قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن در هرات و چالش‌های پیش‌روی شان در تهیه گزارش‌ها

خبرنگاران زن در هرات و چالش‌های پیش‌روی شان در تهیه گزارش‌ها

هرات

۳ می /۱۲ جوزا ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در ولایت هرات می‌گویند که عدم باورمندی مسوولان رسانه‌ها به توانایی‌های آنها، پابندی به پاليسی رسانه‌ای، عدم اطلاع‌دهی درست منابع، مشکلات اقتصادی و تدریس نشدن انواع گزارش نویسی در پوهنتون‌ها از جمله مشکلاتی است که آنها با آن مواجه اند و این مشکل سبب گردیده تا آنان نتوانند، سوژه های را که واقعا انعکاس‌دهنده مشکلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره در محیط و ماحول زندگی شان باشد و نیز جنبه‌های مثبت آن بیشتر به نفع مردم و جامعه واقع گردد را گزارش‎‌دهی کنند‌.

زینب سپهری، خبرنگاری که در این ولایت مصروف فعالیت‌های رسانه‌ای می‌باشد در مورد می‌گوید:” در پوهنتون‌ها تمام روش‌های گزارش‌نویسی آن‌چنان که نیاز است آموزش داده نمی‌شود در حالیکه محصل فاکولته ژورنالیزم باید از طریق تدریس نظری، کارعملی و یا همان دوره کارآموزی این همه آموزش‌ها را باید فرا بگیرد”.

همچنان این خبرنگاران می‌افزایند که عدم دسترسی به منابع و پالیسی خاص رسانه‌ها نیز سبب گردیده تا گزارش‌های خبرنگاران زن آن‌طور که خواست خود شان است، تهیه نمایند.

سودابه احراری، خبرنگار دیگر در ولایت هرات، می‌گوید:” رسانه‌های محلی به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانند در بخش‌های مشخص؛ گزارشگران مشخص و جدا از دیگر بخش‌ها را جذب نمایند به همین دلیل یک گزارشگر باید گزارش‌های مختلفی را در عرصه‌های گوناگون و در وقت و زمان کوتاه‌تری تهیه نماید و این خود مشکل بزرگ در ارایه گزارش‌ها برای خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن در این ولایت شده است”.

از سوی هم مسوولان رسانه‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند که تهیه نمودن گزارش‌ها در رسانه‌ها به خواست گزارشگران نبوده و آنان مجبور اند مطابق پالیسی و هدایت مسوولان رسانه‌ای که در آن کار می‌کنند، عمل کنند.

اما بشیرحنیف، مدیر مسوول یکی از رادیوهای محلی در هرات می‌گوید تاکنون چنین موردی رخ نداده است که خبرنگاران زن نخواسته باشند در یک بخش مشخص گزارشی بنویسند.

او افزود:” کار گزارش‌دهی خبرنگاران زن در این ولایت خیلی هم خوب و قابل قدر است”.

اما این گفته‌ها در حالی است بیان می‌گردد که استادان فاکولته ژورنالیزم پوهنتون هرات می‌گویند، تمام بخش‌ها و آموزه‌های ضروری گزارش‌نویسی و گزارش‌دهی در این پوهنتون تدریس می‌شود و همه استادان با صداقت کامل و اراده متین به تدریس محصلان می‌پردازند.‌ بشیراحمد بهروان، یکی از استادان فاکولته ژورنالیزم پوهنتون هرات می‌گوید:” تمام موضوعات گزارش‌نویسی در فاکولته ژورنالیزم این ولایت پوشش داده می‌شود و محصلان ما به شکل عملی و نظری، آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند”.

این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که همواره خبرنگاران زن از چالش‌های پیش‌روی شان در تهیه گزارش‌ها با سوژه‌های مختلف حرف زده و خواهان آوردن اصلاحات در این زمینه می‌باشند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *