قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / در رسانه های میدان وردگ سهم بانوان خبرنگار رو به کاهش است

در رسانه های میدان وردگ سهم بانوان خبرنگار رو به کاهش است

میدان وردک

۲۵ ثور ۱۳۹۸

رسانه های میدان شهر خانۀ همه است. هردو بخش جامعه زنان و مردان با داشتن طرفیت و توانایی های مسلکی می توانند در آن کار کنند.

طی هفده سال گذشته آزادی بیان و تقویت روند رسانه یی یکی از دست آورد های مهم پنداشته شده که به شمول کابل در برخی از ولایات تعداد زیادی از رسانه ها آغاز به فعالیت نمودند. اما میدان وردگ یکی از ولایاتی است که نسبت به دیگر ولایات عقب مانده شمرده می شود.

با وجود این که این ولایت در فاصله کم با پایتخت موقعیت دارد، اما به شمول تلویزیون ملی یک تعداد محدودی از رسانه های چاپی و شنیداری در آن فعالیت دارند.

فعلا در میدان وردگ به تعداد 10 تن از بانوان دست اندر کار رسانه ای مصروف کار استند. این در حالی است که در سال 1397 تعداد خبرنگاران  زن به 15 تن می رسید.

آمر معلومات ریاست اطلاعات و فرهنگ ، نجیب الله فکرمن نیز در رابطه به موضوع می گوید که نبود امنیت ، محدودیت های فرهنگی ، نبود برنامه های آموزشی جهت بلند بردن ظرفیت ها ، تبعیض های نژادی و جنسیتی ، موجودیت فرهنگ ندادن معلومات در ادارات دولتی و غیر دولتی و بسا موارد دیگر نیز است که سبب کاهش و ترک وظایف بانوان خبرنگار در میدان وردگ گردیده است.

از سویی هم وحیده ښکلې رییس امور زنان، عوامل کاهش حضور زنان در رسانه ها را عدم مسلکی بودن و موجودیت تبعیض نژادی و جنسیتی در ادارات دولتی و غیر دولتی عنوان می کند.

شریفه هوتک کارمند اسبق یکی از رسانه های شنیداری می گوید که نبود مصوونیت جانی و دادن امتیاز کم عامل کاهش بانوان خبرنگار بوده که حکومت و ادارات مربوطه این مشکلات را در نظر نگرفته است.

با وجود این که میدان وردگ با مرکز کابل در ۳۵ کیلو متری قرار دارد ، اما نبود امنیت مانع کار های بیشتر گردیده است. بیشتر رسانه ها در این ولایت برنامه های اجتماعی دارند که با وجود دست آورد های اندک باز هم این رسانه ها متعهد به این استند که مطابق اصول آزادی بیان و در چوکات ژورنالیزم برنامه های بیشتر را آماده سازند و در آن مشکلات جامعه را که مردم با آن رو برو استند انعکاس دهند.

گزارش : آسیه وردگ

تصحیح : مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تیم انتخاباتی “تدبیر و توسعه” به کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها، پیوست

کابل ۱۵ سپتمبر و۲۴ سنبله ۱۳۹۸ تیم انتخاباتی  “تدبیر و توسعه” به رهبری داکتر فرامرز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *