قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / روز جهانی مطبوعات در بغلان تجلیل گردید

روز جهانی مطبوعات در بغلان تجلیل گردید

بغلان

۳ می/ ۱۳ ثور ۱۳۹۸

از سوم می (روز جهانی مطبوعات) در نبود مسوولان ادارات دولتی ، با اشترک شماری از خبرنگاران طی کنفرانس مطبوعاتی در بغلان تجلیل به عمل آمد.

دراین نشست ، خبرنگاران مسوولان ادارات دولتی را به ندادن اطلاعات به موقع به خبرنگاران متهم کرده و گفتند که طی یک سال گذشته هیچ یکی از قضایای خشونت علیه خبرنگاران در این ولایت از سوی مسوولان ادارات دولتی بررسی نشده است.

از سویی هم نهاد های حامی خبرنگاران زن در این کنفرانس ، ضمن تایید این که طی یک سال گذشته هیچ یک از قضایای خشونت علیه خبرنگاران زن در محیط کار بررسی نشده ، گفتند که حتا آنان از عدم دسترسی اطلاعات به موقع توسط ریاست اطلاعات و فرهنگ نیز شاکی اند.

در همین حال حلیمه وردک مسوول انجمن زنان ژورنالیست ، ضمن تبریکی روز جهانی مطبوعات به تمام خبرنگاران گفت که همه ساله روز مطبوعات در نبود مقامات دولتی ریاست اطلاعات و فرهنگ، تنها میان خبرنگاران تجلیل می گردد و به گفتۀ وی:” این عمل به نحوی عدم همکاری ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان را با رسانه ها و خبرنگاران نشان می دهد.”

از سویی هم نورگل اندړوال مسوول مرکز هماهنگی ژورنالیستان در این نشست گفت که روز جهانی مطبوعات در کشور در حالی تجلیل می شود که خشونت ها در برابر خبرنگاران نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و قضایای این خشونت ها توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ بررسی نمی گردد. به گفتۀ آقای اندړوال:” شش ماه قبل از سوی قومندان امنیه این ولایت تهدید شده ام و تا حال به شکایتم رسیدگی نشده است.”

ملک خالد صدیقی سرپرست پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون بغلان ضمن قدردانی از فعالیت های خبرنگاران زن گفت که برای ظرفیت سازی و رشد خبرنگاران زن کار کردهای عملی صورت نگرفته است و این امر باعث می شود تا آنها نتوانند در عرصۀ کار رسانه ای پیشرفت نمایند.

در همین حال ذکریا ناصری که به تازگی به ریاست اطلاعات و فرهنگ بغلان گماشته شده است طی مصاحبه اختصاصی به خبرنگار مرکز گفت که هر اداره مسوول است تا معلومات را به متقاضی اطلاعات به خصوص برای خبرنگاران به سر وقت ارایه کند.

وی ضمن تایید مشکلات، به خبرنگاران ، بخصوص خبرنگاران زن وعده سپرد که برای حل مشکلات و خواسته های شان کارها و اقدامات جدی را روی دست خواهد گرفت . گفتنی است که به سبب مشکلات اقتصادی شمار زیادی از رسانه ها در بغلان از فعالیت باز مانده اند و اگر مسوولین دولتی هزینۀ برق و مالیات را بر رسانه ها کم نکند امکان بسته شدن رسانه های دیگر نیز وجود دارد.

گزارش: آمنه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان ۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹ گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *