قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / مشکلات اقتصادی در رسانه ها فعالیت خبرنگاران زن را محدود نموده

مشکلات اقتصادی در رسانه ها فعالیت خبرنگاران زن را محدود نموده

فراه

۵ می/ ۱۵ ثور ۱۳۹۸

بنابر گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، در کنار مشکلات گوناگونی که خبرنگاران زن در فراه دارند، عدم پرداخت معاشات مناسب سبب شده است که حضور بانوان در رسانه های این ولایت محدود گردد.

مشکلات اقتصادی رسانه ها سبب شده است تا اکثریت خبرنگاران زن فعالیت های ژورنالیستی را ترک نموده و به نهاد های دیگر جهت دریافت امتیاز مناسب مراجعه نمایند.

مهسا محمدی خبرنگار یکی از رسانه های محلی ، ضمن تایید این موضوع می گوید که پایین بودن معاشات و یا هم نبود امنتیازات مالی برای خبرنگاران زن از جمله مشکلاتی اند که سبب شده ؛ حضور بانوان در رسانه ها کمرنگ گردد.

وی می گوید: ” معاشی که در بدل کار یک بانوی خبرنگار پرداخته می شود ، پول ناچیز و خیلی کم است و زمانیکه یک بانو به یک رسانه جهت دریافت شغل مراجعه می کند برایش ۲ یا ۳ هزار در یک ماه پیشنهاد می شود و به همین دلیل بانوان خبرنگار به دفاتر دیگر در خواست می دهند تا امتیازات بهتر را بدست بیاورند.”

از سویی هم مهری مهربان یکی از خبرنگاران دیگر می گوید که نبود امکانات مادی و پایین بودن معاشات در رسانه های محلی این ولایت سبب کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه های این ولایت شده است.

به گفتۀ بانو مهربان:” خبرنگاران زن از رضا کاری خسته شده اند و علت کمرنگ بودن حضور زنان در رسانه ها نبود امکانات و حمایت مادی می باشد.”

سوسن صمیمی خبرنگار دیگر محلی در فراه که سال های زیادی را صرف کار در رسانه ها کرده است، به تازگی از این مسلک فاصله گرفته و علت آنرا نبود امتیازات مادی در رسانه ها عنوان می کند. او می فزاید:” نبود امکانات مادی و بودجه، عدم پرداخت معاشات به موقع در رسانه ها مرا وادار ساخت تا از کارم دست بکشم.”

فرحناز عظیمی مدیر آژانس باختر نیز ضمن تایید این مشکلات می گوید که پایین بودن سطح اقتصاد در رسانه ها مشکلاتی است که دختران کمتر به این مسلک رو می آورند .

وی همچنان افزود که کار در رسانه های فراه به صورت معیاری نبوده و با کارمندان موقع استخدام قرار داد صورت نمی گیرد ، از اینرو مصوونیت شغلی وجود ندارد و هر وقت که مسوولان بخواهند کارمندان را اخراج می کنند و یا به عنوان دوره آزمایشی برای آنان امتیاز تعیین نمی کنند. به گفتۀ خانم عظیمی اگر سهولت های کاری، امتیاز مناسب و ترانسپورت برای خبرنگاران زن در رسانه ها مهیا شود، علاقمندی و حضور خبرنگاران زن در این عرصه بیشتر خواهد شد.

از سویی هم فاضل فیاض رییس اطلاعات و فرهنگ فراه ضمن تایید این موارد می گوید که عدم پرداخت امتیاز در برابر کار رسانه ای، یکی از مشکلات اساسی خبرنگاران زن می باشد که فعالیت آنها را در رسانه ها کمرنگ ساخته است.

به گفتۀ آقای فیاض:” رسانه های ولایت فراه با کمبود بودجه مالی رو به رو هستند و عاید زیادی ندارند تا نیاز های کارمندان خود را برآورده سازند.” حضور کمرنگ بانوان در رسانه های محلی در حالی مطرح می شود که کمبود بودجه در رسانه ها چالش بزرگ در برابر کار خبرنگاری بانوان عنوان گردیده است.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

به ادامه کمپاین های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به گفتگوی های روند صلح

بیش از ۱۰  تن از مسوولان رسانه ها با امضا در بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *