قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن از نبود برنامه های آموزشی مسلکی شاکی اند

خبرنگاران زن از نبود برنامه های آموزشی مسلکی شاکی اند

۱۷ اپریل/ ۲۸ حمل ۱۳۹۸

شماری از خبرنگاران زن در فراه از نبود برنامه های آموزشی مسلکی شاکی اند و می گویند که عدم دسترسی آنها به برنامه های آموزشی مسلکی سبب شده، تا خانم ها کمتر در رسانه ها فعالیت داشته باشند.

فاطمه حجب گوینده در یکی از رسانه های محلی ، ضمن تایید این موضوع می گوید که چالش های زیادی سد راه بانوان خبرنگار وجود دارد. اما با وجود آن هم علاقمندی خانم ها در کار رسانه ای بیشتر است ولی مسلکی نبودن آنها باعث شده تا نتوانند در رسانه ها به درستی فعالیت نمایند. به گفته بانو حجب ؛ بیشتر بانوانی که در رسانه ها کار می کنند، تجربه کافی و سند مسلکی ندارند به همین سبب، تنها برنامه های تفریحی را پیش می برند.

خانم حجب افزود:” برگزاری برنامه های آموزشی مسلکی در عرصۀ ژورنالیزم برای زنان سبب می شود که به مهارت های شان افزوده شود و روی آینده شغلی شان تاثیر مثبت داشته باشد.”

همچنان مهسا محمدی یکی از خبرنگاران دیگر در این رابطه می گوید که خبرنگاران زن در فراه نمی توانند به صورت

مسلکی کار خود را در رسانه ها انجام دهند. آنها نیاز به برنامه های آموزشی دارند و باید برای آنها ورکشاپ های خبرنگاری تدویر گردد.

از سویی هم شبنم فطرت فعال مدنی و حقوق زن ، ضمن تایید بر نبود برنامه های آموزشی و فرصت های تحصیلی برای زنان گفت که فراه یکی ولایات ناامن در کشور است که وضعیت زنان هنوز بهتر نشده است. به گفتۀ وی بانوان خبرنگار جهت پیش برد کارهای مسلکی شان به برنامه های آموزشی نیاز مبرم دارند ، زیرا آنها تاکنون نتوانسته اند به فرصت های آموزش مسلکی دست یابند.

وی افزود: ” بانوان خبرنگار کمتر به برنامه های آموزشی دسترسی دارند. چون در فراه برنامه های آموزشی مسلکی برای بانوان خبرنگار خیلی کم برگزار می شود. در حالی که برگزاری این گونه برنامه ها برای بانوان خبرنگار مهم است.”

همچنان بنیامین بارز رییس اطلاعات و فرهنگ یکی از دلایل کمرنگ بودن بانوان در رسانه ها را پایین بودن ظرفیت

مسلکی خود بانوان عنوان کرده می گوید که وزارت اطلاعات و فرهنگ با همکاری نهاد های حامی خبرنگاران همواره کوشیده است تا در عرصۀ ظرفیت سازی خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن کاکرد های عملی داشته باشند.

نامبرده افزود:” اداره اطلاعات و فرهنگ هم روی مسلکی شدن خبرنگاران تاکید دارد و چندی قبل یک ورکشاپ به نام اساسات خبرنگاری برای ۱۸ بانو خبرنگار به همکاری دفتر (نی )راه اندازی نمود.”

این در حالی است که ظرفیت مسلکی و آموزشی بانوان خبرنگار در ولایت فراه خیلی پایین بوده و آنها نیاز به برنامه های آموزشی  بیشتری در این عرصه دارند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *