قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / ایجاد شبکه زنان در رسانه، گامی برای دفاع از حقوق خبرنگاران زن در بغلان

ایجاد شبکه زنان در رسانه، گامی برای دفاع از حقوق خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۳۰ جون/ ۹ سرطان ۱۳۹۸

به منظور بلند بردن ظرفیت‌های کاری، پیشترفت‌های رسانه‌ای و دفاع از حقوق خبرنگاران زن در ولایت بغلان، شبکه زنان در رسانه ایجاد گردیده است.

به گفته خبرنگاران زن در ولایت بغلان، با در نظرداشت اینکه ۱۸ فیصد کارمندان رسانه‌ای این ولایت را زنان تشکیل می‌دهد، ایجاد و کارکرد این شبکه می‌تواند در هماهنگی و رشد ظرفیت‌های کاری و حقوقی خبرنگاران زن، اثرات مثبتی را داشته باشد.

عبدالهادی حسین‌خیل مسوول ولایتی برنامه‌های موسسه همکاری برای بهسازی جامعه     (CSI)

در ولایت بغلان، هدف از ایجاد این شبکه را تقویت و ظرفیت سازی نهادهای رسانه‌ای به خصوص خبرنگاران زن، عنوان کرد.

به اساس گفتۀ حسین‌خیل، ایجاد” شبکه زنان در رسانه‌ها ” شش مرحله را در بر داشت که شامل ارایه معلومات در مورد پروژه، تحقیق از ۱۰ الی ۲۸ جنوری در باره رسانه‌های که  در این ولایت فعالیت دارند، همچنان راه اندازی انتخابات در بین کارمندان رسانه‌ای به خاطر تیم کاری این شبکه و مرحله نهایی که اعلام موجودیت این شبکه طی یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور داشت رسانه‌های محلی بود.

وی در مورد کارکرد و فعالیت‌های این شبکه گفت:” تا حال این شبکه در مورد حق دسترسی به اطلاعات و منع آزار و اذیت جنسیتی زنان در محیط کار، به 25 خبرنگار زن در این ولایت آموزش‌های لازم را فراهم نموده است و همچنان دو نشست با رییس و مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ در رابطه به مشکلات خبرنگاران زن و نگرانی آنان از تامین امنیت شان در کشور، گفتمان‌های ولایتی و نیز چند برنامه در سطح این ولایت را تدویر نموده است”.

فروزان سادات عضو شبکه زنان در رسانه، در مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که کشور ما در مجموع برای همه خبرنگاران از جمله کشور‌های خطرناک دنیا به حساب می‌رود:” ایجاد چنین شبکه‌ها در کنار دیگر نهادهای حامی رسانه‌ها می‌توانند یک هماهنگی خوبی بین ژورنالیستان را شکل بدهند و مانع مشکلاتی که سد راه خبرنگاران است، واقع گردند”.

خانم سادات علاوه کرد که این شبکه‌ها می‌توانند ثاتیرات مثبتی را بالای کار و فعالیت دیگر خبرنگاران زن و نهادهای حامی رسانه‌ها در بغلان داشته باشند.

فتانه متوکل، خبرنگار و عضو دیگر این شبکه از ایجاد این شبکه احساس خورسندی نموده، می‌گوید:” این یک فرصت خوبی است تا خبرنگاران بتوانند با هم آشنایی بیشتر پیدا کرده و نیز تبادل افکار نمایند”.  وی از دیگر نهادهای حمایت‌کننده به خصوص نهادهای حامی رسانه‌ها خواست که در بخش‌های مختلف، این شبکه را حمایت مالی نمایند تا شبکه بتواند برنامه بهتر و بیشتر را برای خبرنگاران زن در این ولایت راه اندازی نماید”.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌گردد که بغلان از جمله ولایاتی است دارای وضعیت امنیتی نه چندان خوب و مطمین؛ چون اجتماع این ولایت به دلیل سنتی بودن آن خیلی هم سازگار با فعالیت‌های خبرنگاران زن نبوده است، ولی با آن هم این اولین باری است که در میان این همه مشکلات اجتماعی و امنیتی در بغلان باز هم برای هماهنگی و کار و فعالیت بهتر و موثر خبرنگاران به طور اخص ژورنالیستان زن، ایجاد این شبکه، گامی است سازنده و خیلی موثر.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *