قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / حضور زنان در رسانه های پروان افزایش یافته است

حضور زنان در رسانه های پروان افزایش یافته است

 

پروان

۱۵ می/ ۲۵ ثور ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران و مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ در پروان می گویند که به دلیل برگزاری برنامه های آموزشی برای خبرنگاران زن، فعالیت نهاد های حامی خبرنگاران زن و ایجاد رسانه های تخصصی برای زنان، حضور زنان در رسانه های این ولایت افزایش یافته است.

سحر سیدخیلی یکی از خبر نگاران محلی در پروان می گوید که با وجود مشکلات امنیتی، اجتماعی و اقتصادی که فرا راه خبرنگاران زن وجود دارد، ولی با وجود آن هم به کار شان علاقه دارند. به گفتۀ سحر زنان به خصوص خبرنگاران در جامعه به دید منفی دیده می شوند و خیابان آزاری به یک چالش بزرگ برای خبرنگاران زن در این ولایت مبدل شده است ولی با وجود این مشکلات، زنان بیشتر تمایل به کار در رسانه ها را دارند.

همچنان سعیده نوری که سال های زیادی را وقف خبرنگاری کرده است می گوید که خبرنگاران زن برای حق مبارزه می کنند و کوشش می کنند صداهای خفته در جامعه را بلند کنند.

به گفتۀ وی :” به امید روزی که همه مسوولین، قدر کار خبرنگاران زن را بدانند و برای تشویق و ظرفیت سازی آنها کارهای جدی را انجام دهند.”

درهمین حال وحیده شهکار سخنگوی مقام ولایت پروان می گوید که در مقایسه با سال های گذشته نقش زنان در رسانه ها پر رنگ تر شده است. به گفته وی دلیل پر رنگ بودن حضور زنان در رسانه ها در مقایسه با سال های گذشته ایجاد رسانه های مخصوص برای زنان و فعالیت نهاد های حامی خبرنگاران زن است.

به گفته خانم شهکار رادیوی بانوان ( رادیوی مخصوص زنان در پروان) و فعالیت های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در این ولایت ، خود نشانۀ پیشرفت زنان در عرصۀ رسانه ها می باشد. وی همچنان می افزاید که خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن همواره کوشیده اند تا صدای مردم را بلند و صدای زنانی باشند که مورد خشونت قرار گرفته اند.

از سویی هم عبدالغفار رووفی آمر، ریاست اطلاعات و فرهنگ پروان در این زمینه می افزاید که حکومت تلاش کرده تا زنان در رسانه ها حضور پر رنگ داشته باشند و از این لحاظ برای این بانوان برنامه های ظرفیت سازی با همکاری نهاد های حامی خبرنگاران راه اندازی شده است.

وی می افزاید که برای حضور بیشتر زنان در رسانه ها، برنامه های ظرفیت سازی ، آگاهی دهی ، ورکشاپ های کوتاه مدت و میان مدت را به خاطر بلند بردن ظرفیت های زنان راه اندازی کرده ایم که تا دخترخانم ها تشویق شوند و همان جایگاهی را که آنها در جامعه دارند از طریق رسانه ها آنرا بدست بیاورند.

گزارش: روشنا خالد

تصحیح : مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر جلسه مشورتی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی

کابل ۲۱ جنوری/ اول دلو ۱۳۹۸ جلسه مشورتی، نظر‌خواهی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *