر شود می گوید:” ما در مذاکرات صلح در مورد سهم زنان خواسته های خود را شریک و نگرانی های خود را نیز به تفصیل مطرح نمودیم. ما آرزو داریم که حکومت به آن بخش قطع نامه ها توجه خواهد نمود که در آن خواسته های زنان ذکر شده است.”

این در حالی است که محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در نقشه راه صلح در این مورد واضح یادآوری و تاکید نموده که در همه پروسه های صلح زنان کشور سهم مناسب داشته و به همه حقوق شان احترام گذاشته خواهد شد و تمام آن دست آورد های شان حفظ خواهد بود که طی هژده سال گذشته به دست آورده اند.

زلمی خلیل زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در مورد صلح افغانستان نیز بار بار گفته که در گفتگو های صلح با طالبان به حقوق زنان احترام گذاشته می شود و نقش آنان برجسته خواهد بود. وی در این مورد با تعداد زیادی از زنان دیدار هم نموده و در اظهارات خویش همیشه واضح ساخته که حقوق زنان افغان ضایع نخواهد شد و تلاش خواهد کرد که به طالبان نیز در این مورد قناعت معقول بدهد.

گزارش: آسیه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *