قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در بغلان از نبود قرارداد های معیاری در رسانه ها، شاکی اند

خبرنگاران زن در بغلان از نبود قرارداد های معیاری در رسانه ها، شاکی اند

 

بغلان

۹ جون / ۱۹ جوزا ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در بغلان از نداشتن قرارداد های معیاری در رسانه‌های که مصروف کار هستند، شاکی بوده و می‌گویند که بسیاری اوقات به دلیل نبود قرار دادهای معیاری از سوی مسوولان رسانه‌ها در پایین ماموریت رسانه‌ای شان، حتا سند تجربه کاری که حقوق شان است، برای آنان داده نمی‌شود.

تعدادی از خبرنگاران زن در این ولایت می‌گویند عدم قرارداد های معیاری با بسیاری از خبرنگاران زن از سوی مسوولان رسانه‌ها در این ولایت باعث شده که شماری از خبرنگاران در پایین کار و فعالیت‌های رسانه‌ای شان، سند تجربه کاری را به دست نیاورند.

سلما حیدری کارمند رادیو رویان با تایید این موضوع  به خبرنگار مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت:” دلایل مختلف از جمله  عدم تطبیق قانون کار توسط رسانه ها، مسلکی نبودن اکثریت مسوولان رسانه ها و عدم آگاهی خود خبرنگاران زن از قانون کار و مقرره طرز تاسیس رسانه ها، سبب گردیده است تا این مشکل در رسانه ها وجود داشته باشد.”

ازسوی هم نهادهای حامی خبرنگاران و ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان این ادعاهای خبرنگاران زن را تایید کرده ‌می‌گویند که شمار زیادی از رسانه‌های محلی با کارمندان شان به اساس قرارداد معیاری پیش نمی‌روند و این کار باعث کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه‌ها شده است.

حلیمه وردگ، مسوول انجمن” زنان ژورنالیست” در ولایت بغلان، گفت:” عدم قرارداد های منظم و معیاری با کارمندان رسانه‌ای در بغلان، باعث گردیده که در تعداد خبرنگاران زن در این ولایت کاهش به وجود آید و کمتر زنان علاقمند شوند تا کار رسانه‌ای را پیش ببرند”.

در همین حال ذکریا ناصری رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان با تایید این که اکثر  مسوولان رسانه‌ها با کارمندان رسانه‌ای شان قرارداد های معیاری نمی‌کنند، می افزاید که حتا شمار زیادی از این کارمند به شکل افتخاری نیز فعالیت‌های شان را پیش می‌برند.

گفتنیست که  کارمندان رسانه‌ای ولایت بغلان از نهادهای حامی خبرنگاران به خصوص نهادهای حمایت‌کننده خبرنگاران زن در کشور می‌خواهند تا این مراکز ‌بالای مسوولان رسانه‌ها فشار وارد کنند تا با کارمندان رسانه‌ای شان به اساس قرارداد های معیاری کار نموده و آنان را با همین شرایط استخدام نمایند.

این در حالی است که در مقرره طرز تاسیس رسانه های همگانی امده است که مالکان رسانه‌ها نمی توانند قراردادهای «ظالمانه» را با خبرنگاران امضا کنند. و همچنان بنابر این مقرره، هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند از مجبوریت خبرنگاران سوء استفاده کند وصاحبان رسانه نمی‌توانند پیش از ختم قرارداد، خبرنگاران را از کار برکنار کنند.

گزارش: آمنه وردگ بغلان

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *