قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / هژده درصد کارمندان رسانه ای بغلان، زنان اند

هژده درصد کارمندان رسانه ای بغلان، زنان اند

بغلان

۲۰ اپریل/ ۳۰ ثور ۱۳۹۸

الیاس اثر مسوول نهاد همکاری برای بهسازی جامعه در بغلان ، طی مصاحبه اختصاصی به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که به اساس سرویی که از سوی این نهاد صورت گرفته نشان می دهد که در حدود ۱۸ درصد کارمندان رسانه ای این ولایت را زنان تشکیل می دهند.

به گفتۀ آقای اثر:” در مجموع ۱۷ رسانه در این ولایت وجود داشته که تنها ۲۴ زن در این رسانه ها فعالیت دارند که دلیل کم رنگ بودن زنان در رسانه های این ولایت مشکلات امنیتی، برخورد های نادرست اجتماعی با خبرنگاران زن و نبود امتیازات کافی از سوی مسوولان رسانه ها می باشد.”

از چندین سال بدینسو بازار گرم رسانه ها و حمایت قانونی  از آن باعث شده تا زنان در بخش های مختلف رسانه ها فعالیت داشته باشند اما در این اواخر  به دلیل نا امنی، محدودیت های جامعۀ سنتی و نبود معاش کافی، شماری از خبرنگاران وظایف شان را ترک کرده اند.

ذکریا ناصری رییس اطلاعات وفرهنگ بغلان این مشکلات را پذیرفته می گوید که برای کاهش این مشکلات نیاز به کمک های مرکز است زیرا به گفتۀ وی حل مشکلات امنیتی از عهده این ریاست بالا است.

آقای ناصری می گوید:”  برای حل مشکلات  خبرنگاران تا آخرین حد تلاش خواهند کرد و صدای شان را تا مرکز خواهند رساند. وی همچنان می گوید که اگر رسانه ها به اساس قانون کار ، فعالیت شان را ادامه دهند هیچ مشکلی برایشان در آینده به وجود نخواهد آمد.

از سویی هم خبرنگاران زن ضمن تایید این مشکلات می گویند که بیشتر اوقات حتا مسوولان رسانه ها در برابر وظیفه شان سند تجربه کاری را برای شان نمی دهند.

فتانه متوکل یک تن از محصلان پوهنځی ژورنالیزم و یکی از خبرنگاران محلی در این ولایت که به تازگی از مسلکش کنار رفته است به  مرکز حمایت از ژورنالیست در افغانستان گفت ؛ با وجود این که تجربه کافی در رسانه ها دارد اما هیچ رسانه یی در برابر کار خبرنگاری برای وی معاش تعیین نمی کند.

به گفتۀ وی:” این کار باعث شده تا علاقمندی که نسبت به کار رسانه ای داشتم، کم شود و حالا دیگر نمی خواهم در رسانه ها بدون امتیاز مالی کارکنم.”

همچنان حلیمه وردگ مسوول انجمن زنان ژورنالیست افعان در بغلان می گوید که بخش مطبوعات ادارات دولتی را آقایان پیش میبرد. وی از این ادارات می خواهد که در بخش مطبوعات ادارات دولتی به زنان خبرنگار نیز سهم داده شود.

این در حالی است که از چندین سال بدینسو حکومت افغانستان برای تهداب گذاری آزادی بیان و توسعه و پیشرفت فعالیت های رسانی یی زنان تلاش کردند اما تا اکنون این چالش ها کاهش نیافته است.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *