قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / حضور گستردۀ زنان در لویه جرگه مشورتی صلح

حضور گستردۀ زنان در لویه جرگه مشورتی صلح

کابل

۲ می /۱۲ ثور ۱۳۹۸

زنان اشتراک کننده در روز سوم لویه جرگه مشورتی صلح، ضمن حمایت از این جرگه  می گویند که از صلح حمایت می کنند ولی از دست آوردهای هژده سالۀ شان نمی گذرند.

در کنار مردان شماری از زنان نیز از مناطق دور و نزدیک کشور برای شرکت در این جرگه آمده اند و توقع دارند که این جرگه در راستای تامین صلح در کشور مفید واقع شود.

رحیمه نیازی که از ولسوالی سید کرم پکتیا که در این جرگه اشتراک نموده است، می‌گوید امید دارد که این جرگه در زمینه صلح با طالبان مفید تمام شود.

او می افزاید:” اقوام از ۳۴ ولایت کشور به علاقه ‌مندی زیاد آمده اند، ما امید داریم که این جرگه یک نتیجه مثبت داشته باشد.

رحیمه می گوید که پیش از این بحث های در دوحه و ابوظبی با نماینده های طالبان در باره صلح افغانستان صورت گرفته اما نتیجه نداشته است و به گفتۀ وی، ممکن  است لویه جرگه مشورتی صلح پر از دستاورد باشد.

لیلا نیز از ولسوالی نورکرام نورستان برای شرکت این جرگه آمده‌است. میگوید: “به این امید از ولایت نورستان آمده ام که صلح در افغانستان صورت گیرد، ما باید صدای خود را بلند کنیم، که صلح می‌خواهیم، جنگ بس است و قابل تحمل نیست، وضعیت در نورستان خراب است، زنان نمی‌توانند بگونه آزاد و آسان زنده‌گی نمایند.”

از سوی هم محمد عمر داوودزی رییس شورای عالی صلح طی سخنانش هنگام افتتاح لویه جرکه مشورتی صلح که به تاریخ ۹ ثور ۱۳۹۸ در خیمه لویه جرگه آغاز گردید گفت که ۳۲۰۰ تن از مرکز، ولایات در این جرگه اشتراک نموده اند که  ۳۰ در صد آنرا زنان تشکیل می دهد.

گفتنسیت که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به تاریخ ۲۴ جدی ۱۳۹۸ طی بیانیه مطبوعاتی نگرانی خود را از روند مذاکرات صلح با طالبان شریک ساخت.

طی این بیانیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست نگرانی خود را از خاموش بودن و نپرداختن به تامین ارزش های دموکراسی از جمله تضمین آزادی رسانه ای، آزادی بیان و تامین و تضمین حقوق و امنیت روزنامه ‌نگاران بخصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات  صلح اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ تن از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی از مرکز و ولایات با امضاء به پای این بیانیه نگرانی شان را در رابطه به روند گفتوگو های صلح شریک ساختند و گفتند که دست آورد های هژده سالۀ زنان  در عرصه های اجتماعی و فرهنګی نباید قربانی این مذاکرات گردد.

گزارش: بهشته ایوبی

مطلب پیشنهادی

آغاز نشست بین‌الافغانی دوحه و نگرانی‌های خبرنگاران زن از نتایج این مذاکرات

کابل ۱۴ سپتامبر/۲۴ سنبله ۱۳۹۹ تعدادی از خبرنگاران زن ضمن ابراز امیدواری در خصوص گفتگوهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *