قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تنها پنج زن در بخش های تخنیکی رسانه های هرات کار می کنند

تنها پنج زن در بخش های تخنیکی رسانه های هرات کار می کنند

 

هرات

۲۲ اپریل/۲ ثور ۱۳۹۸

مسوولان رسانه ها در هرات می گویند که بخش تخنیکی در رسانه ها به صورت عموم توسط مردان پیش برده می شود و تنها پنج خانم در بخش های تخنیکی رسانه ها کار می کنند.

خبرنگاران زن در هرات نبود فرصت های آموزشی مسلکی ، در بخش های تخنیکی رسانه ها را دلیل عمدۀ این چالش عنوان می کنند. در همین حال فریبا آرام یک تن از خبرنگاران محلی، ضمن تایید این موضوع می گوید که نبود فرصت های آموزشی در این زمینه برای زنان و عدم باورمندی مدیران رسانه ها به کار زنان در بخش تخنیک ، یکی از دلایل عمده حضور کمرنگ زنان در این عرصه شده است.

به گفتۀ فریبا ؛ بیشتر مدیران رسانه ها بر این باوراند که یک خبرنگار زن تنها می تواند دربخش گردانندگی برنامه های تفریحی کار کند، اما در بخش های دیگر، مانند بخش تخنیک کار کرده نمی تواند.

از سویی هم مسوولان نهادهای صنفی حمایت از حقوق خبرنگاران نیز پایین بودن سطح تحصیلی را در پوهنتون های هرات، یکی از دلایل عقب ماندگی بانوان در این عرصه عنوان کرده، می گوید که بانوان بنابر نداشتن مهارت استفاده از وسایل تخنیکی رسانه ها ، کمتر علاقه دارند تا در این بخش کار کنند.

ملکه محمود زاده نماینده نهاد بانوان خبرنگار، از مسوولان رسانه های محلی در این ولایت می خواهد تا با اعتماد نمودن به زنان خبرنگار، اجازه دهند تا آنها بیشتر در بخش های تخنیکی فعالیت نمایند.

ملکه می گوید:” برای کار عملی در پوهنتون بسیار کم وقت داده می شود و در یک سمستر هفته ای یک روز برای کار عملی تخنیک مشخص گردیده که در آن ساعت هم به خاطر موجودیت تعداد زیاد محصلان ، امکان یاد گیری برای تمام آنها نیست.

اما مسوولان رسانه های محلی در هرات کم علاقه گی خود زنان را دلیل عمدۀ این موضوع می دانند. از همین رو حبیب الله فراهی مدیرمسوول تلویزیون محلی عصر می گوید که در جریان هشت سال گذشته ؛ هیچ زنی برای کار در بخش تخنیک به آنها مراجعه نکرده است.

از سوی دیگر سیدمنیرسادات مسوول مرکزعملیات رسانه ای پوهنتون هرات می گوید :” یکی از دلایلی که زنان کمتر در بخش تخنیک رسانه ها سهم می گیرند، ساعات کاری آن است که اکثرا کارمندان بخش تخنیکی در شفت شبانه نیز کار می کنند و زنان به دلایل متعددی نمی توانند از طرف شب در دفتر کار کنند.”

آقای سادات می گوید که پوهنځی ژورنالیزم هرات تمامی مضامین و آموزش های عملی کار در بخش تخنیک رسانه ها را دارا است و همواره برای محصلان تدریس می شود. این گفته ها در حالی بیان می شود که به گفتۀ مسوولان رسانه ها، هم اکنون در حدود پنج خانم در بخش های اساسی تخنیک رسانه ای در ولایت هرات کار می کنند.

گزارش: معصومه

حیدری تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *