قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن از آزار و اذیت جنسیتی شاکی اند

خبرنگاران زن از آزار و اذیت جنسیتی شاکی اند

 بغلان

۸ می /۱۸ ثور ۱۳۹۸

در کنار تهدیدات امنیتی، نبود امکانات درست در ساحه کاری و دیدگاه های منفی در مورد کار زنان در رسانه ها، آزار و اذیت جنسیتی از جمله چالشی است که خبرنگاران زن در بغلان با آن مواجه اند.

نظر به گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در این ولایت ۳ تلویزیون، ۹ رادیو، ۵ رسانه چاپی و ۴ رسانه آنلاین وجود دارد، اما بنابر گفته های خبرنگاران زن در این ولایت، به سبب دید منفی جامعه در قبال رسانه ها آنها نمی توانند در پرده های تلویزیون ظاهر شوند.

از این رو بیشتر خبرنگاران زن در رسانه های صوتی و چاپی مشغول کار اند. فتانه متوکل گوینده خبر رادیو فرحت ضمن تایید این مشکلات ، به خبرنگار ولایتی مرکز گفت که خبرنگاران زن در محیط و ساحۀ کاری با خشونت ها و آزار و اذیت های جنسیتی روبرو هستند.

وی افزود :” در بسیاری از موارد بانوان خبرنگار که با خشونت روبرو می شوند این موضوع را با خانواده و یا مسوولان دفتر شان در میان نمی گذارند، زیرا ترس اخراج شدن از وظیفه و از دست دادن آبرو و عزت شان را دارند.

چون در کشور سنتی همچو افغانستان در هر موضوع انگشت انتقاد به سوی زنان گرفته می شود. از سویی هم عاطفه ملک زاده یکی دیگر از خبرنگاران که سال های پیش در یکی از رسانه های این ولایت فعالیت داشت و مدتی می شود که کارش را ترک نموده است، می گوید که با وجود مشکلات اقتصادی و سنتی بودن جامعه ، به سبب عشق و علاقه ای که به کار گزارشگری داشت به کار خود ادامه می داد ، ولی یگانه دلیلی که او را از این مسلک دور ساخت، آزار و اذیت ها در محیط کاری وی بود.

در همین حال نورگل اندړوال مدیر مسوول ولایتی سایت هنداره که یکی از رسانه های آنلاین در این ولایت می باشد ، ضمن ابراز این که این خانم ها و آقایان کار مشابه را در رسانه انجام می دهند و زحمات یکسانی را متقبل می شوند پس در این صورت باید محیط مناسب و امکانات مشابه برای شان مد نظر گرفته شود.

به گفتۀ آقای اندړوال ؛ آمار آزار و اذیت ها در برابر زنان در محیط کاری نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و خبرنگاران زن بیشتر در ساحۀ کاری مورد آزار و اذیت های جنسیتی قرار می گیرند.

در همین حال حلیمه وردگ مسوول انجمن زنان ژورنالیست افغان در بغلان آزارگری ها را در رسانه های این ولایت معضل بزرگ عنوان کرده می گوید که نهاد های حامی خبرنگاران بخصوص نهاد هایی که در راستای حمایت از خبرنگاران زن کار می کنند ، باید برای کاهش این چالش ها راهکار های عملی را روی دست گیرند.

خانم وردگ یکی از دلایل ازدیاد این معضله را ، عدم آگاهی خبرنگاران و کارکنان زن در رسانه ها از قوانین عنوان نموده می گوید که برای این بانوان برنامه های آموزشی دایر شود تا آنها از قوانین آگاه شوند و بتوانند با برخورد با چنین مشکل از خود دفاع نموده و شکایت خود را ثبت نمایند. به گفته وی:” دفتر CSIO یا موسسه (برای بهسازی جامعه ) چنین ورکشاپ را در چند روز گذشته برای ۲۴ تن خبرنگار زن دایر نمود که این برنامه روی موضوعات قانون منع خشونت علیه زنان بخصوص آزار و اذیت، آزادی ها و اختیارات زنان در محیط کار نظر به قوانین نافذۀ کشور، بحث و تبادل نظر صورت گرفت که چگونه بانوان خبرنگار در پیشبرد کار خود محتاط بوده و از خطرات احتمالی آزار و اذیت جنسی خود را در امان نگهدارند.

این در حالی است که بغلان یکی از ولایات ناامن بوده و حضور زنان در کارهای بیرون از خانه به خصوص در رسانه ها محدود می باشد و کمتر از خانواده ها دختران شان را اجازه می دهند تا در این عرصه فعالیت نمایند.

گزارش: آمنه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

به ادامه کمپاین های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به گفتگوی های روند صلح

بیش از ۱۰  تن از مسوولان رسانه ها با امضا در بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *