قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / مشکلات مالی، سد راه فعالیت رسانه ای زنان در غور

مشکلات مالی، سد راه فعالیت رسانه ای زنان در غور

غور

۲۸ می/۷ جوزا ۱۳۹۸

در کنار مشکلات مالی در رسانه ها، عرف و عنعنات ناپسند، جامعه سنتی، نبود امنیت و تهدید افراد مسلح ناشناس از جمله چالش هایی است که همواره خبرنگاران زن در غور از آن رنج میبرند.

در پهلوی آن نداشتن امتیاز یکی دیگر از مشکلاتی است که بانوان کمتر حاضر میشوند که به کار خبرنگاری رو بیآورند.

انجیلا شریفی یکی از خبرنگاران رادیو تلویزیون ملی غور میگوید که وی با آنکه مسوولیت یک فامیل به دوشش میباشد با آنهم حاضرشده است که با معاش کم به این وظیفه بپردازد، اما به گفته او یگانه دلیلی که خانم ها دست از کار رسانه ای  یرمیدارند نداشتن معاش و امتیاز ازسوی رسانه ها میباشد.

وی می افزاید:” نداشتن معاش مشکل کلان است حال مه ۵ هزار میگیرم ، کارمند قرار دادی هستم اما رسانه های خصوصی ۵ هزار هم ندارند که به خانم ها بدهند پس کس حاضر به کارکردن به رسانه نمیشود.”

مهریه (نام مستعار) خانمی است که یک سال پیش در یکی از رادیو های محلی غور کار میکرده است، او میگوید که وی با آنکه مورد تهدید قرار میگرفت با آنهم  کار خبرنگاری اش را ادامه میداد اما بعد از آنکه مسوولان رسانه به وی از عدم پرداخت امتیاز سخن گفته اند دیگر نتوانسته است که به این مسلک ادامه بدهد.

به گفتۀ وی:” مه مورد تهدید قرارمیگرفتم باز هم به قصه اش نبودم اما وقتی که پروژه رادیو خلاص شد به ما گفتند دگه معاش ندارین. مه هم به دلیل اینکه ده خانه مشکلات اقتصادی داشتیم، دست از این کار برداشتم.”

دختران زیادی درغور هستند که علاقمند کار خبرنگاری میباشند، اما آنان نیز از عدم پرداخت امتیاز از سوی رسانه ها حاضر به این کار نمیشوند .

نگار محصل سال سوم دانشکده زبان و ادبیات دری در دانشگاه غور، میگوید که وی علاقه خاص به کاری خبرنگاری دارد، اما به دلیل امتیاز ناچیز رسانه ها نمیتواند به این مسلک رو بیآورد.

اومیگوید:” معاشی که در بدل کار یک بانوی خبرنگار پرداخت میشود، پول بسیار کم است. زمانی که به رسانه ها مراجعه کنیم به ما معاش نمیتن. باز هم اگر بتن، ۲ الی ۳ هزار افغانی میگویند.”

معروف سیدی مدیر مسوول رادیو سرحد نیز این موضوع را میپذیرد و میگوید که آنان به دلیل نداشتن منابع مالی نمیتوانند برای کارمندانی که استخدام میکنند، حقوق بپردازند. او میگوید هنگامی آنان میتوانند برای کارمندان شان معاش بپردازند که نهادهای کمک کننده آنان را حمایت کند.

«‌ رسانه ها بعد از بیرون شدن نهادهای کمک کننده از افغانستان با مشکلات مالی فراوان دچار شدند که از آن جمله نمیتوانند برای خبرنگاران و کارمندان خود معاش و امتیاز مناسب را در نظر بگیرند. ما وقتی میتوانیم معاش مناسب بپردازیم که دونرها یا حمایت کننده های مالی ما را  ما کمک و معاونت مالی کتند.”

فخرالدین آریاپور ریس اطلاعات و فرهنگ ولایت غور نیز این موارد را تایید میکند و میگوید که عدم پرداخت حقوق و امتیاز در برابر کار رسانه ای یکی از مشکلاتی است که خانم ها کمتر به کار رسانه ای حضور پیدا میکنند.

« متاسفانه بگویم که رسانه ها در کشور ما با مشکلات زیاد اقتصادی روبروهستند و این کار باعث شده که بانوان حضور پیدا نکنند، ولی امیدواریم که رسانه ای بتوانند منابع مالی خوبی را  دسترس داشته باشند.”

گفتنی است که در سال های گذشته زنان زیادی در رسانه های محلی غور کارمیکردند اما به دلیل حقوق ناچیز دست از کار رسانه ای برداشته و به کارهای دیگر روآورده اند.

گزارش: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تیم انتخاباتی “تدبیر و توسعه” به کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها، پیوست

کابل ۱۵ سپتمبر و۲۴ سنبله ۱۳۹۸ تیم انتخاباتی  “تدبیر و توسعه” به رهبری داکتر فرامرز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *