قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / تبعیض مسوولان در فراه، عامل محدود شدن فعالیت خبرنگاران زن

تبعیض مسوولان در فراه، عامل محدود شدن فعالیت خبرنگاران زن

فراه

۲ جولای/ ۱۱ سرطان ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در ولایت فراه ، دلیل حضور کمرنگ زنان در رسانه‌ها را کم توجهی مسوولان رسانه‌ها و اهمیت ندادن به کار زنان از سوی آنها می‌دانند.

رویا رسولی، یکی از خبرنگاران در فراه، وضعیت کار خبرنگاران را در این ولایت نسبت به سال‌های قبل، نامطمین‌تر عنوان نموده و می‌گوید که خبرنگاران زن از کم توجهی و برخورد دوگانه مسوولان محلی در این ولایت شاکی اند، به گفته وی:« تبعیض جنسیتی و عدم باورمندی مسوولان رسانه‌ها به کار زنان خبرنگار، مواردی اند که مانع فعالیت بهتر و بیشتر زنان در رسانه‌های فراه گردیده است».

همچنان خانم رسولی از عدم راه اندازی ورکشاپ‌های آموزشی دراز مدت برای آشنایی بیشتر دختران با معیارهای ژورنالیزم در فراه شکایت نموده و تدویر چنین دوره‌های آموزشی را بهانه خوب برای حضور پررنگ‌تر زنان در رسانه‌ها ولایت نامبرده عنوان می‌کند.

اسما سحر، یکی دیگر از زنان خبرنگار، تبعیض جنسیتی، معاشات ناکافی، تادیه نکردن حقوق ماهانه منظم و عدم باورمندی مسوولان رسانه‌ها نسبت به توانایی و استعداد زنان خبرنگار را دلایل اساسی کمرنگ شدن نقش زنان در رسانه‌های فراه دانسته، می‌افزاید:« تعدادی از زنانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند. فقط به حیث مجری برنامه‌های تفریحی مصروف اند، در حالیکه نیاز است تا زنان به مثابه خبرنگاران مسلکی و حرفوی در رسانه‌ها، حضور پررنگ داشته باشند و در تمام بخش‌های رسانه‌ای مثل برنامه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تفریحی نقش فعال و جدی شان را ایفا نمایند.

این ژورنالیست جوان می‌گوید که ضرورت است تا بر توانایی و استعداد زنان توجه و نظارت عمیق صورت گیرد و رسانه‌ها نیز از زنان حمایت جدی نموده، برای آنان فرصت‌های لازم را فراهم نمایند تا خبرنگاران زن بتوانند در تمام بخش‌ها سهم فعال و جدی داشته باشند.

از سویی هم مسوولان رسانه‌ها، این گفته‌ها را رد کرده، می‌گویند که تبعیض در رسانه‌های فراه وجود ندارد. تنها بحران مالی در رسانه‌ها باعث شده تا مسوولان رسانه‌ها اقدام به استخدام خبرنگاران مرد  نمایند تا تمام بخش‌ها را پیش ببرند.

فاضل فیاض امر ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت فراه، می‌گوید:« حضور کمرنگ زنان در فعالیت‌های رسانه‌ای باعث عدم حضور آنها در بخش‌هایی دیگر نیز شده است».

همچنان فاضل فیاض افزود، ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت برای رشد ظرفیت‌های کاری و مسلکی خبرنگاران زن تلاش‌های لازم را انجام می‌دهد تا خبرنگاران غیر مسلکی را با برگزاری ورکشاپ‌ها، ظرفیت سازی کند و آنان بتوانند به گونه معیاری کار و فعالیت‌های رسانه‌ای خویش را انجام دهند.

این گفته ها در حالی مطرح می‌گردد که ریاست اطلاعات و فرهنگ فراه، چندی قبل با همکاری دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان « نی» برنامه‌های آموزشی خبرنگاری را تدویر نموده است و در نظر دارد تا ورکشاپ دیگری را نیز در بخش ژورنالیزم تحت نام « دسترسی به اطلاعات » برای زنان خبرنگار دایر نماید تا زنان رسانه‌ای بتوانند به شکل مسلکی و بهتر آن گزارش‌دهی نموده و نیز در کنار خبرنگاران مرد، سهم و نقش برجسته و فعال شان را ایفا نمایند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *