قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نخستین سالروز جان باختن ۱۰ خبرنگار در افغانستان

نخستین سالروز جان باختن ۱۰ خبرنگار در افغانستان

کابل

۳۰ اپریل/ ۱۰ ثور ۱۳۹۸

نهاد های حامی خبرنگاران در نخستین سالروز جان باختن ۱۰ خبرنگار که در حملات جداگانۀ دهم ثور سال قبل جان باختند، گفتند که تا هنوز عاملان این رویداد ها شناسایی نشده است.

کمیته هماهنگی خبرنگاران افغانستان با گرامی ‌داشت از نخستین سالروز جان‌ باختن ۱۰ خبرنگار در کابل می ‌گوید که برخی حلقات خاص از نام این خبرنگاران سوء استفاده می‌کنند.

یک سال پیش در همین روز در دو حمله پیهم انتحاری در ساحه شش درک کابل ۲۶ تن به شمول ۹ خبرنگار و کارمند رسانه جان باختند و ۴۹ نفر دیگر به شمول چهار خبرنگار زخمی شدند.

این حمله مرگبارترین حمله برای خبرنگاران در سال گذشته خوانده شده است. پس از آن نیز در حملات انفجاری در کابل شماری از خبرنگاران کشته و زخمی شدند.

کمیته هماهنگی خبرنگاران امروز با گرامی ‌داشت از این روز، از افزایش بی‌سابقه ‌ی خشونت علیه خبرنگار ابراز نگرانی می‌کند.

این کمیته با نشر اعلامیه‌ ای از طرفین درگیر جنگ در کشور خواست که برای تامین مصوونیت خبرنگاران ساز و کار مشخصی روی دست گیرند.

اعضای کمیته هماهنگی خبرنگاران افغان، شماری از حلقات خاص را به سوء استفاده از نام این کشته‌ شدگان متهم کرده و از نهادهای داخلی و بین‎المللی خواستند که برای کمک، به طور مستقیم با خانواده‌های این خبرنگاران در تماس شوند.

این کمیته همچنان خواستار رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران از سوی دولت افغانستان و حل مشکلات در عرصه دسترسی به اطلاعات شد.

این در حالی است که در این حملات ۹ خبرنگار و تصویربردار به شمول بانو درانی شهید و ۵ تن دیگر شان زخم برداشتند و همچنان خبرنگار رادیو تلویزیون بی بی سی در خوست از طرف افراد ناشناس عصر این روز به شکل مرموز توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسید.گفتنیست که برا اساس آمار های نهاد های حامی خبرنگاران سال قبل ۲۰  خبرنگار به شمول یک خبرنگار زن  به صورت هدفمندانه کشته شدند.

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان ۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹ گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *