قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نهاد های حامی خبرنگاران: خشونت‌ها علیه خبرنگاران افزایش یافته است

نهاد های حامی خبرنگاران: خشونت‌ها علیه خبرنگاران افزایش یافته است

کابل

۱۹ اپریل/ ۳۱ حمل ۱۳۹۸
دومین کنفرانس ملی تحقیقی خبرنگاران از سوی مرکز خبرنگاری تحقیقی “پیک” امروز شنبه (۳۱ حمل) در کابل راه اندازی شد. در این کنفرانس شماری از نهادهای حامی رسانه‌ها، اعضای کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات و مقام‌های دولتی حضور داشتند.
نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران در این کنفرانس گفتند که خشونت‌ها و تهدیدها بر علیه خبرنگاران افزایش یافته و ۶۰ درصد این خشونت‌ها زمان کسب اطلاعات صورت می‌گیرد.
صدیق‌الله توحیدی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران گفت که بعد از سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون چالش‌ها فرا راه خبرنگاران وجود داشته و با گذشت زمان محدودیت‌ها بر خبرنگاران، افزایش یافته است.

به گفتۀ آقای توحیدی: “کار خبرنگاری تحقیقی در افغانستان دشوار و هزینه‌ بر است، زیرا هر گزارش تحقیقی مبنی بر افشای فساد می‌باشد. کار روزنامه‌نگاری تحقیقی بعد از توشیح قانون حق دسترسی به اطلاعات آغاز شد اما به خاطر تهدید جانی رسانه‌های کم‌ت ر برای تحقیق علاقه‌مندی نشان می‌دهند.”

به گفته وی، عدم مصونیت و تهدیدهای امنیتی بزرگ‌ترین مانع کار گزارش‌گران تحقیقی و سایر خبرنگاران اند و آنان از مصونیت کاری شان اطمینان ندارند.

توحیدی افزود: “۶۰ درصد خشونت‌ها زمانی صورت می‌ گیرد که خبرنگار طالب معلومات می‌شود. اکثر خبرنگاران هنگام مراجعه برای کسب اطلاعات مورد توهین و خشونت قرار گرفته اند، و مقام‌های دولتی قانون دسترسی به اطلاعات را مورد تطبیق قرار نداده‌اند.”

در همین حال، زهرا موسوی عضو کمیسیون دسترسی به اطلاعات در نشست امروز گفت، باوجود قانون دسترسی به اطلاعات، هنوز هم فرهنگ محرمیت اطلاعات در ادارات حکومتی پابرجا است.

خانم موسوی افزود: “ادارات حکومتی خود را مالک اطلاعات می‌دانند و این مساله همواره در تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات مشکل ایجاد می‌کنند.”

از سوی هم، سید فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: “شکی نیست که مراجع اطلاع ‌دهی حکومت مشکلات جدی دارند؛ اما حکومت اراده قوی دارد که اطلاعات را در دسترس مردم قرار دهد.”

آقای سانچارکی همچنان تاکید کرد که در نهادهای دولتی ظرفیت لازم وجود ندارد و تلاش‌ها جریان دارد تا مراجع اطلاع‌رسانی حکومت مدرن و معیاری شوند؛ تا هنوز ۶۰ اداره ارزیابی و نتایج آن به کمیته دولت‌داری باز ارگ ریاست جمهوری گزارش شده تا در این ادارات ظرفیت سازی صورت گیرد.

او با تایید نارسایی‌ها در بخش اطلاع رسانی در حکومت گفت که عدم آگاهی خبرنگاران از نحوه کسب اطلاعات نیز در برخی موارد سبب بروز مشکل شده است. به گفته او، در برخی موارد گزارش‌های منتشر می‌شود که پیچیده است و اتهاماتی را ایجاد می‌کنند.

مطلب پیشنهادی

گسترش ویروس کرونا و قرنطینه سراسری عامل بیکار شدن خبرنگاران زن در بغلان

بغلان ۲۷ اپریل/۸ ثور۱۳۹۹ گسترش ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های سرتاسری از سوی وزارت داخله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *