قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن از افزایش ناامنی در بغلان

نگرانی خبرنگاران زن از افزایش ناامنی در بغلان

 

بغلان

۱ جون / ۱۱ جوزا ۱۳۹۸

 

خبرنگاران زن و فعالان رسانه‌ها در ولایت بغلان از نبود مصوونیت کاری خبرنگاران و امنیت در کشور نگران هستند.

خبرنگاران زن ضمن آنکه از نبود امنیت شاکی اند از حکومت نیز می‌خواهند که عاملان و مجرمینی که در قتل و یا هم تهدیدهای مربوط به قتل خبرنگاران دخیل اند، شناسایی نموده و مطابق به قانون اساسی کشور آنان را مجازات نمایند.

خبرنگاران زن در این ولایت از افزایش ناامنی‌ها نگران بوده و تهدیدهای کاری علیه فعالان رسانه‌ای در کشور را یک معضل جدی می‌دانند. آنان می‌گویند که کم توجهی مسوولان ادارات دولتی در بخش تامین امنیت به نحوه از آنان و مردم افغانستان هر روزه قربانی می‌گیرد.

فتانه متوکل، یک تن از خبرنگاران آزاد  این ولایت در مصاحبه‌ای به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان می‌گوید:” در حالیکه هنوز بافت‌های ستنی در جامعه ما وجود دارد، افزایش ناامنی در کشور و نیز تهدیدهای خبرنگاران به مرگ از سوی گروه‌های مختلف، اثرات منفی را بالای اکثر فعالان و مدنی به خصوص خبرنگاران زن بر جا گذاشته است و هم باعث کم علاقه‌گی و اعتماد نکردن خانواده‌ها برای گذاشتن دختران شان به وظیفه در ادارت دولتی و غیر دولتی به خصوص نهادهای رسانه‌ای شده است”.

وی همچنان ابراز داشت که این چنین رویدادها باعث از بین بردن روحیه خبرنگاران زن گردیده و ممکن مانع فعالیت‌های رسانه‌ای شان در آینده نیز گردد.

خبرنگاران در ولایت بغلان می‌گویند که وضعیت کنونی برای همه شان قابل قبول نبوده به آن عده خبرنگارانی که خود را با کار و فعالیت‌های رسانه‌ای مصوون احساس نمی‌کنند از این نوع قضایا و وقایع آسیب‌پذیر شده و در نتیجه مجبور به ترک وظیفه شان می‌شوند.

به گفته این خبرنگاران ناامنی و تهدید ژورنالیستان سبب گردیده که تازه فارغان فاکولته ژورنالیزم کمتر علاقه به فعالیت‌های رسانه‌ای داشته و جرعت نکنند تا حضور فعال در جامعه داشته باشند.

ذکریا ناصری، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان افغانستان را برای عموم خبرنگاران از جمله ژورنالیستان زن در کشور خطرناک دانسته و می‌گوید:” طی چند سال اخیر به دلیل ناامنی در اکثر ولایات خبرنگاران مورد تهدید قرار گرفته اند و یکی از این موارد حادثه انفجار موتر حامل کارمندان   موبی گروپ و هم وقایع مشابه دیگر بالای خبرنگاران رسانه‌ای طی سال گذشته در کشور بودیم”.

آقای ناصری، عامل تهدیدهای کاری خبرنگاران را نبود امنیت در کشور و وقوع رویدادهای تهدیدآمیز عنوان نموده، گفت:” ناامنی و وقوع حوادث انفجاری بالای کارمندان رسانه‌ای در کشور، سبب نگرانی خانواده مطبوعات گردیده است. ما دست‌اندرکاران رسانه‌ها از حکومت و نهادهای عدلی و قضایی کشور می‌خواهیم تا عاملان این نوع جرایم را دستگیر و به پنجه قانون بسپارند تا این که در آینده ما شاهد چنین رویدادهای دردناک تهدید و یا کشته شدن خبرنگاران نباشیم”.

خبرنگاران در ولایت بغلان، برقراری امنیت به خصوص امنیت جان ژورنالیستان را یکی از حقوق کاری آنان دانسته و از حکومت می‌خواهند که به طور جدی در بخش تامین امنیت خبرنگاران اقدامات  لازمی را در سراسر کشور و به طور اخص در کابل می‌خواهیم.

این در حالی است که ریاست اطلاعات و فرهنگ، انجمن زنان ژورنالیست افغان، شبکه زنان در رسانه و انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان با جمعی از خبرنگاران زن در این ولایت، ترور مینه منگل که به تاریخ 21 ثور سال روان در مربوطات حوزه هشتم شهر کابل از سوی افراد مسلح ناشناس صورت گرفت و در پست‌های مختلف رسانه‌ای با تلویزیون‌های لمر، شمشاد و اریانا به صفت مجری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ایفا وظیفه کرده بود و در این اواخر به حیث مشاور فرهنگی ولسی جرگه وظیفه لجرا می‌کرد به بدترین الفاظ نکوهش کرده و از حکومت خواهان شناسایی و  بازداشت عاملان این قضیه شدند.

کار خبرنگاری که در این اواخر در افغانستانبه یک مسلک و پیشه خیلی بااهمیت و جدی مبدل گردیده، مردم را بیشتر به باخبر شدن از وقایع و حوادث نموده و این همه جلب توجه عام مردم و حکومت‌داران سبب گردیده تا خبرنگاران بیشتر و بهتر از گذشته به کار خبرنگاری شان با وجود تهدید ها و ناامنی ها بپردازند.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *