قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی

۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸

  شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در روز جهانی مطبوعات گفتند که مسوولان اداره محلی این ولایت با رسانه‌ها و خبرنگاران در دادن اطلاعات به موقع همکاری نه نموده و آنهارا به دید یک رقیب تخریب گرمی نگرند.

محمد رجا یک تن از خبرنگاران و فعال رسانه ا‌ی در محفلی که به مناسبت تجلیل از روزجهانی مطبوعات و قلم در نیلی مرکز دایکندی برگزار شده بود، طی سخنانش گفت که از عمر مطبوعات در دایکندی ۱۴ سال می‌گذرد، اما از اوایل تاسیس تا اکنون رسانه‌ها و خبرنگاران همواره از سوی مسوولان اداره محلی دایکندی مورد بی اعتنایی قرار داشته و شماری از مسوولان دولتی به رسانه ها و خبرنگاران به عنوان یک رقیب می نگرند.

رجا در ادامه افزود، رسانه‌ها در این مدت در راستای تنویر اذهان عامه، مبارزه با فساد و حکومتداری خوب نقش موثر را بازی نموده اند.

ازسوی دیگر، رضا واحدی مدیر مسوول رادیونسیم کارکردهای ریاست اطلاعات وفرهنگ دایکندی را در جهت حمایت و پشتیبانی از خبرنگاران به انتقاد گرفته و می‌گوید که این اداره با گذشت ۱۴ سال از عمر مطبوعات تا اکنون معلومات دقیق از فعالیت و تاریخچه رسانه های این ولایت را در دست ندارد.

وی گفت، خبرنگاران در این ولایت با چالش‌های چون: عدم دسترسی به موقع اطلاعات، توهین وتحقیر، لت وکوب و بعضی مشکلات دیگر روبرو اند، اما ادارات مسوول در راستای حل قضایای خشونت علیه خبرنگاران هیچ کاری را انجام نداده اند.

از سوی دیگر، محمدعلی ارزگان معاون ولایت دایکندی آزادی بیان را یکی از مهمترین دست آوردهای کشور در طی ۱۷ سال اخیر بیان نموده ، گفت که خبرنگاران و رسانه های دایکندی در جریان سال های گذشته در بخش های مختلف دست آوردهای خوبی داشته و صدای رسای مردم این دیار بوده اند. وی گفت، اداره محلی متعهد است که در راستای تامین امنیت شغلی و جانی خبرنگاران گام های جدی را بردارند.

در همین حال، محمدحسین سیرت رییس اطلاعات وفرهنگ دایکندی می‌گوید که در جریان ۱۴ سال گذشته نزدیک به ۲۰ رسانه چاپی در این ولایت چند صبحی نشرات داشتند و بعد از مدتی از نشرات باز ماندند، حالا یک یا دو رسانه چاپی دولتی در این ولایت به شکل نیمه جان فعالیت دارند.

وی نداشتن بودجه، دخالت احذاب سیاسی و زورگویان را در نشرات رسانه ها، عدم دسترسی به اطلاعات، توهین وتحقیر اهل رسانه ها را از دلایل بازماندن فعالیت رسانه های چاپی بیان داشت.

قابل ذکر است که حالا در دایکندی دو رسانۀ چاپی و ۵ رسانۀ شنیداری ودیداری خصوصی ویک استیشن رادیو تلویزیون ملی فعالیت دارند.

گزارش: رحیمه خاوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر جلسه مشورتی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی

کابل ۲۱ جنوری/ اول دلو ۱۳۹۸ جلسه مشورتی، نظر‌خواهی پیرامون مسوده پالیسی رسانه‌های همگانی روز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *