قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / روز جهانی مطبوعات و چالش های فرا راه خبرنگاران زن

روز جهانی مطبوعات و چالش های فرا راه خبرنگاران زن

کابل

۳ می/ ۱۳ ثور ۱۳۹۸

روز جهانی مطبوعات در حالی در افغانستان تجلیل می شود که خبرنگاران زن به مشکلات امنیتی، اجتماعی، سنتی و اقتصادی در کشور، رو برو هستند.

سوم ماه می برابر است به روز جهانی مطبوعات در حالی از سوی ادارات مختلف دولتی و خصوصی تجلیل می‌شود که شماری از خبرنگاران زن در افغانستان وظایف شان را ترک کرده و به دیگر مسلک ها رو آورده اند.

عاطفه ملک زاده یکی از خبرنگاران در بغلان که سال های پیش در یکی از رسانه های این ولایت فعالیت داشت و مدتی می شود کارش را ترک نموده است. وی می گوید که با وجود مشکلات اقتصادی و سنتی بودن جامعه به کارش ادامه میداد ولی یگانه دلیل که وی را از این مسلک دور ساخت، آزار و اذیت های جنستی که در محیط کاری وی وجود داشت، می باشد.

از سوی هم مشکلات اقتصادی در این اواخر دامن گیر اکثریت رسانه ها شده که این موضوع سبب گردیده است تا خبرنگاران کار در رسانه ها را ترک نمایند.

سوسن صمیمی خبرنگار محلی در فراه که سال های زیادی را صرف کار در رسانه ها کرده است، وی به تازگی از این مسلک فاصله گرفته و علت آنرا نبود امتیازات مادی در رسانه ها عنوان می کند و می فزاید:” نبود امکانات مادی و بودجه، عدم پرداخت معاشات به موقع در رسانه ها مرا وادار ساخت تا از کارم دست بردارم.”

از سوی هم مسوولان شماری از رسانه‌ ها در کشور این مشکلات را تأیید نموده می گویند که علت اصلی این مشکلات ناامنی های روز افزون، عدم توجه حکومت به رسانه‌ ها و مشکلات اقتصادی‌ است که سبب شده خبرنگاران وظایف شان را ترک کنند.

فرحناز اعظیمی مدیر آژانس باختر در فراه میگوید که پایین بودن سطح اقتصادی و نبود بودجه در رسانه ها از جمله مشکلاتی است که دختران کمتر به این مسلک روی می آورند.

وی همچنان افزود که کار در رسانه های فراه به صورت معیاری نبوده و با کارمندان موقع استخدام  قرار داد صورت نمیگیرد از اینرو مصوونیت شغلی وجود ندارد و هر زمانی که مسوولان بخواهند کارمندان را اخراج میکنند و یا به بهانۀ دوره آزمایشی برای آنان امتیاز تعیین نمی کنند.

از سوی هم نهاد های حامی رسانه ها ضمن تایید این مشکلات می گویند که شماری از خبرنگاران زن طی یک سال گذشته نظر به دلایل گوناگون وظایف شان را ترک کرده اند.

با این حال جمیل وقار مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در غزنی مشکلات می گوید که کاهش چشمگیر زنان در رسانه های این ولایت سبب نگرانی نهاد های حامی خبرنگاران شده است.

این در حال است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغاستان سال قبل ( ۱۰ مارچ ۲۰۱۸) یافته های نزیک به کاملی را از شمار زنان در رسانه های کشور منتشر کرد.

که بنابر این یافته ها در رسانه ها ۱۶۹۶ زن  به کار مشغول اند که ۷۶۴ تن از آن‌ها مسلکی هستند. این یافته‌ها تأیید می ‌کنند که تمرکز اصلی خبرنگاران در کابل و سپس بلخ وهرات است.

بنابر این این گزارش حضور ژورنالستان زن در رسانه‌ های کشور به خصوص در ولایات در دو سال گذشته کمتر  شده است.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان ۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹ گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *