قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه‌های بلخ

کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه‌های بلخ

 

بلخ

۲ جولای/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در بلخ افزایش ناامنی، پایین بودن حقوق ماهانه و برخورد نامناسب برخی افراد را از مشکلات سد راه شان در کار و فعالیت رسانه‌ای عنوان کرده، می‌گویند در صورتی که این مشکلات از میان برداشته نشود، حضور زنان در رسانه‌ها کمرنگ تر خواهد شد.

نبود ثبات شغلی، دست کم گرفتن استعداد و لیاقت زنان و نیز عدم اعتماد به توانایی خبرنگاران زن در عرصه اجرای برنامه‌های سیاسی و با محتوای بلند از دیگر چالش‌های موجود برای کار رسانه‌ای زنان در بلخ عنوان می‌شود.

شماری از خبرنگاران زن در بلخ از عدم پشتیبانی دولت نیز شاکی اند و بر رسیدگی به مشکلات شان از سوی نهادهای حامی رسانه‌ها تأکید دارند.

این خبرنگاران می‌گویند که مشکلات آنان هنوز پا برجاست و هیچ کاری برای رفع آن از سوی نهادهای مسوول صورت نگرفته است.

برخی دیگری از خبرنگاران زن به عملکرد صادقانه نهادهایی که در راستای رسیدگی به مشکلات خبرنگاران فعالیت می‌کنند، باورمند نیستند و می‌گویند این نهادها آنگونه که باید در راستای تطبیق حقوق زنان خبرنگار همکاری نمایند در ادای مسوولیت‌های شان جدی نیستند.

مهناز موزون که از هفت سال به اینسو به حیث خبرنگار در رسانه‌های محلی بلخ مشغول کار است، در مورد گفت:« من هیچگاه گواه اقدام مؤثر از سوی نهادهای مسوول رسانه‌ای در برابر مشکلات زنان ژورنلیست در سطح ولایت بلخ نبوده‌ام و همیشه به تنهایی در برابر مشکلات موجود ایستادگی و مبارزه نموده‌ام».

برخی دیگر از خبرنگاران زن در بلخ به این باور اند که مخالفت خانواده‌ها و عدم پشتیبانی آنان از زنان برای کار در رسانه، برخورد تبعیض‌آمیز مسوولان برخی ادارات با خبرنگاران زن و عدم حمایت از این قشر از مشکلات سد راه خبرنگاران زن در بلخ می‌باشد.

وحیده فیضی، یکی از فعالان رسانه‌ای در بلخ از مسوولان نهادهای حامی رسانه‌ها تقاضا دارد که در طول هر سال به طور منظم از زنان خبرنگار نظرسنجی نمایند تا مشکلات آنان را شناسایی و جهت رفع آن اقدامات لازم را روی دست گیرند.

صالح‌محمد خلیق رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ، مشکلات موجود در برابر فعالیت‌های رسانه‌ای و خبرنگاری زنان را ‌پذیرفته، ولی اطمینان می‌دهد که به همکاری نهادهای حامی رسانه‌ها تلاش خواهند نمود تا به مشکلات موجود در برابر کار خبرنگاری و رسانه‌ای زنان در ولایت بلخ رسیدگی شود.

رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید:« بنابر مشکلاتی که سد راه خبرنگاران زن وجود دارد، حضور این قشر در رسانه‌های این ولایت نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است».

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در شمال کشور نیز از چند سال به اینسو به هدف شناسایی مشکلات خبرنگاران زن و جستجوی راه حل برای آنان، برنامه‌هایی را در شهر مزارشریف راه اندازی نموده است.

به گفته مسوولان این نهاد، نظر به بررسی‌های صورت گرفته؛ دیده می‌شود که ناامنی، استفاده ابزاری خبرنگاران زن از سوی شماری از مسوولان رسانه‌ها و نگرش منفی مردم نسبت به این قشر، از مشکلات اساسی ژورنالیستان زن در شمال بوده است.

مبینه ساعی خیراندیش، مسوول دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان « نی» در شمال می‌گوید:« از سه سال به اینسو در قسمت ظرفیت‌سازی زنان از سوی این نهاد توجه بیشتر و جدی صورت گرفته است. شمار زنان فعال در رسانه‌های بلخ به ۱۲۲ تن می‌رسد، اما در سال‌های گذشته به صورت تخمینی حدود ۶۰ زن در رسانه‌های این ولایت فعالیت داشتند. با این حال وجود مشکلات اقتصادی و عدم پشتیبانی از رسانه‌ها سبب سقوط برخی رسانه‌های دیداری، شنیداری و چاپی در بلخ شده و شماری از زنان نیز بیکار شده‌اند».

خانم خیراندیش در ادامه افزود که از همین رو توجه به وضعیت شغلی، ارتقاء ظرفیت خبرنگاران زن در بخش‌های مختلف و اشتغال‌زایی برای زنان در رسانه‌ها در اولویت کاری دفتر« نی » قرار دارد.

مبینه ساعی خیراندیش می‌گوید:« نهاد نی در سطح شمال به ویژه ولایت بلخ در بخش‌های اساسات ژورنالیزم، ژورنالیزم تحقیقی و چگونگی پوشش‌دهی انتخابات به ۵۰ تن از خبرنگاران، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت را دایر نموده است که این پروسه برای خبرنگارن خیلی موثر واقع شده است ».

از سوی دیگر دفتر« نی » در گزارش شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ این نهاد از کاهش ۵۰ درصدی خشونت علیه خبرنگاران نیز خبر داده است. بر بنیاد این گزارش در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها در دیده‌بان رسانه‌های« نی » ثبت شده، اما روشن نیست که چند درصد این خشونت‌ها متوجه زنان خبرنگار بوده است.

این خشونت ها شامل ۵ مورد قتل، ۶ مورد جراحت، ۱۷ مورد تهدید و توهین، ۳ مورد حمله بر رسانه‌ها، ۳ مورد لت و کوب و یک مورد انفجار ماین چسپکی بوده است.

قابل یادآوری است که در بیشتر از یک دهه گذشته با وجود باورهای سنتی در کشور، شمار زیادی از زنان در رسانه‌های مختلف کشور فعالیت نموده و دستآوردهای خوبی نیز داشته اند، اما در این اواخر با اوج گرفتن ناامنی‌ها در کشور به خصوص در شمال، دیده می‌شود که زنان علاقمندی کمتر به ادامه کار در رسانه‌ها را سدارند.

 

 

گزارش: انوشه انصاری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *