قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / فعالیت خبرنگاران زن در فراه با نام مستعار

فعالیت خبرنگاران زن در فراه با نام مستعار

۲۹ می/۸ جوزا ۱۳۹۸

سنتی بودن جامعه، تبعیض جنسیتی، دید منفی به زنان و هراس از محرومیت اجتماعی مواردی است که اغلب دختران را از افشای نام و هویت واقعی شان در رسانه ها باز می دارد.

شماری از زنان خبرنگار در فراه میگویند که آنان به دلیل مشکلات امنیتی،عنعنات نادرست و ترس از عواقب ناگوار این افشاگری مجبور اند برای خود نام های مستعار انتخاب کنند.

نسیمه احمدی خبرنگار یکی از رسانه ها در ولایت فراه میگوید:” تهدیدهای امنیتی، تبعیض خانوادگی و برخورد های ناپسند اجتماعی سبب شده تا هویت بسیاری از زنانی که در رسانه ها کار میکنند، پنهان بماند.

به گفته خانم احمدی:” از لحاظ اجتماعی به زنانی که در رسانه ها کار میکنند با دید منفی نگریسته میشود و این خبرنگاران به دلیل اینکه زن هستند و در رسانه کار میکنند از سوی اقوام و آشنایان شان مورد تهدید و یا سرزنش قرار میگیرند به همین دلیل کوشش میکنند از نام های مستعار در جریان فعالیت های رسانه ای شان استفاده کنند.”

سونیا تیموری یکی دیگر از گوینده ها در رسانه های ولایت فراه میگوید که در جامعه سنتی و ناامن مثل ولایت فراه، مردم در مورد زنانی که در رسانه ها کار میکنند، دید مثبت ندارند و خبرنگاران زن را فاسد و بد اخلاق می پندارد.

به گفته خانم تیموری:” خانواده های شماری از زنانی که در رسانه ها کار میکنند، فعالیت یک زن را در نهاد های رسانه ای شرم آور می دانند و خبرنگاران زن با وجود درک مثبت شان از اهمیت کار آنان در بخش رسانه ها باز هم برای اینکه از سوی خانواده های خود پذیرفته شوند، ترجیع میدهند هویت اصلی شان را پنهان نگهداشته و با این روش به کار و فعالیت خبرنگاری شان ادامه بدهند”.

شهلا نورزیی فعال مدنی در فراه میگوید:” ناامنی و مروج بودن سنت های حاکم در جامعه، شرایط کار کردن در رسانه ها را برای زنان بسیار دشوار ساخته است”.

وی اضافه نمود، هر چند تعداد زیادی از زنان علاقمندی زیاد به کار و فعالیت رسانه ای دارند، اما متاسفانه دیدگاه های ناپسند جامعه سبب گردیده که زنان به این مسلک تن در ندهند و نیز بانوانی که در رسانه ها فعالیت دارند، از کار کردن در این بخش دست بردارند”.

وحید سکوت مسوول کمیته خبرنگاران در فراه میگوید:” سنت های حاکم در جامعه باعث شده تا زنان نتوانند با هویت اصلی خود در رسانه ها کار نمایند”.

همچنان آقای سکوت یکی از دلایل این مشکل را عدم آگاهی مردم از بااهمیت بودن این مسلک برای زنان عنوان نموده، افزود:” تا هنوز افراد جامعه این را نپذیرفته اند که زنان هم میتوانند در رسانه ها کار و فعالیت چشمگیری داشته باشند. مردم عام اکثرا فکر میکنند کار کردن زنان در رسانه ها مایه شرم برای آنان میباشد”.

وی در ادامه افزود:” برای بیرون رفت از این چالش ها نیاز به آگاهی عامه، مبارزه در برابر فرهنگ های ناپسند و نیز ضرورت به زمان بیشتر داریم”.

این در حالی است که فراه یکی از ولایت های ناامن در کشور بوده و حضور زنان خبرنگار در رسانه های این ولایت خیلی محدود میباشد روی همین دلیل تعدادی از زنانی که در رسانه های این ولایت فعالیت میکنند از هویت اصلی خود استفاده نکرده و با نام مستعار فعالیت های گزارش دهی خود را ادامه می دهند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *