قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نقش خبرنگاران زن در بغلان بر تامین صلح

نقش خبرنگاران زن در بغلان بر تامین صلح

بغلان

۲۴ جون / ۴سرطان ۱۳۹۸

با آنکه در کشورهای همسایه، نشست‌های در رابطه به روند صلح میان حکومت افغانستان و گروه‌های مخالف حکومت جریان دارد و گاه گاهی هم که نمایندگان طالبان مسلح با حکومت و نماینده امریکا نشست‌های را برگزار می‌کنند، خبرنگاران زن در بغلان، شاکی اند که مبادا دستاوردهای هجده ساله شان که شامل ارزش‌های آزادی بیان و فعالیت‌های آزاد رسانه‌ها است را از دست بدهند.

فتانه متوکل، یکتن از خبرنگار فعال در بغلان می‌گوید از آن جا که مردم در خلای معلوماتی گفتگوهای صلح میان طرفین قرار گرفته‌اند، از هر لحاظ بابت آینده و دستٖاوردهای گذشته شان نگران هستند. او افزود:” حفظ و تداوم آزادی بیان در کشورهای در حال عبور از جنگ مثل افغانستان یک ضرورت و نیاز مبرم است، بنا بر این تاکید می‌کنم که نهادهای حامی رسانه‌ها بالای حکومت فشار وارد کنند تا حفاظت از آزادی بیان را در گفتگوهای صلح شان تضمین کرده و این مساله را جدی مدنظر داشته باشند”.

شفیق‌الله احدی، مدیر مسوول رادیو رویان در بغلان؛ نگرانی خبرنگاران زن در ولایت بغلان را در راستای جرگه مشورتی صلح در افغانستان حق به جانب دانسته، می‌گوید:” اگر آنچنانی که خبرنگاران زن و مردم افغانستان خوشبینی‌ها و انتظاراتی را از جرگه مشورتی صلح و هم نشست‌های بعدی این روند در پیوند به آوردن صلح در کشور دارند، عملی نشود و نتیجه مثبتی را در قبال نداشته باشد، نه تنها حقوق بلکه دستاوردهای تقریبا دو دهه زنان افغان به خصوص رسانه‌ها پامال خواهد شد و زندگی افغان‌ها در تمام عرصه ها اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خسارات زیادی را متحمل خواهد گردید”.

حلیمه وردگ، عضو کمیته ” مادران صلح ” در ولایت بغلان به این گفته متعقد است که زنان افغان و خبرنگاران زن در کشور، هیچگاه به هجده سال گذشته بر نخواهند گشت، او گفت:” کمیته مادران صلح همانند سایر نهادهای حامی زنان همیشه در بخش دفاع از حقوق زنان به خصوص تامین صلح از طریق رسانه‌ها، گتفمان‌ها و نشست‌ها در سطح این ولایت از حقوق زنان این سرزمین دفاع کرده و همیشه هم صدا بلند می‌کند؛ چون صلح حق همه اتباع افغانستان است اما نباید حقوق زنان به خصوص خبرنگاران زن و نیز آزادی بیان و مردم سالاری پامال شود.”

مینا وزیری، یک تن از معلمین مکاتب شهر بغلان گفت که با توجه به وضعیت فعلی، نگرانی زنان افغان منجمله خبرنگاران زن دقیق و به جا است.

وی در ادامه افزود:” ما زنان افغان از طرف‌های گفتگوکننده صلح می‌خواهیم تا ارزش‌های آزادی بیان، فعالیت آزاد رسانه‌ها و کار و فعالیت خبرنگاران زن را در این گفتگوها در نظر داشته باشند”.

این در حالی است چندی قبل بیش از ۳۰ تن از خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی در بغلان با امضای اعلامیه مطبوعاتی در ” مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان” مبنی بر گفتگوهای اخیر صلح، نگرانی شان را در این رابطه ابراز کردند.

به گفته آنها هیچ یک از طرف‌های مذاکره‌کننده نمی‌تواند دستاوردهای نزدیک به دو دهه حکومت، نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌ای را در عرصه‌های فرهنگی و رسانه‌ای نادیده بگیرد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *