قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به معلومات، مشکل خبرنگاران زن در بغلان

عدم دسترسی به معلومات، مشکل خبرنگاران زن در بغلان

بغلان

۲۶ جون/۵ سرطان ۱۳۹۸

ژورنالیستان به خصوص خبرنگاران زن در ولایت بغلان می‌گویند با وجود اینکه از سوی نهادهای حامی رسانه‌ها در بخش های بلند بردن ظرفیت‌ کاری و کاهش مشکلات آنان، آگاهی‌های زیادی طی کنفرانس‌های مطبوعاتی، سیمنارها و ورکشاپ‌های کوتاه مدت راه اندازی شده است، اما با آن هم خبرنگاران با مشکلات عدم دسترسی به معلومات لازم از سوی مسوولان حکومتی مواجه اند.

آنان ادعا دارند که اگر مسوولان حکومتی در مورد سوژه‌ای که نشان‌دهنده مشکلات داخلی ادارات دولتی مثل فساد اداری و امثال آن از حکومت باشند، برای شان معلومات ارایه نمی‌شود و تعدادی از ادارات دولتی به قانون حق دسترسی به اطلاعات شکل اجراییوی نمی‌دهند.

فروزان سادات خبرنگار در یکی از رسانه‌های خصوصی در این ولایت، ابراز داشت که با وجود مشکلات زیاد در این عرصه باز هم تلاش می ورزد مطابق به قانون حق دسترسی به اطلاعات، فعالیت رسانه‌ای خود را ادامه داده و با تحمیل هر نوع مشکلات باز هم بتواند معلومات ضروری را از منابع دولتی جهت تهیه گزارشات خود به دست بیآورد. وی گفت:”

اکثر ادارت دولتی پابند اصول و قواعد نبوده از بیان اطلاعات خودداری کرده و حتا در بعضی موارد که ادارات طرف واقع باشند، حقایق را کتمان نیز می‌کند”.

خانم سادات، ابراز داشت که اکثر اوقات در جریان فعالیت‌های خبرنگاری با چنین مشکلاتی روبرو شده است چون با مراجعه به ادارات دولتی برای وی اطلاعات لازم داده نشده است، او در مورد گفت:” این را به وضاحت می‌توانم بگویم که حتا در بسا موارد مسوولان ادارات دولتی آگاهی لازم از قانون حق دسترسی به اطلاعات را هم ندارند و روی این دلیل ارایه معلومات را غیر قانونی می‌دانند “.

این در حالی است که به گفته خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، مشکلات ناامنی، مسلکی نبودن بعضی ژورنالیستان و جدی نگرفتن اخذ معلومات از منابع دولتی از سوی خبرنگاران، کار و فعالیت خبرنگاری را برای ژورنالیستان زن دشوار نموده است.

عاطفه ملک‌زاده، خبرنگار دیگر در ولایت بغلان که در ابتدای کار خبرنگاری‌اش با مشکلات زیادی روبرو شده بود به خبرنگار مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان گفت؛ وضعیت بد امنیتی در کشور، نداشتن آگاهی درست خبرنگاران و شماری از کارمندان ادارات دولتی را از قانون حق دسترسی به اطلاعات در بسا مواقع برای تهیه یک گزارش همه جانبه، مشکل‌آفرین عنوان نموده، در مورد راه حل‌های این معضل، گفت:” نیاز است تا نهادهای رسانه‌ای برای خبرنگاران خود به خصوص برای خبرنگاران زن برنامه‌ها، تدویر ورکشاپ‌های آموزشی و فعالیت‌های عملی خبرنگاری را جهت بهبود کار رسانه‌ای ژورنالیستان که اثرات مثبت را برای کار بهتر آنان بر جا می‌گذارد، ترتیب داده و بر بیشتر شدن این سیمنارها تاکید ورزند”.

شفیق‌الله احدی مدیر مسوول رادیو رویان، در مصاحبه به مرکز حمایت از ژورنالیستان زن در افغانستان گفت:” با آنکه رسانه‌ها در کشورهای دیموکراتیک، رکن چهارم دولت را تشکیل میدهند، اما متاسفانه در کشور ما قانون حق دسترسی به اطلاعات ضمانت اجرایی نداشته و روی همین دلیل در بسا مواقع ما شاهد آن بوده‌ایم که خیلی از ادارات دولتی از دادن اطلاعات با انکه معلومات به نفع منافع ملی و مردم بوده است ولی باز هم با رسانه‌ها شریک نمی‌سازند”.

احدی، دلیل تطبیق نشدن قانون حق دسترسی به اطلاعات را در بعضی ادارات دولتی نهادینه نشدن دیموکراسی در کشور و نبود نهاد نظارت‌کننده حق دسترسی به اطلاعات  دانسته، می‌افزاید:” این را بپذیریم که در اکثر ادارات دولتی از مسوولان بلند رتبه گرفته تا پایین رتبه‌ها در مقایل مسوولیت‌های شان که ارایه معلومات لازم است تعلل کرده و به طور خودسر عمل ‌کنند که این خود کامگی سبب شده تطبیق قانون اساسی و هم دیگر قوانین کشور تا حدی به بُعد فراموشی سپرده شود”.

از سوی هم ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان با تایید این چالش ها می‌گوید که به خاطرحل مشکلات خبرنگاران با مرکز صحبت کرده و در نظر دارند تا به این مشکلات خبرنگاران به خصوص خبرنگاران رسیدگی صورت بگیرد.

ذکریا ناصری رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت افزود که کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات در بغلان وجود ندارد از اینرو خبرنگاران و دیگر نهاد ها برای حل چالش ها و ثبت شکایات شان ناچار اند به مرکز مراجعه کنند.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که خبرنگاران در  بغلان از مسوولان می خواهند در راستای اولویت بندی مشکلات خبرنگاران خصوصا در نقاط دور دست، اقدام کنند تا از رسالت و حق خبرنگاری محافظت صورت گیرد.

گزارش: آمنه وردک

تضحیح:مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا، خبرنگاران زن در رسانه‌های غزنی را خانه‌نشین کرده است

غزنی ۲۸ اپریل/ ۹ ثور۱۲۹۹ افزایش بیماری کووید ۱۹ درغزنی تاثیرات منفی را بالای کار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *